
И започна една грозна и тъжна война срещу Класическата гимназия. Повод е нерешеният проблем с подслона ù. Причината е по-дълбока.
Преди 22 години гимназията бе запокитена в бунището на квартал "Модерно предградие". Опустошената училищна сграда зееше зловещо, та чак да те е страх да влезеш в нея. Улиците - без настилка и тротоари, с дупки кал и прахоляци. Нямахме избор - втурнахме се с малко пари, с много ядове и огромна любов към децата и училището, успяхме да облагородим сградата. Наситихме я с дух, картини и цветя. Надделяхме над всичко с упорит труд.
Отдалечеността от културния център ни лиши от първоизвора на учебната ни дейност - Софийският университет, чиято рожба е гимназията. Отдалечени бяхме, лишени и от естествената ни учебна база - музеи, галерии, библиотеки, театри, книжарници.
Не се уплашихме, но се измъчвахме. И ето, че се откри възможност гимназията да се върне там, където ù е мястото - в сградата на 13-о училище, но един непотребен нам ремонт в "Модерно предградие" пречи да се избавим от дълголетното ни заточение там.
Връхлетя ни неудържим напън - заповед на министъра на културата незабавно гимназията да се връща в "Модерно предградие", за да се отчете проектът за ремонта за 2 млн. лева. Преместване по никое време.
А какво ще стане с голямото изпитание на зрелостниците ни? След броени седмици е защитата на дипломните им работи, а после и зрелостните изпити, след тях идват и конкурси за университети.
Как при тази промяна останалите ученици ще приключат успешно учебната година? А приемните изпити за нови ученици? Въпроси, въпроси, въпроси, на които няма отговор.
Разтревожени и притеснени, учители, родители, ученици възразяват, но няма кой да ги чуе. Няма кой да ги разбере.
Договарят се и се натъкмяват резултати от проверки в ремонтираната сграда. Дори наличието на азбест, което застрашава здравето на обитателите, се омаловажава. Важното е да се отчетат незабавно 2 млн. лева.
От всичко това войната с Класическата гимназия от грозна стана тъжна и застрашителна. Внезапната кончина на един от основателите ù - Бойко Атанасов, учител по немски език, разтърси всички ни. Неговата доброта, чистота и деликатност не можа да понесе гаврата с гимназията.
Децата са смутени, учителите са отчаяни, а родителите - объркани.
Битката с училище е грях и престъпление. То е невинно и свято, нужно му е спокойствие, за да изпълни мястото си на храм човешки. Спокойствието на гимназията, здравето на децата и животът на учителя не струват 2 млн. лв.
Господин премиер, уважаеми господин Бойко Борисов, очакваме вашата справедлива намеса за спасението на гимназията.
Гергина Тончева е съосновател и първи директор на Националната гимназия за древни езици и култури. Публикуваме коментара и призива й, отправен към премиера Борисов чрез радио "Дарик"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.03 2015 в 08:26
ЗАЩО СРАМЕЖЛИВО БЯГАТЕ ОТ ТАЗИ ТЕМА!!!
ИМАШЕ ЛИ В ТОВА УЧИЛИЩЕ ИНАКОМИСЛЕЩИ?!
БЕШЕ ЛИ ТОВА УЧИЛИЩЕ СРЕДИЩЕ НА ДЕСИДЕНТСТВО, БУДНОСТ, НЕПРИМИРИМОСТ?
ИЛИ БЕШЕ ЛАБОРАТОРИЯ ПО ЕВГЕНИКА, ПО СЪЗДАВАНЕ НА БОЛШЕВИКОИЗБРАНИ И ПОДБРАНИ СВРЪХЧОВЕЦИ, ДРЕСИРАНИ ДОНОСНИЦИ, НАГАЖДАЧИ И КРЕТЕНИ!!
10.03 2015 в 00:57
09.03 2015 в 16:21
"Социално уязвимите групи в българското общество включват хората с увреждания,
етническите малцинства, ромската малцинствена общност, децата и семействата в риск,
социално слабите и хората със специални нужди, стари хора, трайно безработни, жертви на
трафик на хора, наркозависими и бездомни.
Предвид преобладаващия брой на ромското население в бедните градски райони и
критичното състояние на техните жилища и липсата на достъп до комунални услуги,
предлаганата приоритетна ос ще има специален фокус върху това етническо малцинство.
Особено внимание ще се обърне на съживяването на градските райони, населени предимно с
роми, за да се стимулира социалната интеграция, да се намали престъпността и да се
осигурят спокойни условия за живот на гражданите."
09.03 2015 в 14:45
09.03 2015 в 14:34
09.03 2015 в 12:43
Мисля, крайно време е да се закрие това псевдо елитно училище, където учат децата на новите софиянци.
А Репуц и Тончева да си гледат центъра, на селата от които са дошли!
Аман от комплексирани селяндури!
Да ме прощават интелигентните хора от страната, не визирам всички новодошли.
09.03 2015 в 11:55
От друга страна горното есе има еметично действие върху мен. Тъй като съм ходил до училището в Модерно предградие, не мисля, че района е по-лош от този на 13 училище (друг въпрос е че това училище не заслужава окаяното си настоящо състояние), дори напротив. Мястото в Модерно предградие е доста удобно, от спирката на метрото до училището са 5-10 минути. А до центъра са около 10 минути. В това отношение училището не е в по-лошо състояние от НПМГ, да кажем. Ясно е че не е квартално училище и се събират деца от цяла София, но това не е такъв проблем, както преди 25 години да кажем.
Аргументът, че едва ли не такава елитна гимназия заслужава да е в центъра, защото е елитна не си струва да се коментира. Още повече, че не съм забелязал в музеите и библиотеките да са претъпкани от гимназисти от НГДЕК(НИМ се намира в Бояна).
А смъртта на един човек е тъжно събитие безспорно (колкото и неизбежно да е в един или друг момент), но не може да се спекулира с това с цел да се защитава една или друга позиция.
П.С. не съм завършил НГДЕК и ходя в библиотеки сравнително често, въпреки че благодарение на интернет ми се налага все по-рядко.
09.03 2015 в 11:44
Гимназията воюва срещу себе си. Разделили са се на лагери, ангажирали се децата си в тях и се замерят с лъжи, интриги и клевети. И се борят не за гимназията, не за сградата, а за това КОЯ ГРУПА ДА НАДДЕЛЕЕ.
И това било елитна по дух гимназия.
Прилича на кавга в циганска махала.
09.03 2015 в 11:30
https://twitter.com/vladimiryosifov/status/574853400187248641/photo/1
#местоположение, #София,
09.03 2015 в 08:26
Последни коментари
zuljin
Галъп интернешънъл: 43% от българите против ваксинационни паспорти в ЕС
zuljin
Открийте нюансите в изказването на автора на 'Карикатура на диктатор'
Димитър Хаджиев
Открийте нюансите в изказването на автора на 'Карикатура на диктатор'
Човека
Дюните на плаж Смокиня не били засегнати
Човека
Хотелиерите: Външно да не критикува Русия, пречи ни на бизнеса