„Надявам се хората да ме познават като добър човек“, казва Никола Рахнев, създателят на инициативата „Гората.бг“, който в началото на месеца бе определен от БНР за „Будител на 2019 година“.
Никола е на 36 години, а зад гърба си има огромен опит в сферата на продажбите, управлението, консултантски услуги, бизнес развитие и други. Това, с което обаче е най-разпознаваем, е именно създаването на най-голямата доброволческа инициатива за засаждане на нови гори и дървета в България. Към момента тя е подкрепена от над 100 000 души в социалните мрежи, а включилите се са около 50 000. Инициативата стартира през 2011 година, като осем години по-късно са засадени 625 000 нови дръвчета в България.
Срещаме се с Никола рано сутринта в натоварен за него период. Пием чай и разговаряме за доброто около нас. Той ми разказва за поредната кампания, в която ще подарят 100 000 медоносни дръвчета на пчелари от цяла България, и за цялата организация по процеса - от връзката с хората, през изпращането на дръвчетата, до засаждането.
Началото
„Идеята възникна през 2011 г. в търсене на възможности за използването на социалните мрежи за нещо добро. Съвпаднаха различни събития от моя живот в един конкретен ден, в който осъзнах, че се харчат много пари за реклама без тя да поражда реална стойност за света“, споделя Никола. Тогава той се намира в труден период, в който напуска сигурната си работа, на която е заемал ръководна позиция. Съвсем спонтанно и без план, решава да поеме по нов път, който след време го води до създаването на „Гората.бг“ и най-вече до добрия пример за обществото.
„Преди да се захвана с инициативата, винаги съм си представял, че животът ми ще се развие именно по корпоративния начин – работа, кариера, материални придобивки, семейство“, признава той. По думите му е много по-важно доброто, което оставяме след себе си.
„Обикновено ние, хората, се опитваме да разгънем материалното прекалено много в търсене на щастие. Всички сме равни в стремежа си да бъдем щастливи и здрави, но проблемът на съвременното ни общество е, че по-голямата част от хората търсят щастието в материалното“, споделя той.
„Не отричам факта, че човек трябва да иска повече от живота. Смятам, че трябва да правим най-доброто, на което сме способни във всяка една сфера и да разгърнем пълния си потенциал. Хубаво е да си успешен и богат, но и успехът, и богатството имат много измерения“, казва Никола и пояснява, че преследвайки само материалното, човек загуби възможността да бъде щастлив.
Така осъзнава, че инициативата е нещо, на което иска да се посвети. Разбира се, среща и много недоверчивост: „Ако се направи световно първенство по скептицизъм и недоверие, съм почти убеден, че България безусловно ще заеме първото място. Типично за нас е да подхождаме с недоверие, но аз не мога да се сърдя на никого за това. Народопсихологията ни е такава."
Именно другият аспект обаче - радостта в очите доброволците, го кара да бъде истински удовлетворен човек. „Няма как да си купиш с пари благодарността на хората и искреността на приятелствата, които създаваш. Това е безценно и няма как да бъде остойностено.“
Важно е какво оставяш след себе си
Говорим си, че всяко едно от посадените дръвчета от инициативата е като нейно дете. В този ред на мисли Никола има близо 625 000 дечица в цяла България, при които често се отбива, за да види как върви развитието им.
Да видиш как растат засадените от теб дървета си заслужава. „Всяка секунда, средства и енергия, които си дал, си струват. Бих казал, че хората притежаваме две истински ценни неща – здравето и времето“, споделя той. Казва, че можем да постигнем всичко, но никой не е успял да си купи време. „Времето ни е ограничен и ценен ресурс. Важно е къде го влагаме. В тази инициатива аз съм дал много време и винаги съм бил фокусиран. Радвам се, че мога и имам възможността да го направя именно за нещо, което истински си струва.“
Промяната е в ход
Говорим си за незаконната сеч, замърсяването и климатичните промени. Все пак Никола е оптимист.
„Вярвам, че обществото се променя много бързо. Новите идеи си проправят път с месеци. Ако преди десет години да мислиш за опазването на природата беше рядкост и се считаше за крайност, то днес тази тема стои в сърцата и душите на по-голямата част от населението“, разсъждава Рахнев.
Според него е въпрос на време хората да осъзнаят, че здравето ни зависи от самата природа и трябва да живеем в хармония с нея. „Не можем до безкрайност да изсичаме горите, да тровим природата и да бълваме пластмаси. Вярвам, че дърветата, които засаждаме днес, никога няма да бъдат изсечени“, изтъква Никола, добавяйки, че след години обществото ще осъзнае огромното значение на горите и дърветата и ще се секат само в необходими случаи.
Вярата в доброто
Дълбоко в себе си инициаторът на „Гората.бг“ винаги е знаел, че има много добри хора. Според него агресията често е породена от страховете, а хората най-често се притесняват, че не са достатъчно добри и няма да се справят с трудностите. Това не означава, че те не са добри.
„Когато инициативата се популяризира, започна да ме среща с все по-добри хора. В нашите събития се включват хора с много добри сърца“, споделя Никола. Самият той смята, че средата и битието определя съзнанието ни, а доброволческата инициатива го е докоснала до много повече добри сърца, отколкото той е смятал, че съществуват преди нея.
Той е убеден, че изминалите осем години са го научили да бъде по-добър, съпричастен и загрижен към природата, дърветата, горите и хората.
Ако можеше да каже нещо на себе си преди да започне инициативата, то той би каза: „Всичко, за което мечтаеш, може да стане сто пъти по-голямо. Ще има предизвикателства, но ще се справиш. Заслужава си, не се колебай и започни веднага.“
Уроците, които оставя Никола след себе си
Може би най-важното за един добър човек е именно на какво учи останалите. Това е и причината да попитам Никола Рахнев на какво иска да научи децата си. Той е категоричен, че най-важно е да бъдат добри хора. Дори и прекалено малки, те вече го придружават на събития, засаждат дървета и знаят, че те правят въздуха, който дишаме.
„Уча децата си да бъдат хора на действието и да не чакат някой да свърши работата вместо тях. Казвам им, че трябва да се отнасят добре с природата и им показвам как да го правят“, разказва Никола.
Будител на годината
В края на разговора ни говорим и за едно от последните отличия на Никола Рахнев, а именно отличието „Будител на годината“. Той обаче е далеч от мисълта, че тази награда е само негова. По думите му тя е на всички хора, включили се в каузата. Определя наградата най-вече като голяма отговорност.
„Всеки от номинираните заслужаваше наградата, защото това, което правят останалите също е много стойностно. За мен лично това са много вдъхновяващи примери и номинацията беше най-вече чест“, споделя той.
Бъдещето
Следващата ясна цел пред „Гората.бг“ е достигането до 1 милион посадени дървета. По думите на Никола задачата е напълно изпълнима до края на следващата година.
„Ще продължим да правим масови залесявания – около 20-30 на година. Тогава излизаме около 400 души и създаваме нова гора на подходящо място, работейки с горски стопанства и общини“, казва Никола. Той включва и проактивната работа с деца, за които е убеден, че има смисъл да се работи.
За пръв път пред OFFNews Никола сподели и за нова инициатива, наречена „Зелена академия“, която от януари догодина ще започне да работи активно с деца по учебни заведения. В нея те ще се фокусират не само върху горите, но и за добрите примери в света, свързани с намаляване употребата на пластмаса, рециклиране, разделно събиране и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)