Тази история е достойна за перото на Агата Кристи. Вече има поне четири теории за това кой стои зад опита за преврат в Турция на 15 юли, пише проф. Мохамед Айюб в престижното американско списание The National Interest.
Мохамед Айюб е старши научен сътрудник в Центъра за глобална политика и почетен професор по международни отношения в Мичиганския университет.
Първата теория е, че в опита за преврат е замесено ЦРУ. Аргументацията за тази теория е свързана с предположението, че Вашингтон е стигнал до извода, че самовлюбеният президент Ердоган вече игнорира американските интереси, особено в Близкия Изток и не съдейства достатъчно в борбата срещу Ислямска държава. Но има множество аргументи срещу тази теория: Турция е изключително важна страна за НАТО и САЩ, особено в този момент - самолетите на НАТО използват авиобазата Инджирлик, а в Турция има около 2,5 милиона бежанци. Едва ли Вашингтон би разчитал на толкова рискован ход като военен преврат, особено предвид факта, че шансът за успех на пуча е минимален. Годината е 2016, а не 1953-а.
Втората теория гласи, че опитът за преврат е инсценировка по указание на Ердоган, за да затвърди окончателно властта си. Но за да прибегне до подобна стратегия, той трябва или да е в безизходна ситуация, или да е крайно глупав. Възможно е Ердоган всячески да се опитва да концентира цялата власт в ръцете на президента, но не може да се каже, че той се е намирал в безизходна ситуация, за да прибегне до инсцениран преврат. В опита за пуч загинаха много хора и ако се окаже, че е инсценировка на властта, с политическата кариера на Ердоган е свършено.
Третата теория е на Ердоган и управляващите кръгове в Турция: пучът е дело на Фетхуллах Гюлен и неговите предани последователи в армията. Действително движението "Хизмет" на Гюлен е проникнало дълбоко в турското общество чрез учебните заведения и благотворителните организации. Вярно е и че множество последователи на движението на Гюлен работят в съдебната система, администрацията и в полицията. Но за това има обяснение: тези хора са се образовали в училищата на Гюлен, а дълго време те се смятаха за едни от най-добрите учебни заведения в страната. Същевременно е трудно да се повярва, че чак толкова много привърженици на Гюлен са проникнали във висшите ешалони на въоръжените сили, за да имат възможността да спретнат преврат. Това звучи неправдоподобно и заради нравите в турската армия - там при подготовката на офицерския корпус десетилетия наред никак не се одобряваха религиозните залитания и строго се следваше светската култура, завещана от Ататюрк.
Четвъртата теория гласи, че зад опита за преврат стоят безкомпромисни офицери, които вярват, че армията е последният бастион на кемалистката държава. Те са стигнали до извода, че Ердоган е отишъл твърде далеч в опитите си да ислямизира Турция и са очаквали подкрепата на светските кръгове в обществото и на поне част от опозиционните партии, за да имат легитимност. Според Мохамед Айюб, тази теория е най-правдоподобна.
Към настоящия момент все още е трудно да дадем окончателен отговор на въпросите кой организира опита за преврат в Турция и с каква цел, но ако разчитаме на фрагментарните свидетелства и на историята на предишните военни преврати в страната, можем да предположим, че ключовите фигури в пуча са били най-вече безкомпромисните светски офицери, а привържениците на Фетхуллах Гюлен в армията (несъмнено има такива, но не се знае колко) са имали поддържаща роля, обобщава проф. Мохамед Айюб.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си