Гневът на турците

01 юни 2013 в 18:59 10500 20

Протестите в Турция. Снимка: EPA/БГНЕС
Протестите в Турция. Снимка: EPA/БГНЕС

От началото на тази седмица турците протестират така, както отдавна не са го правили. Техният гняв вече е насочен срещу политиката на премиера Ердоган. Издигат се лозунги за оставка на правителството.

Протестите започнаха като израз на гражданска позиция срещу плановете за застрояване на парка Гази, където трябва да бъде възстановена османска казарма от 18-ти век. Това ще наложи изсичането на стотици дървета, а в реставрираната казарма е предвидено място и за нов търговски център. Именно тази подробност с новия мол преля чашата на търпението на гражданите. "Истанбул, със своите над 15 милиона жители, започва да прилича на бетонна крепост", твърдят протестиращите. Премиерът Ердоган заяви, че демонстрациите няма да осуетят одобрения от правителството план. "Можете да правите каквото си искате. Ние взехме това решение и ще го прокараме на всяка цена", казва Ердоган пред вестник "Бугюн".

Турция няма нужда от повече молове

Междувременно, административният съд в Истанбул наложи мораториум върху строежа, докато министерствата на културата и на туризма не излязат със свои становища. "Малкото останали зелени площи в квартал Бейоглу не бива да се превръщат в молове, за да може някои да печелят", казва Ертургул Гюнай, бивш министър на културата и туризма.

През 2000 година в Турция е имало 46 търговски центъра. Днес броят им се е увеличил на близо 300. "Големите градове като Истанбул страдат от многото търговски центрове", критикува и Мурат Игчи, собственик на консултантска фирма. Засегнатият от демонстрациите парк Гази е един от най-малките паркове в града, но за много граждани той е единствената останала зелена площ наблизо. "Застрояването на парка ни залива като цунами. Не мога да гледам как ще бъдат отсечени историческите дървета в парка", казва един студент по архитектура.

Военните - на страната на протестиращите

Турската армия подкрепя демонстрантите. Една военна болница в Истанбул оказва медицинска помощ на пострадалите от сълзотворния газ, използван от полицията. Войници раздават респираторни маски на хората по улиците. "Аз се боря за Ататюрк, за моите предци и за моите внуци. Те трябва да могат да живеят в европейска Турция, където човешките права са изписани с главна буква", казва един 64-годишен ветеран от армията. Гневни сме, защото нашият премиер си позволява прекалено много през последните години. Тази седмица чашата на търпението преля. Тук не става дума само за спасяването на дърветата в парка Гази. Тук става дума за човешките права, за които ние се борим", допълва една млада жена.

Хората от много други турски градове се солидаризират с демонстрантите в Истанбул. Вече се протестира и в Измир и Анкара. Там полицията отново използва сила срещу демонстрантите. За следващите дни са планирани нови масови прояви в по-големите турски градове. Чрез социалните мрежи Туитър и Фейсбук демонстрантите поддържат връзка помежду си и обменят информации, кои турски болници приемат ранени. Според вестник Вашингтон пост всяко пето съобщение в Туитър е свързано с протестите в Истанбул, а кадри с полицейски произвол обикалят света.

Текстът е на "Дойче веле". Автор: С. Соколу, К. Цанев; Редактор: Е. Лилов

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Историята на коледните лампички