Съдът спря сделката за придобиването на ''Булсатком''

OFFNews 15 декември 2023 в 20:38 3920 0

Булсатком

Снимка Архив

Булсатком

Административният съд София-област допусна за разглеждане жалбите срещу придобиването на 167 кули на "Булсатком" от собственика на "Виваком" – "Словения Броудбанд", и излезе с определение, постановяващо да се спре незабавното изпълнение на сделката, каквото бе решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи Mediapool

КЗК не видя проблем за пазара от покупката на важната за развитието на 5G мрежата инфраструктура и дори не направи оценка на тази сделка, особено в контекста на това, че "Словения Броудбанд" има отделно споразумение за покупката и на всички останали активи на най-големия сателитен оператор у нас.

Решението на КЗК бе обжалвано от основните конкуренти на "Виваком" - "Йеттел" и "А1 България", както и компаниите, които оперират техните мобилни мрежи – съответно "ЦЕТИН България" и "А1 Тауърс България".

Противниците на сделката я протестираха още през Комисията за защита на конкуренцията, но тя не им обърна внимание.

В края на 2022 г. "Йеттел" и "А1 България" предупредиха, че ще бъдат купени всички активи на "Булсатком" от собственика на "Виваком", което и бе обявено официално през ноември 2023 г.

КЗК обаче пусна незабавно сделката за кулите, а за тази за останалите активи все още се очаква решението ѝ. Двата останали оператора обаче поискаха спиране на разпореждането за светкавично приключване на бизнесоперацията.

В определението на Административния съд София-област пише, че според Административнопроцесуалния кодекс КЗК е длъжна да се мотивира, когато пуска сделка за незабавно изпълнение, а това не е станало. Не е посочено и доказано наличието на нито едно от обстоятелствата, въз основа на които може да бъде допуснато предварително изпълнение на концентрацията, пише още в определението на съда.

Според него това е съществено нарушение, което е самостоятелно основание за отмяна на разпореждането на КЗК. Пълната липса на мотиви в оспорената част на постановеното от КЗК решение пък лишава съда от възможността да провери неговата материална законосъобразност.

"Нещо повече, в самото искане на "Словения Броудбанд С.а.р.л." КЗК да допусне предварително изпълнение, е посочено бланкетно необходимостта от такова, чрез посочване на значителен обоснован интерес на придобиващата група и на "Булсатком" както и вероятността страните по сделката да претърпят вреди под формата на загуби и/или пропуснати ползи. Други мотиви липсват, поради което за съда остава неясно кое е мотивирало КЗК да уважи това бланкетно искане", отбелязва се в съдебното определение.

Затова съдът приема, че жалбите на четирите компании са основателни и ще ги разгледа, а до окончателното произнасяне по казуса сделката е спряно. КЗК ще трябва да плати по 50 лв. на всеки от ищците заради внесената от тях държавна такса.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Топлофикация подари 200 милиона на Ковачки