След разпадането на Съветския съюз Русия продължи да смята Украйна за временно загубена своя територия. С идването на Путин на власт имаше едни добри 15 години. През това време в Русия събираха много пари за подготовката на войната. През 2014 година Русия анексира Крим и започна войната в Донбас. С началото на пълномащабното нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 година Русия всъщност загуби информационната война, започвайки унищожения и реална война. Въпреки че всички прогнозираха, че Украйна ще се разпадне, тя не се разпадна и никога няма да се разпадне.
Това заяви в подкаста на OFFNews "Информация срещу дезинформацията" доц. д-р Йевхен Магда, украински политолог и историк, преподавател в Киевския държавен университет "Тарас Шевченко".
"Когато дълго живеете до съсед, който бие жена си, започвате да си мислите, че това не е ваша работа. Русия много дълго говореше, че е наш приятел и брат. А сега тя убива украински деца, краде украинското зърно и измъчва украинските пленници. Но и Каин убива Авел, нали! Главният проблем е в това, че Украйна, също като България, дълго време не е имала собствена държава. Ние нямахме възможност да отработим много механизми. Но сега съм уверен, че Украйна завършва процеса на формиране на политическа нация и ние ще видим как нашата страна ще стане член на Европейския съюз и НАТО. А до този момент аз и моите колеги предаваме опита, който имаме, на всички, които са готови да го чуят", каза авторът на книгата „Руската хибридна агресия: Уроците за света“.
Според Йевхен Магда Русия не е използвала огромните приходи от експорта на петрол и газ, за да подобри благосъстоянието на хората в страната, а за да унищожава гражданите на друга държава.
"Аз мисля, че демокрацията предполага наличието на различни мнения и позиции и че те понякога могат да не ни харесват. Русия толкова дълго съжителства с Украйна, че успя да открадне част от нашата история, идентичност и същност. През февруари 2022 г. обаче Украйна устоя пред много силен натиск от страна на Русия. Тогава се видя, че милиони хора са готови не само да умират за родината си, но и да убиват за нея", подчерта той.
Според преподавателя трябва да признаем, че руската пропаганда работи много систематично и намира различни подходи в различните държави.
"От 2016 година до 2022 година медийният дует "Раша Тудей" и "Спутник" много активно влияеха върху общественото мнение в различни страни. Русия много добре знае как работят европейските закони, обичаи и порядки във всяка една страна. Затова в Унгария, например, руската пропаганда играе на струната за Трианонския мирен договор от 1920 година, когато страната губи огромна част от своята територия. В Полша пък посланията не са за любов към руснаците, а са насочени към ненавист към Украйна и украинците. А в България, доколкото разбирам, на фокус е сантиментът за участието на Русия в борбата на българския народ за независимост. Само че Русия никога няма да каже, че полковете, които са воювали за свободата на България, са сформирани на украинска земя. Такива примери могат да се дадат на практика за всяка една европейска държава", посочи доц. Магда.
Според него днес той изпитва затруднения да обясни на студентите си, че по времето на Съветския съюз хората са получавали заплата, но не са могли да си купуват салама, който харесват, или дънките, които искат.
"Руската пропаганда може да бъде разбита с прости примери. Когато казват, че в Украйна воюва НАТО, нека ни покажат къде са тези войници на НАТО. Когато казват, че в Украйна не може да се говори на руски, то и аз мога да говоря на руски език, но не искам да го правя", обясни още Магда, който е и директор е на Института за световна политика в Киев.
По повод предстоящите избори за президент на САЩ и възможността Тръмп да се върне на власт той коментира:
"Мисля, че първата ни задача е да укрепваме държавата си отвътре, а не да мислим кой ще спечели изборите за Европейски парламент или президентските избори в САЩ. Като човек, който малко разбира от политически избори, аз мисля, че Доналд Тръмп е задължен да нарича черно всичко, на което Джо Байдън казва бяло. Ако говорим специално за Тръмп, трябва да си припомним, че именно по време на неговия мандат Украйна получи първата партида нови оръжия."
Според Йевхен Магда забраната на определени социалните мрежи, не е работещо решение срещу руската пропаганда. Според него решението на проблема е в повишаването на медийната грамотност сред учениците в горните класове.
"Ако Путин спечели тази война, то нито едно европейско семейство няма да спи спокойно. Ако Путин получи украинските ресурси, то той фактически ще възроди Съветския съюз. После може да се запитаме и това: Кои европейски страни са готови да воюват срещу Русия така, както го правят украинците. Когато се учи собствената история, като се градят добросъседски отношения, лишавайки се от илюзиите, всяка европейска държава отдалечава войната от своите граници", добави украинският политолог.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир