Македония тъне безнадеждно в корупция, наложи се САЩ да пратят специален екип в Скопие
Северна Македония е на кръстопът и трябва да избере дали да продължи напред, да се справи решително с корупцията, или ще позволи на корупционните схеми да се вкоренят още повече, заяви посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър.
Според Гиър борбата с корупцията трябва на първо място да се случва чрез държавните институции, те трябва да намалят пространството за корупция - чрез закони и кодекси за поведение, стимули за насърчаване на услугите и сериозни санкции за корупционно поведение.
"Това означава, че когато някой започне незаконен строеж на земя, която не е негова, прокуратурата да се задейства, а съдът да реагира бързо, независимо кой е този човек и колко е влиятелен", каза Гиър.
Той подчерта, че чрез реформи трябва да бъдат укрепени ключовите системи за обществени поръчки и финансово управление в страната, необходима е по-голяма прозрачност и развитие на капацитета на държавните институции за одит и антикорупция, за партньорство с бизнеса и възможност за професионални медии, които да следват най-високите стандарти.
Гиър добави, че Брюксел е инвестирал досега и ще продължи да инвестира много в страната, но от Северна Македония се очакват конкретни резултати и тя ще бъде наблюдавана по време на целия процес на преговори за членство в ЕС.
Екип от САЩ ще разследва корупцията в Северна Македония
„Последните смущаващи доклади показват, че ситуацията с корупцията в Северна Македония се влошава. Корупцията подкопава върховенството на закона, създава недоверие в съдебната система и отслабва обществените институции. Изключително важно е да се справите с това и Великобритания застава до Северна Македония в този процес”, написа в официалния си профил в Twitter през седмицата посланикът на Великобритания в Северна Македония Матю Лоусън.
На 6 декември новият посланик на САЩ в Северна Македония Анжела Агелер обяви, че американски екип е пристигнал в Скопие, „за да погледне по-агресивно на миналите и настоящите корумпирани участници” в обществено-политическия живот, а правосъдният сектор в Северна Македония „се нуждае от повече разследвания и съдебни преследвания, за да покаже, че никой не е над закона”.
„Докато вървите по пътя към ЕС, корупцията продължава да спъва напредъка на Северна Македония, като забавя икономическия растеж и насърчава най-талантливите млади хора в страната да търсят възможности в чужбина“, каза Агелер.
„Всички индикации и препоръки, които бяха получени, не бяха приети сериозно и затова ни се случва това със санкционния екип от Вашингтон, който ще разследва корупцията в страната”, заяви на пресконференция в петък председателят на Комисията за предотвратяване на корупцията в страната Биляна Ивановска.