Плацентата е временен орган, специално възникващ по време на бременността. Чрез плацента и пъпната връв от кръвта на майката се приемат и предават кислород и хранителни вещества към плода. Безспорно са обвързани плацента и здраве на плода.
Плацента и ембрион също са зависими, тъй като тя е частично изградена от тъкани на плода във вътрешната си част, а от външната е изградена от тъкани от организма на майката. Образуване и развитие на плацента може да има само, ако жената е бременна. Правилната работа на функции на плацентата е ключово в етапите на плацентарното развитие на ембриона. Освен това силно са обвързани плацента и майка, затова на жените не се препоръчва тютюнопушене и други вредни навици, които могат да увредят свойствата ѝ.
Как и кога става образуване на плацентата?
Образуване на плацента и формиране на плацента при бременност започва след третата седмица от началото ѝ и продължава да тече като процес до края на третия месец.
Освен за приемане и предаване на хранителни вещества и кислород от кръвта на майката към плода, плацентата служи и за отделяне на ненужни на ембриона метаболити. Тя играе и защитна роля, която спира дадени вредни вещества да влязат в кръвта на плода от майката. Интересното е, че в плацентата заедно циркулират кръвта на майчината и ембрионалната кръв, но те така и не се смесват, тъй като плацентата е специално свързана с бъдещото дете с пъпна връв, която се прерязва чак след раждането.
Потенциалните планцентарни проблеми при образуване застрашават плода, и ако плацентата не е правилно изградена, може да се стигне до раждане на детенце с увреждания. Затова плацентата е от жизненоважно значение за вашето бъдещо дете.
Каква е ролята на плацентата?
В женското тяло по време бременността се случват всякакви промени, започващи още от самото начало с образуване на плацента. След образуване тя се явява един безценен за майката помощник, който помага на бебето да яде и диша, както и да бъде защитено добре в корема на мама.
Освен упоменатата по-горе роля на образуване на плацентата като доставчик на храна и кислород, и система за отделяне на отпадъци, плацентата е способна да произвежда хормони като естроген и прогестерон, които са жизнено необходими на женския организъм по време на бременност.
По този начин ембрионът в корема пораства и може да започне своя живот като бебе. Чрез отделянето на кръвта на майката и плода, ембрионът се пази от инфекции. Друг ключов момент е фактът, че наближаването на 9-ия месец, майката започва да предава антитела на своето бебенце, което стимулира имунитета му. Този процес продължава и след раждането, като обаче антителата започват да се предават чрез майчиното мляко в процеса на кърмене. Именно затова кърменето има толкова радетели, които казват, че иначе майките лишават децата от важна защита.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
ПР
Готово е решението за приемането ни в Шенген
Зла свекърва
Борисов: Оттеглям кандидатурата си за премиер, ще върна мандата веднага
Владè
Георги Лозанов: Заживяваме в обратна дискриминация и диктат на малцинствата
Владè
Съдът разреши да бъде издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев (допълнена)