Ексклузивно ГЕРБ отново издига Назарян. Ще подкрепи Атанасов, но само ако пак има сглобка

Лидия Генова, персонален фитнестреньор: Жените, които спортуват, се чувстват по-добре, по-щастливи, изглеждат по-млади (интервю)

"Когато спортуваш, отделяш хормона на щастието"

Искра Ангелова 22 юли 2024 в 12:34 3255 0

Персонален фитнесинтруктор Лидия Генова

Снимка Личен архив

Персонален фитнесинтруктор Лидия Генова

Срещнах я съвсем случайно – препоръча ми я жива и разговорлива продавачка в едно много шик магазинче за дрехи на ул. "Шишман" в София. Толкова я похвали, че веднага хукнах към залата, в която работи. Видях усмихната и ведра, симпатична и интелигентна жена, която не се опитва да ти докаже колко си обездвижен, дървен и клет, нито да те измъчи, а напротив. Тя се отнася с всеки свой клиент по индивидуален начин, има своя подход, психологически те предразполага и въвежда в света си – този на фитнеса – като те кара да се чувстваш мотивирана, способна да се справиш, по-здрава, силна и красива.

В свят, който все повече се вълнува от здравословния начин на живот и фитнеса, Лидия Генова се откроява като изключителен професионалист и вдъхновител. В това интервю тя споделя своята история, опит и мотивация за работа, както и дава ценни съвети за всички, които искат да променят начина си на живот. Лидия е не само доказана спортистка и волейболистка, но и отдаден фитнес треньор, който помага на хората да постигнат своите цели и да се чувстват по-добре в собственото си тяло.

Искра Ангелова: Може ли да ни се представиш? Коя си, кога започна да се занимаваш със спорт, какво си правила досега, какво правиш в момента?

Казвам се Лидия Генова, на 48 години – бивша професионална волейболистка съм. Играх в Локомотив София, учих в спортното училище там. След това продължих кариерата си в чужбина – Малта и Италия. Получих контузия и реших да си почина от волейбола, докато се възстановя. За съжаление коляното продължаваше да ме боли и да бъде нестабилно. Така имах малък период на почивка от спорта като цяло, през който забременях и имам едно прекрасно момченце.

Не съм спирала да спортувам, но влечението ми към фитнеса се появи преди няколко години, когато срещнах правилния треньор. Той ме поведе по правилния път и ме накара да се влюбя в този спорт, който ми стана и начин на живот. Имах страхотни резултати за много кратко време и всичко е документирано – преди и след.

Какво те накара да станеш треньор?

Треньорската ми кариера започна, когато всички забелязаха, че хората ми се възхищават и лесно ги мотивирам. Моят треньор ме насърчи да стана негов колега. Той вярваше, че мога да помогна на много хора, да ги променя и да им помогна.

Използвах голяма част от Ковид локдауна, за да се обуча и сертифицирам в няколко специалности – персонален треньор, фитнес треньор и нутриционист. Започнах да предавам това, което аз съм научила и изживяла. Помагам на хората, с които работя, като винаги се опитвам да се поставя на тяхно място.

Какво трябва да знаят хората в този нездравословен, стресиращ свят, хората, които искат да започнат да се движат и да спортуват?

Първата стъпка е да намериш спорта, който ти приляга, носи ти радост и удоволствие. За някои е фитнес, за други скуош, за трети е тенис. Това е най-важното според мен, да намериш спорта си. Много често този път отнема дълго време.

Следва мотивацията, но когато имаш цели и знаеш какво искаш да постигнеш, постепенно включваш спорта като неизменна част от ежедневието си. Това помага на всичко останало – тонизираме се и сме по-продуктивни и по-щастливи.

Защо една жена над 40 трябва непременно да започне да спортува?

Дори няма да споменавам борбата с килограмите и целта на всяка жена да отслабне…
Когато спортуваш, отделяш хормона на щастието. Тръгваш си от тренировка заредена, отиваш на работа в страхотно настроение, усмихната и продуктивна – бяла и добра, както се казва. Изключително важно според мен е, че да си направил нещо за себе си, за собственото си здраве - в ежедневието след това позитивното винаги побеждава.

Спортът заздравява костната система, помага при проблеми с остеопороза и загуба на мускулна маса, забавя процеса на стареене и подобрява общото здравословно състояние. Жените, които спортуват, се чувстват по-добре, по-щастливи, изглеждат по-млади.

От чисто здравословна гледна точка защо е важно? И за по-възрастните хора? По света те са много активни, тук не - повече си стоят по домовете. Атрофират мускули, по-бързо започва процеса на стареене, имат болки в ставите, задълбочават се други болести, по-лесно се изпада в депресия. Кажи ми защо е важно поне два пъти седмично човек да спортува?

За съжаление напоследък, особено след Ковид и хоум-офис ерата, все повече хора страдат от болки в кръста, гърба, ставите и мускулите. Жените след 40 години имаме проблем със загуба на мускулна маса и костна плътност. При тези диагнози едно от най-важните неща е тренировката във фитнес с тежести и силовите занимания.

Хората трудно си представят, че слабите кости и мускули трябва да се натоварват и „стресират“, и точно тук е моята задача като треньор – да обясня разбираемо ползата от всяко едно занимание и дори от всяко едно отделно упражнение.

Какво мислиш за храната, която консумираме в днешно време?

Често храната, която ежедневно консумираме е нискокачествена и нездравословна. Изключително важно е да се храним с компоненти от всички макроелементи, които нашето тяло изисква. Това включва въглехидрати, протеини, мазнини и вода. Трябва да се стремим да избегнем храни с високо съдържание на захар и нишесте, които могат да бъдат много вредни за здравето.

А борбата с глада? Защото храненето – освен физическа необходимост, чрез която оцеляваме, - то често е предизвикано от психологически глад. Когато имаш да запълниш липси - с възрастта, с разочарованието, с битките, с гнева. Започваш всъщност да ядеш, за да се успокоиш и да се почувстваш сигурен, да ти стане уютно, спокойно. Ковид много "помогна" в тази посока. Това как се преборва?

Това лесно може да се пребори с балансирано хранене. Какво имам предвид ? При хранене трябва да включват всички изброени по-горе компоненти, за да може организмът да получи от всичко, от което има нужда без липси. В зависимост от нуждите и целите се изготвят и различни режими с разнообразни менюта. Яденето на сладко на гладно например е огромен проблем.

Хората, докато са млади не си дават сметка какво си причиняват с храната и в един момент се оказват с проблеми, инсулинова резистентност, диабет тип 2, хормонални проблеми и т.н.

Това е проблем и при децата, едно дете оставено само на себе си, би яло само сладки и бонбони.

За съжаление много голям процент от децата закусват сладко. Моето дете успях да го науча, дори да закусва кроасан, да си го разделя на две – първо едната половина „солена“, а другата може и с нещо сладко.

Какво съветваш дете, което има дете наднормено тегло, какво да прави? Ти не можеш да го лишаваш детето от определени групи вещества, въглехидрати например?

Децата не трябва да спазват строг режим – балансираното хранене е първата стъпка, повишеното движението втората и спорт, който им харесва финалната.

А това с 10-те хиляди крачки?

Голям привърженик съм на това!

Нужни са ти обаче поне два часа на ден, които ти трябва да посветиш на ходене…

Ако имаш куче, само сутрешната разходка до девет часа ти помага да си направил 5 хиляди крачки, а денят е пред теб и с лекота се постига този минимум от 10 хиляди.

Какво ще посъветваш хората, които имат проблеми с преодоляване на инертността и намиране на мотивация за спорт?

Най-важното е да намерят спорт, който да им носи удоволствие.

Мотивацията може да бъде трудна и това е основната ни цел като треньори, но когато имаш ясни цели и желание да постигнеш нещо, всичко е възможно. Спортът трябва да бъде приоритет в ежедневието ни, защото помага за нашето физическо и психическо благополучие.

Много жени преминават през менопауза и се сблъскват с нови предизвикателства. Какъв е твоят съвет за тях?

Менопаузата е период, който може да бъде много труден за жените. Симптомите като горещи вълни, промени в настроението и увеличаване на теглото могат да бъдат много стресиращи. Моят съвет е да се съсредоточат върху поддържането на здравословен начин на живот чрез редовни физически упражнения и балансирано хранене. Спортът може да помогне за облекчаване на някои от симптомите и да подобри общото състояние. Освен това, редовната физическа активност подобрява костната плътност, което е особено важно за жените в менопауза, които са изложени на по-голям риск от остеопороза.

Какво би искала да кажеш на жените, които се чувстват несигурни и се колебаят дали да започнат да спортуват?

Бих им казала, че никога не е късно да започнеш. Всяка жена заслужава да се чувства добре в собственото си тяло и да бъде здрава. Първата стъпка може да е трудна, но след като започнеш, ще усетиш ползите много бързо. Намери спорт, който ти доставя удоволствие, и го направи част от ежедневието си. Резултатите няма да закъснеят.

Лидия Генова е пример за всички ни, заседнали пред компютрите и намерили 1000 оправдания да не се движим. Нейната история и опит показват, че с правилната мотивация и подход всеки може да постигне своите цели и да се чувства по-здрав и щастлив. Спортът не е само физическо упражнение, но и начин на живот, който ни помага да сме здрави, бодри и весели. Независимо от възрастта или физическото състояние, всеки може да намери спорта, който му подхожда и да направи първата стъпка към по-здравословен и пълноценен живот. Можете да я намерите във Facebook и Instagram. Започвайте!

    Искра Ангелова

    Искра Ангелова е филолог, актриса и журналист, завършила е телевизионна журналистика в САЩ. Фулбрайтов специализант и дългогодишен продуцент, главен редактор и водещ на телевизионни авторски формати по трите национални телевизии. 14 години е водещ на културното токшоу по БНТ “Нощни птици”. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност