Председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски има над 40-годишен опит в управление на проекти в енергетиката. Заемал е редица държавни постове: член на държавната пускова комисия на АЕЦ “Козлодуй”, директор на ядрена дирекция в „Енергопроект”, изпълнителен директор на НЕК, зам.-председател на Борда на АЕЦ “Козлодуй”. Специализирал е в Италия, Франция, Канада, САЩ и Япония. Работил е като консултант за световни компании като „Уестингхаус”, „Сименс”, „Фраматом”, „Газ дьо Франс”, както и за ЕБВР. С него ще коментираме предложеното поскъпване на тока, както и ситуацията в българската енергетика.
Господин Хиновски, представете си, че Никола Тесла, Томас Едисън, Чарлс Парсънс, Джордж Уестингхаус, Вернер фон Сименс, Александър Бел и Уилям Томсън, ви питат - Защо трябва да поскпъва токът в България?
Тази тема няма да е изненада за тези титани на енергетичната наука. Защо? Защото поскъпването на тока, като всяка потребителска стока - като обективен, нормален процес, е под натиска на редица пазарни инфлационни процеси. НО! Голямата разлика между тяхното време и днес у нас е, че по онова време ръстът на доходите в обществото е надвишавал разходите за тока, т.е. стандартът на хората се е повишавал непрекъснато. Нали и ние уж такова общество се опитваме да инсталираме....
Енергията каква е на цвят - зелена, атомна, кюмюрна, открадната? Коя от тях има основни "заслуги", за да я пуснат в микса при определяне цената на тока?
Както добре е известно, енергията няма цвят, но има 5 други важни характеристики: има определен цивилизационен принос, цена, трудно се пренася, не може да се консервира, и.... е опасна за пипане!
Невидима енергия няма, но има десетки други любопитни видове енергия, като "надписана" енергия, открадната енергия, изнесена енергия, "зелена", "кафява", "ядрена" и т.н. По закон всички те влизат в сметките ни с различни пропорции, формиращи т.н. "енергиен микс". Да, включително и откраднатата и надписаната енергия....
Страхува ли се България да произвежда енергия за собствените си нужди и ако се страхува - от кого?
Никоя държава в света, която може да произвежда енергия и да я изнася с печалба, не пропуска този шанс. Благодарение на мъдрите енергийни стратези на България в годините 1965-1988-ма, както и на институти като "Енергопроект", "Минпроект", "Техенерго" и доста други, българската енергетика се разви като перфектен баланс. Да, баланс на генериращите мощности и оптимална структура на преносната и разпределителните мрежи.
В резултат на това България дълги години бе наистина енергийният център на Балканите с огромен експортен потенциал, за което ни завиждаха много страни, включително и някои велики сили. И ни удариха!
Удариха ни по най-конкурентната ни енергетика - ядрената. Със затварянето на блокове 1-4 започна дрейфа* на българската енергетика...
Кой превърна България в това, което е днес по отношение на енергетиката?
Поредица от грешки, които мога да разделя в 2 групи: Погрешни управленски решения на некомпетентни ръководители и принудени решения породени от политически натиск продиктуван от пазарни интереси. Десетки примери могат да бъдат приведени.
Един важен факт искам да напомня: през 1997-1998 г. НЕК изнасяше колосални количества електроенергия в региона като дневните постъпления достигаха до 20-22 млн. немски марки! При това с цената на най-евтината енергия в региона и в Европа - тази на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй", чиято себестойност бе 2,2 ст/КВтч.
После дойдоха слабите управници, които поддадоха на Европа и затворихме най-икономически изгодните си производства.
Какво, според вас, е било необходимото, лесното и логично нещо в българската енергетика, но не беше свършено?
Голямата грешка на българското енергийно развитие е продължаващото пренебрегване и забавяне на битовата газификация, което се отразява много негативно на стандарта на българина и на горивно-енергийния баланс на страната.
Трябваше спирането на блокове 3 и 4 в АЕЦ ”Козлодуй” да бъде отложено до 2010-2012 г., което правителството на Иван Костов през 2001 г. почти постигна, като пожертва блокове 1 и 2. Впоследствие, обаче, правителството на Сакскобургготски предаде каузата без бой, дори имам чувството, че го направи нарочно.
Другата грешка в енергетиката, този път на Иван Костов, бе, че АЕЦ ”Белене” трябваше да бъде изградена в годините 1998-2000 г. когато ръстът на вътрешното потреблението все още бе сериозен, цената на този проект бе не повече от 2 млрд. долара, а и имаше чужди пазари. Погрешно се оказа и „разпарчетосването” на НЕК през 2001 г., което също правителството на Костов направи. Това свали нивото на конкурентност на българската енергетика.
Следващата серия от тежки грешки бяха действията и бездействията на Румен Овчаров в периода 2006-2009-та година, но и след това. Стартирани бяха проекти като наново АЕЦ ”Белене”, както и „Цанков камък” при напълно погрешни схеми и допуснати тежки корупционни практики.
