Какво ще стане, ако падне Асад

OFFNews 07 декември 2024 в 21:00 4625 4

Изображение на сирийския президент Башар Асад, надурчено от куршуми, се вижда на фасадата на провинциалното правителство след превземането на Хама от бунтовниците

Снимка Снимка: AP/Omar Albam / БТА

Изображение на сирийския президент Башар Асад, надурчено от куршуми, се вижда на фасадата на провинциалното правителство след превземането на Хама от бунтовниците

Външните министри на Иран, Ирак и Сирия предупредиха за нарастваща заплаха за стабилността в Близкия изток в светлината на настъплението на ислямистките бойци в Сирия. В събота нещата в Сирия придобиха драматичен обрат - възможно е дори превземането на столицата Дамаск от ислямистките бунтовници да е неизбежно, отбелязва "Франкфуртер рундшау".

Падането на Асад в Сирия ще има сериозни последици за Близкия изток, пише в обзора си Пламен Йотински от БТА.

В съвместно изявление след среща в Багдад външните министри на Иран, Ирак и Сирия заявиха: "Заплахата за сигурността на Сирия представлява опасност за стабилността в региона". Ако настъплението доведе до края на режима на Асад, това би имало сериозни последици за целия Близък изток.

Сирийските бунтовници, водени от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", наскоро превзеха два стратегически важни града - Алепо и Хама. Целта на бързо настъпващите бунтовници е да достигнат Хомс и в крайна сметка Дамаск.

"Целта на революцията остава свалянето на този режим. Наше право е да използваме всички налични средства, за да постигнем тази цел“, заяви бунтовническият лидер Абу Мохамед ал-Джаулани, цитиран от Си Ен Ен. Напредъкът, постигнат от бунтовниците в Сирия, означава много различни неща за различните държави в Близкия изток, но също и за Русия.

Иран обещава "пълна подкрепа" за Асад

Иран подкрепя Асад във военно и финансово отношение, за да осигури своята регионална зона на влияние. През последната година обаче подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" все повече се фокусира върху Израел и войната в Газа, което отслаби Сирия. Израел също така ограничи маршрутите за оръжейни доставки от Иран към "Хизбула" през Сирия чрез многократни атаки срещу ирански персонал в Сирия.

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Техеран "проучва" възможността за изпращане на войски в Сирия. Той каза още, че Иран ще предостави на съюзническото правителство на Асад "всякаква подкрепа", за да спре напредването на милициите.

Загубата на Сирия ще бъде сериозен неуспех за Иран. Сирия е важно място за Иран и финансираните от него милиции, но страната играе роля и в потенциалните преговори с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Иракският външен министър Фуад Хюсеин също заяви, че неговите сили за сигурност са "в повишена готовност".

Полезна ли е кризата в Сирия за Израел?

За Израел събитията в Сирия крият както възможности, така и рискове. Иран и неговите милиции са отслабени от войната с Израел в Сирия. Евентуална смяна на властта обаче може да представлява нова заплаха от ислямистки групировки като "Хаят Тахрир аш Шам".

"Израел се намира между Иран, неговите проксита и ислямските бунтовници в Сирия", каза пред Cи Ен Ен Ави Меламед, бивш офицер от израелското разузнаване. "Нито един от вариантите не е добър за Израел, но в момента Иран и неговите проксита са отслабени, което е добре", добави той.

Израелските военни разположиха в събота допълнителни сили на границата със Сирия, тъй като бунтовниците продължават да напредват в цялата страна, информира ДПА. Израелската армия съобщи в "Телеграм", че разполагат допълнителни сили на Голанските възвишения и по границата. Съобщението е второто по рода си в рамките на 24 часа.

Разполагането е в отговор на изтеглянето на сирийските правителствени сили от Дераа и Суейда в югозападната част на Сирия. Официалната сирийска агенция САНА съобщи, че войските се пренасочват, след като "терористични елементи" са атакували военни контролни пунктове.

Какво би означавало падането на Асад за Путин

Москва помага на Асад от 2015 г. насам с въздушни удари и стратегическа подкрепа. Сегашното изненадващо настъпление на бунтовниците се случва, докато Русия е заета с войната в Украйна. Въпреки това Кремъл заяви, че "със сигурност ще продължи да подкрепя" правителството на Асад.

Никол Грайевски, сътрудник в програмата за ядрена политика на Фондация "Карнеги за международен мир" с фокус върху Русия, посочи пред Си Ен Ен потенциалните последици от свалянето на режима на Асад: "Русия вложи твърде много капитал в Асад, а загубата на Сирия би била още по-голяма загуба за цялостния ѝ статут на велика сила и способността ѝ да маневрира в Близкия изток."

В същото време, обаче, източник, близък до Кремъл, каза на "Блумбърг нюз", че Москва няма планове да спасява сирийския президент, като се твърди, че Владимир Путин бил отвратен от съобщенията за войски на режима, които бягат от позициите си, съобщи в. "Телеграф". "Русия няма план за спасяване на Асад и не вижда такъв да се появява, докато армията на сирийския президент продължава да напуска позициите си“, каза източникът.

Остава да се види какво ще се случи с двете руски бази – военновъздушната в Хмеймим и военноморската в Тартус – от което ще проличи каква ще е позицията на Москва в сегашната сирийската криза.

Турция има своя игра в Сирия

Турция подкрепя части от опозицията в Сирия, но същевременно се опитва да преговаря с Дамаск за свои собствени цели, посочва "Франкфуртер рундшау". Президентът Реджеп Тайип Ердоган се надява, че едно отслабено правителство на Асад ще осигури отстъпки за репатрирането на около 3,1 млн. сирийски бежанци и ще гарантира целите си по сирийско-турската граница. Турция също така иска да създаде буферна зона за кюрдските групировки, като подкрепя бунтовниците в Сирия.

През последните години Анкара помага на опозицията и като посредник в преговорите за прекратяване на огъня. Сега обаче Ердоган заяви в петък: "Идлиб, Хама, Хомс и, разбира се, целта - Дамаск: настъплението на опозицията продължава. Надяваме се, че това настъпление ще продължи без инциденти".

Дестабилизация в Близкия изток при падането на режима на Асад

Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също играят роля в конфликта, тъй като бавно се сближават с режима на Асад. "През 2011 г. много страни много бързо стигнаха до мнението, че ще им бъде по-добре, ако Асад падне, и искаха да се отърват от него ... но саудитците, емирствата и други страни от региона сега виждат в това предизвикателство и дестабилизираща ситуация за тях, ако Асад падне сега“, заяви Трита Парси, заместник-председател на Института "Куинси" във Вашингтон, цитиран от Си Ен Ен.

Парси казва също:" Виждаме, че много от тези страни искат да се възползват от ситуацията, за да подобрят собствените си позиции в Сирия, особено по отношение на Иран, но това изисква Асад да бъде отслабен, но да остане - много различна позиция от тази, която имаха преди, когато хвърлиха всичко срещу него, за да се отърват от него напълно."

По тази причина иранският външен министър Абас Арагчи, иракският му колега Фуад Хюсеин и сирийският външен министър Файсал Мекдад участваха в среща в Багдад в петък. В изявлението си външните министри подчертаха "необходимостта от арабски, регионални и международни действия" за намиране на мирни решения на предизвикателствата в Сирия и региона.

Срещата послужи като подготовка за по-нататъшни разговори в Доха. В събота външните министри на Турция, Иран и Русия се срещнаха в Катар, за да обсъдят положението в Сирия. Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че Москва, Техеран и Анкара призовават за незабавно прекратяване на боевете в Сирия, предаде Ройтерс.

Това заявление той направи след тристранна среща в Доха. Лавров каза, че той и другите двама външни министри са се съгласили, че е нужно незабавно прекратяване на военните действия в Сирия. Руският дипломат допълни, че Москва би искала между сирийското правителство и онова, което той назовава законна опозиция (без да влиза в детайлизиране на това понятие), да има диалог в Сирия.

Колко дълго може да се задържи на власт Асад?

Както съобщава "Уолстрийт джърнъл", семейството на Асад вече е избягало от Сирия. Според информацията съпругата на Асад Асма и трите му деца са заминали за Русия миналата седмица. Зетят на Асад е заминал за Обединените арабски емирства. Американският вестник се позовава на сирийски и арабски официални лица за тази информация.

Къде е самият Башар Асад? Проправителствена телевизия съобщи в петък, че той е пътувал до Иран, но впоследствие опроверга собствената си информация. "Телеграф" информира, че е станало известно, че представители на Египет и Йордания призовали Асад да напусне Сирия и да сформира правителство в изгнание.

Днес сирийското президентство увери, че Асад е в Дамаск и продължава да изпълнява президентските си задължения, предадоха Ройтерс и Франс прес.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1010

    4

    helper68

    08.12 2024 в 14:11

    Да се надяваме само да не станат кат Афганистан, че жална им майка на жените..

    3256

    3

    динозавър

    07.12 2024 в 23:07

    Сравни: "Падането на Асад в Сирия ще има сериозни последици за Близкия изток, пише в обзора си Пламен Йотински от БТА" и.........."Ако настъплението доведе до края на режима на Асад, това би имало сериозни последици за целия Близък изток."................................
    Ако нямаш какво да кажеш не казвай нищо.

    3256

    2

    динозавър

    07.12 2024 в 23:00

    След Асад ред е на путин.

    123

    1

    Valioka

    07.12 2024 в 22:56

    Ами, това е положението - наиграха се. Те се помислиха за недосегаеми, световен лидер, така да се каже. Ами, не са... Кои ли - ами рашистите разбира се.

     
    X

    Некадърници редят знаците, ако се движим по тях, ще катастрофираме