Народното събрание отказа да освободи Антон Славчев като председател на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ). "Има такъв народ" напусна залата преди гласуването, така че единствено ПП-ДБ и "Възраждане" гласуваха "за".
Проектът за освобождаването му е със съвносители "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждане" и бившите представители на двете крила от разпадналата се група на "Величие".
Против оставката на Славчев гласуваха ГЕРБ и ДПС. "За" бяха само ПП-ДБ, "Възраждане" и независимите депутати в 50-ото Народно събрание (подкрепящите Ахмед Доган, "Величие" и Калоян Методиев).
Като мотиви за освобождаването на Славчев вносителите посочват липсата на прозрачност в дейността на Антикорупционната комисия и неизпълнение на съдебни решения. Предлага се отново като изпълняващ функциите неговото място да заеме следващият по азбучен ред - Антоанета Цонкова. Преди дебата в пленарна зала, Лена Бориславова от ПП-ДБ посочи, че "нямат доверие на това ръководство".
Събирането на необходимите подписи, за да започне процедура по отстраняването на Антон Славчев започна в началото на август от ПП-ДБ. ГЕРБ-СДС, депутатите на ДПС около Делян Пеевски, БСП и "Има такъв народ" отказаха да се включат под претекст, че парламентът скоро ще излезе във ваканция и няма време, а моментът преди поредните предсрочни избори не е подходящ.
"Възраждане" обаче обяви, че ще подкрепи ПП-ДБ. Тогава подписите зад евентуално проекторешение станаха 77, само с три по-малко от изискваните по правилник 80. По-късно бившите представители на двете крила от разпадналата се група на "Величие" също подкрепиха инициативата (Виктория Василева, Георги Куков, Дарин Георгиев, Радостин Колев- б.р).
След като от ДПС-Пеевски поискаха дебатът да се излъчва по БНТ и БНР, той дерайлира в нападки от ДПС, а впоследствие и от ИТН и "Възраждане", към представителите на ПП-ДБ и най-вече Лена Бориславова. Антон Славчев присъстваше в залата по собствено желание.
Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС и Народното събрание Йордан Цонев е на мнение, че срещу част от колегите му, които искат оставката на Славчев, се води разследване и че това представлява опит да се отстрани разследващият. Посочи, че Лена Бориславова е обект на проверки по отношение на фалшиви подписи под документ, който е послужил пред Агенцията по вписванията.
Бориславова: Обвиняват ме в документно престъпление, ще се откажа от имунитет
Цонев визира скандала с фалшифицираните документи на "Да спасим Корал", за да може Кирил Петков да стане министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев.
В нападките срещу Бориславова се включи и Хамид Хамид (ДПС), който заяви, че Славчев я "покрил" и "изпрал" в няколко скандала. Според него с исканата оставка ПП-ДБ целят да "инсталират" Славчев в Софийска градска прокуратура (СГП).
Бориславова отговори, че е очаквала по време на дебата да има нападки от страна на ДПС:
"По отношение на това кого пере и кого пази комисията, е показателно, че разследвания за корупция срещу ДПС няма, и ДПС да ми говори за това как им е тъжно, че България е в сивия списък, е оксиморон, ако не е смешка. Стегнете се, колеги."
Бившият премиер Николай Денков (ПП-ДБ) призова да се гласува оставката на Славчев:
"Ако искате да покажете, че България е готова да направи стъпка напред и е готова да се бори с корупцията, да освободим председателя, да приемем правилата, съгласувани с ЕК, и да отпушим процедурата по избор на нов състав на комисията, който ще бъде избран от всички нас."
Маноил Манев от ГЕРБ-СДС също подхвана тезата на ДПС, че ако Славчев бъде освободен, то той би станал прокурор в СГП.
"В момента, в който гласувате "за" оставката на Славчев, той отива в СГП и всичко от комисията ще отиде в СГП", обърна се Манев към "Възраждане".
Тошко Йорданов (ИТН) направи изказване, пълно с лични обиди и нападки към Лена Бориславова. Тя отговори, че няма да влиза в този "отвратителен" тон на представителите на ИТН от парламентарната трибуна и каза, че ПП-ДБ нямат проблем с това да бъдат разследвани, нито Антон Славчев да става прокурор.
Росен Желязков (ГЕРБ) каза, че решението е противоконституционно и противоречи на принципа на мандатността.
След часове дебати Тошко Йорданов поиска поредна почивка, защото от ИТН не искали да гледат "любовния цирк на сглобката". Той заяви, че те няма да се върнат в залата.
Все пак накрая и самият Антон Славчев взе думата. Той каза, че делението на КПКОНПИ е станало без сътресение и че двете нови комисии - КПК и КОНПИ, са започнали да работят октомври 2023 г., но че разследващите им функции са влезли в сила тази пролет с решение на парламента.
"По въпроса за прозрачността на комисията - няма как да обявим преди едно разследване е приключило да обявим информация по същество. Нали не си представяте, че ще ви кажа, че вървят мероприятия за лицето Х и има разследвания за наказателна отговорност?", попита той депутатите.
Кой е Антон Славчев?
Изпълнява длъжността председател на антикорупционната комисия от 2022 г., след като парламентът гласува оставката на Сотир Цацаров. През 2023 г. промени в закона разделиха съществуващата комисия на две - за отнемане на имущество и за борба с корупцията. Оттогава Славчев формално ръководи само комисията за отнемане на имуществото, а комисията за противодействие на корупцията продължава да стои без ръководство.
Бе избран от Народното събрание на зам.-председател на КПКОНПИ през 2018 г. Малко след това името му беше замесено в скандала с апартаментите, купени от висши държавни чиновници, когато се разбра, че си е купил голяма тераса.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
3
19.09 2024 в 17:06
Те са тези , които са го оставили на мястото му.
Внимавайте за кого гласувате.
1020
2
19.09 2024 в 16:55
докато повечето си гледат само в телефона и хладилника ще ни тъпчат както си искат
14389
1
19.09 2024 в 16:37
Антон Славчев сам трябваше да си подаде оставката!
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Niko Kolev
Как ''най-добрият приятел на Тръмп'' Илон Мъск се скара с Великобритания
TheRealDruckertreiber
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България