Пак тогава се случи и едностранният отказ на България от получаване на транзитни такси по договара за транзит с "Газпромекспорт", което причини милиарди загуби на "Булгаргаз". Случи се и „проспиването” на бума в развитието на „зелената” енергия, в резултат на което през 2008 г. заявките за изграждане на такива мощности достигнаха абсурдните почти 14 000 МВт! Но, тази грешка, за съжаление, не бе поправена ефективно и от следващото правителство на ГЕРБ и така през 2014 година бяхме „изненадани” от 1300 Мвт изградени фотоволтаици...
Кое, според вас, е най-важното за българската енергетика днес - патриотизъм и познание, или чисто търговската сделка?
Какъв ти патриотизъм?....Беше! Преди имаше много професионализъм и морал в енергетиката, имаше авторитетни ръководители – имена! Впоследствие започнаха политически чистки, меркантилността овладя енергетиката и сега тя е обект на много лобистки интереси.
Монополизмът завладя редица нейни подсектори като инженерните услуги, ремонтите, доставките на горива, резервни части и консумативи, кадруването.... И това е един от основните проблеми на отрасъла - непрекъснатите смени на ръководства, които тамън се понаучат и хоп – нови идват на техните места.
Това обаче е доста непозната и любопитна тема за хората. Нека кажем нещо повече тук, например - Какво е това "либерализация" на енергийния пазар и ще ни освободи ли тя от оковите на монополистите?
Да, определено. Либерализацията, в степента, в която се изисква от европейската директива, ще има, просто казано, дисциплиниращ ефект върху всички участници на пазара.
Тя ще доведе до намиране на "златните сечения" на цените и ще преустанови вредната практика на определянето им по един експертно-административен подход, в който грешки, деформации и дори корупционни въздействия често се допускат. Практики такива в България, колкото искате!
Либерализацията ще принуди тези, които произвеждат разточително, но имат гарантирани продажби на вътрешния пазар, да оптимизират разходите си, за да станат конкурентни на другите участници, включително и на такива от чужбина.
Това ще има негативен ефект върху редица наши производители на енергия, чиито цени, не е тайна, са по-високи, отколкото на борсите в съседните ни страни. При една либерализация тези производители трябва да "влязат" в тези граници на ефективност, или да фалират. А именно това е най-важното за нас, крайните потребители, защото ще ни гарантира най-ниските реални цени, които ще плащаме.
В интерес на истината, обаче, мрежовите услуги - пренос и разпределение, ще продължат да бъдат регулирани, защото те не могат да бъдат дублирани от други мрежи. Така че дори на един напълно либерализиран пазар, мрежовите услуги пренос и разпределение ще останат монополни за собствениците им - ЕСО и ЕРП-тата.
Трябва ли да се вдига още цената на енергията? Така или иначе този вид икономическа принуда изгони половин България. Каква логика има в това, освен ако не е антинационална?
Отговорите по тази тема са изцяло в компетентността на независимата Комисия за енергийно и водно регулиране. Но проблемът за „цената на тока” в България се превърна в социална епидемия. Причината е в значителното изоставане на ръста при стандарта на българина спрямо необходимият ръст на цената на електроенергията, за да бъде тя сигурна и безопасна.
Българската енергетика има и редица други структурни проблеми, които допълнително утежняват стандарта на българина. Имам предвид преобладаващото използване на електроенергия за отопление, вместо с други енергоносители, но не е сега моментът да се коментират традиционно погрешните енергийни политики в България.
Но възбуденото общество ще се успокои много скоро – след пълната либерализация на енергийния пазар ще можем да си избираме свободно цени и доставчици, както сега при избора на сирене – избор голям, цени различни, няма на кого да се оплачеш....
В крайна сметка - кой управлява енергетиката в България - Кремъл ли?
Влиянието на Русия и руските технологии в българската енергетика логично е доминиращо. И в това няма нищо лошо, защото гръбнакът на българските производствени мощности, концепциите, стандартите и т.н. са руски.
Проблемът е, че Русия продължава да упражнява геополитика на запазване на влиянието си с всякакви средства и на всяка цена. Това поражда редица затруднения и забавяне на развитието на отрасъла, примери за което са най-високите цени на доставяния природен газ, въздействие върху партньорите и съседите ни във фазите на определяне на стратегически проекти, недоразумения и съдебни дела и т.н.
Русия не може да приеме нормално факта, че България като суверенна държава, има право да се обръща към западни компании за партньорство и доставки на други високотехнологчни енергийни технологии. Все пак, обаче като положителен пример, може да бъде посочена готовността на руските компании да ни съдействат за удължаване на експлоатационния срок на 5 и 6 блок в АЕЦ”Козлодуй”.
* Дрейф означава ненасочено и неуправляемо плаващо или летящо тяло, което се движи безпризорно според посоката на вятъра, или течението. Кораб на дрейф, самолет на дрейф, енергетика на дрейф...
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.06 2015 в 13:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.06 2015 в 12:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
14.06 2015 в 13:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
14.06 2015 в 10:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
14.06 2015 в 07:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
14.06 2015 в 07:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.06 2015 в 20:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.06 2015 в 20:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.06 2015 в 20:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.06 2015 в 19:58
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Работник е загинал при трудова злополука в Мини Марица - Изток