NYTimes: Как едно политическо назначение взриви България

01 юли 2013 в 13:57 10864 9

Хиляди на протеста срещу Пеевски в София. Снимка: Булфото
Хиляди на протеста срещу Пеевски в София. Снимка: Булфото

 

„Майката на Делян Пеевски оглавяваше държавното тото и ръководи нарастваща медийна империя със силни политически и икономически връзки в тази малка, бедна и корумпирана балканска нация. Затова може би не бе изненада, че назначението на 32-годишния Пеевски за шеф на Държавната агенция Национална сигурност разпали ежедневни протести на хиляди хора в последните две седмици, които по нищо не личи да отслабват“. Това се казва в обширна публикация на „Ню Йорк таймс“ за нестихващите протести в България след назначението на Пеевски за шеф на ДАНС.

 Пеевски, чиято трудова биография започва на 21 годишна-възраст, бе отстранен от поста ден след назначаването му, припомня изданието (всъщност, официално на 5-ия ден – бел.ред.). Въпреки това, според опонентите на правителството, оглавявано от левицата, жребият е хвърлен. „Крехкото правителство, самото то продукт на парламентарни избори след като масови протести доведоха до сваляне на предишния кабинет, не се е възстановило. Шири се мнението, че то също ще подаде оставка, задълбочавайки нестабилността в най-бедната страна от Европейския съюз“.

Таймс припомня скандала около назначението, представата за личността на Пеевски сред протестиращите и отвореното писмо, с което той опита да се защити. Г-н Пеевски, както и политическата му партия ДПС, отказаха коментар пред „Интернешънъл Хералд Трибюн, съобщи изданието. И обрисува кариерата му на депутат и бизнесмен.

Завършил юридическото образование си, на 25 г. Пеевски стана зам.-министър на бедствията и авариите (в правителството на тройната коалиция – бел.ред.). Въпреки че прокуратурата започна разследване срещу него за злоупотреби като зам.-министър, не бяха повдигнати никакви обвинения. Европейската комисия отдавна критикува България заради липсата на присъди срещу висши държавни чиновници, припомня „Таймс“. На 28 години Пеевски стана депутат.

 Пеевски помага в ръководството на медийната империя на майка му, която включва 40 % от пазара на печатни издания в България, най-голямата печатница в страната, четвъртата по големина телевизия, 80% от разпространението на вестници и списания. Медийната империя е свързана с Корпоративна търговска банка, чиито активи се оценяват на около 5 милиарда щатски долара.

Официалният собственик на медиите е майка му Ирена Кръстева, а депутатът с висящ статут в момента, е отсъствал от 92% от парламентарните заседания в последните 4 години, не е предложил нито един законопроект и никога не е задавал парламентарни въпроси.

Изданието посочи, че малко преди да бъде назначен Пеевски, парламентът прекрои закона за ДАНС, така че цензът за председател на агенцията да е по мярка на депутата от ДПС. Освен това, депутатите от БСП бяха информирани за номинацията на Пеевски само 30 минути преди гласуването и бяха „заставени“ да я гласуват, припомни „Таймс“.

„Пеевски е типичен пример за „арестуването“ на държавата от олигархията“, коментира пред вестника Филип Гунев, експерт по корупцията в неправителствения Център за изследване на демокрацията, „единственото, което го отличава от останалите, е, че е много по-явен пример“.

Бивш репортер в изданията на Пеевски разказва, че той е гледал на издателската дейност като единствено като на бизнес, с който може да се оказва натиск срещу опонентите му. Журналистът, пожелал анонимност от страх, че разказът му може да рефлектира върху него в малкия медиен пазар, посочил, че Пеевски, заобиколен от двайсетина бодигардове, все пак бил ефективен мениджър.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите