Молдова и Швеция не желаят членство в НАТО
Две европейски страни - Молдова и Швеция, отказват да се присъединят към НАТО въпреки войната в Украйна.
Молдова не планира да се присъедини към алианса, но иска членство в Европейския съюз, обяви молдовския премиер Наталия Гаврилици. На 3 март президентът на Молдова Санду подписа молбата на страната за влизане в ЕС.
Шведският министър-председател Магдалена Андершон пък направо отхвърли призивите на опозицията да обмисли присъединяване към Североатлантическия пакт заради руската инвазия в Украйна. По думите на Андершон подаване на молба за членство сега би дестабилизирало сигурността в Европа, предаде Ройтерс.
"Принципът на неутралност е записан в нашата конституция. Ще се стремим към членство в ЕС, но няма да се стремим към членство в НАТО", обясни Гаврилица пред "Евронюз".
Според конституцията на Молдова тя има неутрален статут, но от 1994 г. насам страната си сътрудничи с алианса в рамките на индивидуален план за партньорство. В молдовската столица функционира информационен център на пакта. През декември 2017 г. в Кишинев беше открит офис за връзка с НАТО. Проучванията на общественото мнение показват, че повече от 60% от населението е против присъединяването на страната към НАТО.
"Ако Швеция избере в сегашната обстановка да подаде молба за членство в НАТО, това ще дестабилизира още повече този район на Европа и ще покачи напрежението. През цялото това време винаги съм давала ясно да се разбере, че най-доброто за сигурността на Швеция и за сигурността на този регион на Европа е правителството да има дългосрочна, последователна и предсказуема политика, такова е било винаги моето убеждение", посочи Андершон.
Швеция не е водила война от 1814 г. и е изградила външната си политика на основата на неучастие във военни съюзи, но през последните години установява все по-близки отношения с НАТО на фона на засилването на напрежението с Русия в балтийския регион, напомня Ройтерс.
Москва не иска Финландия и Швеция да се присъединяват към алианса и в края на миналия месец отправи поредното си предупреждение, че ако го сторят, ще има "сериозни военно-политически последици".
Андершон говори по въпроса за евентуално членство в НАТО след среща с лидерите на опозиционни партии, на която бе обсъдена влошаващата се сигурност.
Според проучване от миналия петък на агенция "Демоскоп", извършено по поръчка на вестник "Афтонбладет", 51% от шведите са за присъединяване към НАТО при 42 на сто през януари. Делът на хората против намалява от 37 на 27 процента. За пръв път в подобно проучване тези, които са за влизане в Североатлантическия алианс, са мнозинство, отбелязва Ройтерс.