Турция играе ролята на стена пред няколко милиона бежанци и постоянно шантажира Европейския съюз с тази карта. Това осигурява на президента Ердоган относителна сила и той я използва при всеки удобен случай срещу ЕС.
В този ред на мисли е добре да се анализират данните за състоянието на бежанците там, както и какви са перспективите, които се очертават пред тях.
По данни на Генерална дирекция „Хуманитарна помощ и гражданска защита“ на Европейската комисия за периода 2016-2017 г., броят на бежанците в Турция надхвърля 3,7 милиона души. Това нарежда страната на първо място сред държавите, приютили най-много бежанци в света.
Пак по данни на същата организация 94 на сто от сирийските бежанци в Турция постепенно получават достъп до обществения сектор и живеят извън бежанските ценрове.
От друга страна, според доклад, оповестен от подкомисията за „Правата на бежанците“ към Комисията за човешки права на турския меджлис в страната има 4 милиона и 300 хиляди бежанци, 3 милиона и 400 хиляди от които са от Сирия и се ползват с временна закрила.
Съгласно доклада на комисията броят на подалите молба за международна закрила е 300 хиляди души, които са дошли от Ирак, Афганистан, Иран, Сомалия и др. А статут на постоянно пребиваващи са получили 600 хиляди бежанци. В Турция образно наричат бежанците „третият вилает“, защото след Истанбул и Анкара няма друг град с такова многочислено население.
Тук същественият въпрос е колко от тях биха се върнали по родните си места, колко биха останали в Турция и колко биха емигрирали в Европа? Според анкета на Университета „Билги“ в Истанбул, направена през ноември-декември 2017 г. на тема „Иземеренията на поляризирането в турското общество“ огромното мнозинство от турците са на мнение, че сирийските бежанци трябва да се върнат обратно в родината си. А наскоро в свое изявление турският президент Реджеп Ердоган заяви, че се „предприемат необходимите стъпки за връщането на сирийските бежанци“.
Защото Ердоган умее да държи пулса на обществото и си дава сметка, че бежанците започват да пораждат социално напрежение. Но дали ще се върнат? Нека не забравяме, че начело със Сирия много бежански семейства от арабския свят, дошли в Турция останаха там.
Както вече споменахме Турция е страната, която е приела най-много бежанци. След нея идват Пакистан с 1,6 милиона, Ливан с 1,6 милиона, Иран 1 милион бежанци. А от гледна точка на процентното съотношение между броя на населението и процента на приетите бежанци най-висок е делът им в Ливан. По този критерий Турция се нарежда на четвърто място.
По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в края на 2015 г. в света са били разселени 65,3 милиона души.
От тях само 200 хиляди се върнали в страните, от които са дошли. Пак по данни на ВКБООН половината от бежанците по света са деца и юноши под 18-годишна възраст. От друга страна, колкото повече се удължава престоят на бежанците в една държава, толкова по-малка е вероятността за връщането им в страната на произход. В различни доклади на турските анализатори се посочва, че много от сирийските бежанци възнамеряват да останат в страната, защото са уредили живота си по някакъв начин. А в Европа все повече се надигат антиимигрантските настроения. Подрастващите се адаптират към условията в страните, в които пребивават и тенденцията за връщане обратно в собствената държава намалява. В най-добрия случай делът на завръналите се бежанци не надвишава 20 на сто.
С други думи, ако приемем, че в Турция има 3,4 милиона сирийски бежанци, най-малко 2 милиона от тях ще останат там за постоянно. Това показват статистиките. В такъв случай заканите към Европа на турския президент, чрез размахването на бежанската карта се оказват само реторика.
Б. ред. - Мехмед Юмер е журналист, външнополитически анализатор със задълбочени познания в турския обществено-политически живот и издател на сайтовете http://www.obzornews.bg и bakis.bg.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11599
2
14.02 2018 в 10:07
10571
1
14.02 2018 в 09:57
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара