Социалните медии могат да бъдат забранени във Великобритания, ако се провалят в премахването на съдържание, което застрашава живота на хората и предизвиква желание за самоубийство, предупреди министърът на здравеопазването във Великобритания Мат Ханкок пред Би Би Си.
Той заяви, че правителството и депутатите могат да прокарат промени в закона при неизпълнение на мерките за сигурността от страна на социалните мрежи и подчерта, че предпочита да работи със собствениците на социалните мрежи.
По-рано Ханкок призова технологичните гиганти да "прочистят" мрежите си от материали, насърчаващи самонараняване и самоубийство, след като под влиянието на мрежите на Острова се самоубиха тийнейджъри. През 2017 г. 14-годишната Моли Ръсел отне живота си, след като дълго време е разглеждала постове, свързани със самонараняване. Баща ѝ смята, че платформата Инстаграм е допринесла значително за трагичния случай. От Инстаграм отговарят, че експертни групи ги съветват как да реагират при проблеми с психичното здраве и снимки със самонараняване.
„Предлагаме помощ на хората, които гледат или публикуват подобно съдържание и ги насочваме към групи, които могат да им помогнат“, съобщават от Инстаграм.
От Фейсбук - компанията собственик на Инстаграм, са категорични, че графичното съдържание, което води до подобни помисли "няма място в нашата платформа".
Благотворителната организация Papyrus, която работи за предотвратяване на самоубийствата сред младите хора, заяви, че през последната седмица се е свързала с около 30 семейства, които смятат, че социалните медии имат роля в самоубийствата на децата им. Оттам допълват, че след разгласяването на проблема в медиите, работата им по такива случаи се е увеличила.
В писмо до Twitter, Snapchat, Pinterest, Apple, Google и Facebook министърът приветства предприетите от фирмите стъпки, но заявява, че "спешно са необходими повече действия".
„Ужасяващо е колко е лесен все още достъпът до такова съдържание онлайн и аз не се съмнявам във вредата, която то може да причини, особено на младите хора. Време е доставчиците на интернет и социалните медии да засилят сигурността и премахнат това съдържание веднъж завинаги“, пише Мат Ханкок.
"Много родители се чувстват безсилни пред социалните медии. Но ние не сме безсилни. И правителството, и доставчиците на социални медии имат задължението да действат“, пише министърът и уверява, че цели да направи Великобритания най-безопасното място по отношение на онлайн средата и да се увери, че повече няма да има семейства, преминали през мъката на родителите на Моли.
Моли бе намерена мъртва в спалнята си през ноември 2017 г. Преди това не е показвала признаци за тежка депресия. По-късно семейството ѝ открива, че е гледала материали в социалните медии, свързани с безпокойство, депресия, самонараняване и самоубийство.
Адвокатът, който представлява семейството, заявява, че случаи като този на Моли "и примерите за това как алгоритмите допринасят за показването на отрицателен материал" в социалните медии показват необходимост от проучване на онлайн платформите и как те могат да увеличат риска от самоубийства и самонараняване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си