Националната електрическа компания е поискала от 1 юли зелената добавка в цената на електроенергията да се повиши почти тройно – от 11.10 лева за мегаватчас, колкото е сега, на 30.74 лева.
Това стана ясно от справка на енергийния регулатор (ДКЕВР) към становище в отговор на констатациите на прокуратурата, че той не упражнява контрол върху енергийните дружества.
Зелената добавка е универсална за цялата страна и се разпределя в цената на тока за всички крайни потребители. Предстои регулаторът да вземе решение дали и с колко да се повиши размерът й. В момента тя съставлява около 7 % от сметките на домакинствата в страната (7 % за потребителите на ЧЕЗ, 6.9 % за потребителите на ЕВН и 6.6 за клиентите на Енерго.про).
За повишаване на цените на изкупуваната електроенергия настояват всички производители на ток. Сред най-скромните в претенциите си е АЕЦ „Козлодуй“, която иска повишение на цената на тока си с около 6.5 % - от 15.30 лв. за мегаватчас на 16.30 лв. Най-голямо повишение иска друга държавна централа – ТЕЦ „Марица изток 2“ - от 39.04 лв. На 46. 18 лв. за мегаватчас или поскъпване с 18.3 %. Tрите електроразпределителни дружества също искат повишение на цените си.
От няколко седмици ръстът на производството на възобновяема енергия принуди енергийния диспечер към ЕСО (Електроенергийния системен оператор) да спре няколко блока в ТЕЦ-овете, което прати в принудителен отпуск около 3000 миньори във въгледобива. Тогава шефът на централния диспечер Митю Христозов обяви, че за първите 3 месеца на годината възобновяемата енергия е достигнала почти 30 % от потреблението на ток в страната. Това е около три пъти над ангажимента на България за дела й в енергийното потребление (за 2013 и 2014 държавата има задължение за едва 11.34 %, а крайната цел е достигане на 16 % през 2020 г.).
ДКЕВР към прокуратурата: Прекалявате
Регулаторът отхвърля обвиненията на прокуратурата, че не контролира ЕРП-тата и не ги наказва. Това се казва в днешното становище на ДКЕВР.
За последните 3 години ДКЕВР е наложила 33 глоби на електроразпределителните дружества за различни нарушения, посочиха от там. От тях обаче 15 са отменени от административен съд в София, Пловдив и Варна. Мотивите в съдебните решения са, че в актовете за административни нарушения ДКЕВР не е полочила конктретни дати и места на извършените нарушения от съответното ЕРП; че регулаторът е изтървал сроковете за санкциониране на дружествата или че няма данни за нарушения. Едва 5 от глобите са потвърдени от съда, 1 е изменена, а за 12 делата все още не са приключили.
В своя подкрепа Комисията изтъква, че междувременно всички ЕРП-та, както и останалите компании, обжалват решенията й за определяне на цените, с които не им е признала разходи. От 2009 г. досега срещу ДКЕВР са заведени 440 дела.
От там добавиха, че през 2010 г. след одит на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго.про регулаторът е наложил 23 санкции за общо 3 милиона лева на трите компании. Съдът обаче е отменил 20 от тях на стойност 2.64 милиона лева.
От регулатора не останаха длъжни на държавното обвинение: „В допълнение към гореизложеното, на 14 юли 2010 г. с писмо, приложено е изпратен доклад резюме до Главния прокурор г-н Борис Велчев относно извършения регулаторен одит на електроразпределителните и електроснабдителните дружества (ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН) и справка относно ръста на извършените разходи от тях за външни услуги (вкл. изнесени) за периода 2005 – 2009 г. и съответните утвърдени в цените значително по-ниски разходи за дейността им по лицензия. До момента в ДКЕВР няма постъпила обратна информация за действията и/или резултатите на прокуратурата по повод на изпратената информация“.
ДКЕВР съвсем ясно намеква, че прокуратурата превишава правата си в опитите публично да я назидава и да се меси в работата й. Европейското законодателство изисква регулаторът да е независим – както от икономически субекти, така и от държавни институции, подчертаха оттам.
„Новото европейско законодателство забранява на управлението и персонала на регулаторните органи да търсят или приемат директни инструкции и/или предложения от който и да е правителствен или друг обществен или частен орган. Според становището на ЕК, тази разпоредба означава, че е забранено и даването на такива инструкции и/или предложения.
Инструкция в този контекст е всяко действие, изискващо съгласие и/или опит за неправомерно влияние върху решение на регулаторния орган, и по този начин да се упражнява какъвто и да е натиск върху управлението и персонала му.
Всяко отнемане и разрушаване на доверието и имунитета на регулаторите е предпоставка за пазарно изкривяване, реализирано чрез нивата на цените и/или други условия, а това от своя страна нарушава икономическите интереси на една група клиенти за сметка на друга„
Офанзивата срещу ДКЕВР бе подета от правителството на Бойко Борисов в отговор на националните протести срещу монополите. Новата прокурорска проверка срещу ЕРП-тата и дейността на ДКЕВР бе поискана от бившия икономически министър Делян Добрев и главният прокурор Сотир Цацаров бързо прие задачата. До какво ще доведе тя не е известно. През 2010 г. по искане на тогавашния шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев прокуратурата е проверявала ЕРП-тата и е събрала 12 тома материали, но не е открила данни за престъпление.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.04 2013 в 07:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.04 2013 в 07:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
15.04 2013 в 20:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
15.04 2013 в 19:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
15.04 2013 в 19:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
15.04 2013 в 19:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
15.04 2013 в 19:05
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара