Руски икономисти: 150 рубли за долар вече не са мираж, идва време на дефицит и обедняване

Сривът на московските пари вече води до ръст на цените. Очаква се вносните коли, телевизори и хладилници да изчезнат от магазините

OFFNews 28 ноември 2024 в 16:57 2366 2

Руска пенсионерка се чуди дали парите ще ѝ стигнат за един банан и две мандарини.

„Мисля, че проблемът е под контрол“, така министърът на финансите на Република Татарстан Радик Гайзатулин коментира срива на рублата пред изданието Бизнес онлайн. На фона на успокояващите изявления на властите курсът на долара леко се спадна и се върна до ниво от 110 рубли. Експертите обаче не изключват скоро да започне обратна тенденция, но засега няма никакви признаци. Вчерашното решение на Централната банка на Руската федерация да намали покупката на чуждестранна валута на вътрешния пазар също не помогна много на руската валута. Предприемачите се подготвят за увеличение на цените и твърдят, че някои доставчици вече предупреждават за смяна на етикетите.

Икономисти и анализатори обясняват настоящите причини за отслабването на рублата с намаляването на предлагането на валута от страна на износителите: валутните приходи намаляха поради ниските цени на петрола през лятото, а делът на търгуваната валута също се понижи.

Какво се случи?

Укрепването на долара над 100 рубли, което като цяло беше очаквано и прогнозирано от експертите, тази седмица се превърна в срив. Американската валута премина психологическия праг в началото на ноември, а към края на месеца се устреми към стойност, която дори експертите все още не могат да назоват. Къде е дъното на рублата - това е един от въпросите, които висят във въздуха. Но той далеч не е единственият.

В сряда валутният пазар преживя още един шок. Курсът на долара надхвърли границата от 114 рубли, като се повиши с 11,5%, а курсът на юана достигна нивото от 15 рубли. Още по-рязък ръст на курса на щатската валута (с над 20 рубли) при извънборсовата търговия бе наблюдаван в Русия само в края на февруари и началото на март 2022 г. По това време сривът на националната валута може да се обясни с извънредните условия, началото на военните действия в Украйна и поредицата от западни санкции, довели до замразяване на златните и валутните активи на Русия, чуждестранните активи на големите банки и трансграничните трансакции. А какво се случи сега?

Икономисти и анализатори обясняват сегашния спад на рублата с намаляването на предлагането на валута на вътрешния пазар. Колкото по-малко е валутата в Русия, толкова по-голямо е търсенето ѝ, което от своя страна подхранва стойността. През лятото валутните приходи намаляха поради ниските цени на петрола, а в началото на есента руското правителство реши да облекчи разпоредбите за продажба на валутни приходи от износителите. Механизъм, който им позволяваше да задържат валутния курс и да имат достатъчно валута на своя пазар. Защо? Кабинетът на министрите знае, но ние можем да предположим мотива въз основа на вчерашното „успокоително изявление“ на Анатолий Аксаков, ръководител на Комитета на Държавната дума по финансовия пазар. Депутатът заяви, че самият той получава заплатата си и я харчи в рубли, а като най-добър инструмент за спестяване на пари от инфлацията посочи банковия депозит, още повече че лихвата там е добра. Но не това било най-важното.

„Имаме доста голям обем валута, която износителите получават, но остава в чужбина. Това се прави умишлено, за да се купува внос в чужбина. И тъй като на пазара, на руския пазар, идва по-малко валута, тя става по-скъпа“, обясни Аксаков.

С други думи, властите са решили, че няма смисъл да гонят долари напред-назад, тъй като сега чуждестранните партньори са смутени от валутата, която е успяла да „посети“ Русия. Известно е например, че китайските банки започнаха да разделят валутата на „чиста“ (която не се използва в Русия) и „мръсна“, опасявайки се от санкции.

Сумата, която износителите оставят в чужбина, може да бъде намалена, допусна Аксаков. С други думи, кабинетът на министрите може отново да затегне регулациите за връщане на валутните приходи. Досега обаче това не е направено. Може би единствената реакция на срива беше вчерашното решение на Централната банка да спре да купува чуждестранна валута на вътрешния пазар. Експертите обаче са единодушни, че този инструмент едва ли ще промени коренно ситуацията - Банката на Русия и досега не купуваше големи обеми.

Предлагането на валута е намаляло и заради новите санкции, наложени неотдавна срещу руския банков сектор, както и заради изострянето на външнополитическата ситуация. Същевременно новите ограничения допълнително стесниха възможностите за трансгранично движение на валута.

По-специално санкциите срещу Газпромбанк ускориха спада на рублата. Заради тях на практика беше затворен каналът за доставка на валутни постъпления в страната под формата на долари и евро. И сега чуждестранните купувачи на руски газ и петрол трябва да търсят нови алтернативни методи за плащане.

И още една причина: сезонното нарастване на търсенето на чуждестранна валута поради увеличаването на вноса. Освен това в края на годината се увеличават бюджетните разходи, които, наред с другото, отиват за закупуване на вносни стоки за държавни нужди.

Кой печели от слабата рубла? Износителите и бюджетът. Износителите получават печалби в чуждестранна валута, но плащат данъци в рубли. Колкото по-скъп е доларът, толкова повече рубли ще получи бюджетът чрез данъчни плащания. Ръководството на страната, ако се съди по публичните изявления, вижда ситуацията по този начин и е по-загрижено за пълненето на бюджетната „кесия“.

Според Антон Силуанов, ръководител на руското Министерство на финансите, курсът на рублата сега е благоприятен за износителите и този фактор е по-важен от нивото на основния лихвен процент на Централната банка.

„Обменният курс (на рублата) е по-важен за износа, отколкото курсът“, заяви той тази седмица. - Не казвам, че обменният курс е добър или лош. Днес валутният курс за износителите е много дори благоприятен за износа“.

Освен това Силуанов предупреди да няма намеса във формирането на обменния курс на рублата. Този процес трябва да протича „естествено, в съответствие с пазарните принципи“, в противен случай ще има „негативно влияние върху резултатите от паричната политика“.

Според министъра на икономическото развитие на Руската федерация Максим Решетников отслабването на обменния курс на рублата е свързано с укрепването на долара спрямо световните валути и опасенията на участниците във външноикономическата дейност относно по-нататъшното взаимодействие с контрагентите на фона на по-строгите санкции срещу Русия. Според него случващото се не е свързано с фундаментални фактори, „търговският баланс е силен“. В същото време руската икономика вече е много по-малко зависима от разплащанията във валути на недружелюбни държави.

„Както често се случва в такива ситуации, сега на валутния пазар има прекомерен емоционален компонент“, смята министърът.

„Оказва се, че всичко е много по-просто и за това е виновен само „емоционалният компонент“. Кому изобщо е нужна тази валута, не е ясно“ - с ирония коментира думите на Решетников ден по-рано в своя Telegram канал икономистът от „Локо-Инвест“ Дмитрий Полевой. Има и други интересни изказвания. Например прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков увери, че ръстът на курса на долара няма да засегне руснаците, защото те получават заплатите си в рубли. Философът Александър Дугин пък призова да се живее с рубли на фона на ръста на обменните курсове на долара и еврото.

„На всички им дадоха тези долари. Трябва да живеем на рубли. В Русия. Тук има толкова много красиви и истински неща“, каза той.

„Засега това е нормално. Това е един от елементите за привличане на инвеститори, тъй като един долар сега е 108 рубли. Мисля, че Министерството на финансите на Руската федерация се занимава с този въпрос“, заяви днес в разговор с „БИЗНЕС Онлайн“ Леонид Якунин, председател на Комитета на Държавния съвет на Република Татарстан по въпросите на бюджета, данъците и финансите. По негово мнение днес икономическата ситуация е прилична. „Валутният курс няма да расте повече, защото рублата започна да укрепва. Въпросът е регулиран. Ако той е благоприятен за държавата, този бизнес се прави. Доларът не играе роля за населението, всички се опитват да се отърват от него“, подчерта Якунин.

Но друг депутат, Марат Галеев, заместник-председател на Комитета по икономика, инвестиции и предприемачество на Държавния съвет на Република Татарстан, беше по-предпазлив и нарече ситуацията „двусмислена“.

„Вносителите са в по-лошо положение, а износителите - в по-добро. Но фактът, че има нестабилност, не е добър. Трябва да се успокоим“, сподели мнението си той. Министърът на финансите Радик Гайзатулин в разговор с „БИЗНЕС Онлайн“ оцени ситуацията с рублата накратко: „Мисля, че въпросът е под контрол.

Към момента няма категорична реакция от страна на бизнеса, заяви пред „БИЗНЕС Онлайн“ Шамил Агеев, председател на Търговско-промишлената палата на Република Татарстан.

„Засега, нека го кажем така, всеки трябва да преработи този случай. Но това е много неприятен момент“, каза той. Като цяло ситуацията насърчава развитието на вътрешното производство и заместването на вноса, а не „китайското заместване“, подчерта Агеев.

Разбира се, спадът на рублата ще се отрази на цените, отбеляза събеседникът, но не даде никакви прогнози.

„Естествено, винаги има увеличение на цените. Друг е въпросът, че сега е трудно да се предположи кога да го очакваме. Но ще го има. Този ръст на долара беше очакван. Нека видим как е сега, след месец курсът ще играе“, разсъждава Агеев.

Има ли наплив към касите на банките?

По-голямата част от банките в Татарстан работят в нормален режим, няма бързане за валутни операции, заявиха днес пред „БИЗНЕС Онлайн“ представители на големи кредитни организации, работещи в Татарстан. Една от банките дори съобщи, че през ноември има лек спад в търсенето на долари в сравнение с октомври.

В същото време банките реагираха на бързия ръст на долара и еврото на извънборсовия пазар, като значително разшириха спредовете за покупка и продажба на валута в брой, сочат обобщените данни на „Banki.ru“. По данни на финансовия пазар към 28 ноември разликата между цената, на която банките са били готови да купуват чуждестранна валута за рубли, и цената, на която са я предлагали на клиентите, е нараснала до 3-8 рубли.

Така например курсът за покупка на долари в Казанската банка беше 105,81 рубли, а за продажба - 109,49 рубли, в Ак Барс Банк - съответно 105 и 108,50 рубли, следва от данните на „Банки.ру“. В Сбербанк сутринта долари в брой можеха да се купят за 109,5 рубли, а трезорът ги изкупуваше по 101,8 рубли. Спредът беше 7,7 рубли.

Говорейки за динамиката на обменните курсове на долара и еврото в банковите клонове, техният ръст и разширяването на спреда между покупните и продажните цени на „недружелюбните“ валути се дължат преди всичко на нарастващата несигурност.

Ръстът на обменния курс на долара оказва пряко влияние върху потребителските цени и инфлацията в Русия. Чуждестранни и руски производители на домакински уреди, като Beko, Tefal, Kuppersberg и други, още в средата на ноември уведомиха търговците на дребно и дистрибуторите за увеличение на продажните цени средно с 10%, пише днес „Коммерсант“. Повишаването на цените на домакинските уреди не е единственото, което очаква руснаците в най-близко бъдеще. Някои търговци на дребно и дори дистрибутори вече са заети с оптимизиране на разходите, което може да доведе до изчезването на редица марки потребителска електроника от рафтовете на руските магазини още през пролетта на 2025 г.

Спадът на рублата ще се отрази и на цената на автомобилите. Засега вносителите не са обявили корекции на цените, но индексирането обикновено се извършва с известен интервал от време, каза Вячеслав Зубарев, генерален директор на управляващата компания TransTechService. Това се дължи на факта, че има запаси от автомобили, закупени по стария валутен курс.

„Колко е тази разлика - трудно е да се каже, това зависи от реализацията. Обикновено е месец, два, три. Някъде започва по-бързо. Зависи от финансовото състояние, от обема на склада, от запълването на склада при всеки доставчик, който внася“, обясни събеседникът.

По думите на Зубарев, отчитайки наличностите от автомобили, компанията все още не залага промените в курса на рублата в цената на автомобилите.

„Но при всички случаи, ако валутният курс се промени, цената ще се промени. Ние прекрасно разбираме, че става дума за вносни автомобили. Ако в близко бъдеще няма връщане на рублата назад, това със сигурност ще се отрази в ценоразписите“, подчерта Зубарев. Той отбеляза, че подобна перспектива не изглежда розова: „Ако цената се промени, търсенето ще се промени и броят на продадените автомобили ще намалее. Това не е добре за нашата компания.

Друг търговец на автомобили в разговор с „БИЗНЕС Онлайн“ заяви, че ако рублата падне с 10%, цената на всички вносни стоки се повишава с около 15%. В същото време автомобилите европейско производство, внесени по неофициални канали, ще станат значително по-скъпи.

Лиана Набиулина, директор на туристическата агенция Борнео-Тур, заяви пред изданието, че сега всички се опитват да „затворят“ не напълно платените ваучери.

„Мой клиент резервира пътуване за март 2025 г. Вчера тя беше на представление и вечерта изтича да плати остатъка, часът беше 23:54. Защото вчера курсът в „Пегас“ (туристическа агенция - бел. ред.) беше 117 рубли и копейки, а днес вече стана 121,25 рубли. Трябваше да има време да доплати до полунощ по по-нисък курс. Резервирала е през септември, когато тарифата е била 102 при туроператора, а след това е станала 117, т.е. цената се е повишила с около 17 хиляди. А тя и приятелката ѝ ще пътуват. Общо ваучерите им са поскъпнали с 34 хиляди, а това е такава прилична загуба“, казва интервюираният.

Сергей Сотников, директор на ООО „Реверс“ и председател на Комитета на Търговско-промишлената палата на Република Татарстан по товарен транспорт и логистика, заяви, че основните продукти идват от чужбина и цялото потребление е пряко или косвено свързано с чуждестранни стоки. Също така, както машините, така и резервните части са вносни, а доставките са в чуждестранна валута, така че компанията не може да избегне трудностите. „Трудно ни е да повишим цената светкавично, защото сме превозвачи и работим в рублови компоненти. Но естествено, постепенно ще повишим всичко“, каза Сотников. - Той казва:

„В момента, в който се налага да се превеждат пари, е необходимо да се вземат мерки, за да не се нарушава принципът на „не“. - Ще има такава възможност. Защото кризата, която вече е налице, се наслои върху тази, която се наблюдава през последните месеци“. Директорът на „Реверс“ забеляза, че сега обемът на товарите рязко е спаднал, а нестабилността в икономиката продължава дълго време: „Ситуацията е нездрава“.

„Мисля, че нищо няма да се промени, докато Белоусов не бъде назначен за ръководител на Централната банка. Защото ситуацията там вече е толкова закъсняла, че всички там вече крещят, че положението във финансовия сектор е ненормално. Решенията, които се взимат, противоречат на логиката“, каза Сотников, визирайки „безумния“ лихвен процент по кредитите и увеличаването на лизинговите вноски. Той дори предположи, че има вътрешен саботаж, тъй като „от всички страни се влагат твърде много средства“. „Време е да наблюдаваме по-внимателно тук. Знаете, че може да има някакви решения, чак до саботаж“, каза събеседникът.

Базираната в Йелабуга компания TIS вече е започнала да коригира ценоразписите. Нейният собственик Толга Акьони заяви пред BUSINESS Online, че доставчиците на компоненти вече са предупредили за поскъпване на стоките, обвързани с валутата, с поне 10-15%.

„Най-важното е, че все още никой не знае накъде ще отиде това пътуване. Има различни експерти, които говорят за курс от 120-130 рубли за долар. Така че това е непредсказуемо“, отбеляза събеседникът.

В същото време Акинжи отбеляза, че предвид курса на Централната банка отрасълът се намира в своеобразна криза. Оборудването не се продава, а режийните разходи се увеличават. Поради това корекцията на цените е по-скоро от техническо естество.

„Тоест, да, теоретично, чисто математически ние залагаме промяната на ставката в цената, но никой не е готов да плати за това“, заяви Акинджи. „Знаете ли, трудно е да се коментира това с нецензурни думи. Когато всичко това се случва, ние включваме новините и четем, че за 2025 г. се очаква инфлация от 4,5 %. Или ние не знаем нищо, или тези, които казват това, не знаят нищо“, чуди се бизнесменът.

„Ако тази тенденция се запази, за един долар ще стигне 150 рубли...“

По молба на „БИЗНЕС Онлайн“ експерти коментираха бързото отслабване на рублата и разсъждаваха кога този процес може да приключи, както и какви ще са последствията.

Александър Виноградов - водещ икономист, Автономна нетърговска организация „Изследователски център „Неокономика“ на Олег Григориев“:

"Причините са на местно ниво. Що се отнася до настоящата ситуация: миналата седмица 50 банки бяха „ударени“ със санкции. 94% от руската банкова система, ако смятаме по активи, вече е под санкции. Спадът се дължи на невъзможността или критичната трудност да се оперира със свободно конвертируема валута. Казано по-просто: дори и да има приходи в чуждестранна валута (а такива има), вкарването им във вътрешната руска финансова верига... Няма да кажа е „невъзможно“, а „трудно“. И най-важното, това е дълго и скъпо. Тоест посредници, емисии, това, онова, пето и десето.

А търсенето на вносни стоки не се увеличава. Каналите за внос като цяло вече са създадени и дори онези китайски трудности, които имахме в началото на годината, ги преодоляхме. Тоест, търсенето на внос не намалява, но е трудно да получим валутата, с която да платим за този внос, свободно конвертируемата валута, за нас. Това води до известен дисбаланс и пазарът търси ново, условно равновесно ниво, да го наречем така. Може би е имало известни изкривявания, защото 114 рубли за долар е твърде висока стойност, твърде рязък скок. Може би през следващите няколко дни ще видим известно отдръпване. Но като цяло, ако тази тенденция продължи, ще видим и 120, и 150 рубли за долар и тогава няма да е никак интересно. По-нататък ще бъде забавно и весело.

Докато продължава този външен натиск върху работата с капитала, рублата ще се „клати“ по този начин. Да, напълно възможно е рублата периодично да се задържа, а след това да се придвижва към някое ново ниво. Точно с помощта на някакви резерви, или изисквания, или обещания, както Владимир Владимирович обеща преди 15 години да „изпрати лекар“. Защо да се пренарежда, а не да се организира монотонен спад? Защото то поражда желание да се отървеш от рублата по принцип, да купиш всичко, дори дявола в бъчва, и така нататък, и така нататък. А когато го преместиш, това е нещо като норма.

Защо хората не се втурват към банките, за да купуват валута? Мисля, че хората все още не вярват в това. Това е работна седмица, всичко се случва доста бързо, „глупости, всички ще го разберат“. А ако не го направят?

Такъв обменен курс на долара веднага ще доведе до повишаване на инфлацията. По очевидни причини. Доларът става по-скъп в рубли, съответно рубловите цени на вносните стоки растат, а това повлича след себе си и всичко останало. Така че, да, ще видим скок на инфлацията. Може би дори до Нова година, когато обещават 30-процентно увеличение на цената на мандарините. А това не е храна, от която сега можете да си купите три каси. Те трябва да са пресни за Нова година."

Александър Разуваев е икономист, член на Надзорния съвет на Гилдията на финансовите анализатори и мениджърите на риска:

„Всъщност това са просто емоции, паника от геополитиката и опасения, че санкциите срещу Газпромбанк, а вероятно и срещу банката на Северозападния флот на Русия, ще засегнат износа. Мисля, че през следващата година, когато Тръмп дойде на власт, ще видим курс под 100 рубли за долар.

И, разбира се, слабата рубла е благоприятна за бюджета. Оценките за инфлацията са различни, но най-песимистичните са, че спад на рублата с 1% увеличава годишната инфлация с две десети. Така че не виждам нищо толкова страшно от всички гледни точки. Трябва да сте спокойни и ако наистина много се страхувате за спестяванията си, трябва да купувате злато, а не валута. Това може да стане чрез всяко банково приложение.

Как ще се отрази обменният курс на долара върху цените на вносните стоки? Ще поскъпнат вносните вина, фармацевтичните продукти и машините. Но като цяло спадът с един процент води до увеличаване на инфлацията с една десета."

Андрей Кочетков е консултант по частни инвестиции:

"Сегашният темп не е естествен, ситуацията възникна заради някои проблеми в банковата система и заради надзора на финансовите органи, включително на Централната банка. Първата реакция на Централната банка беше отмяната на покупките на валута на вътрешния пазар, но тези мерки може да се окажат недостатъчни. По-специално може да се наложи връщане към предишното ниво на продажба на валутните приходи на нашите износители. За съжаление, Министерството на финансите изразява една много стройна идея - като например, че валутният курс не е важен и като цяло сегашният валутен курс е много благоприятен за нашите износители и за бюджета. Тоест нашето Министерство на финансите забравя за кого всъщност работи в крайна сметка.

Обменен курс около 110-120 едва ли ще допринесе за социалната стабилност и подобни валутни колебания предизвикват крайно недоволство не само на населението, но и на бизнеса и, да речем, на много други субекти на руското общество. Като цяло не можем да бъдем в такова валутно състояние, защото търговският ни баланс остава положителен и само поради проблеми в банковия сектор и други, да речем, държавни фактори, нямаме стабилна рубла. Имаме я доста слаба. Нещо повече, ако валутният курс остане на такива стойности и рублата продължи да отслабва, това ще има изключително негативно влияние върху ситуацията с инфлацията. Всяко отслабване на рублата води до по-нататъшно ускоряване на растежа на цените, срещу което всъщност Централната банка се бори. Затова очевидно нашият регулатор ще трябва не само да отмени покупката на чуждестранна валута, но и да приложи по-строги мерки. В противен случай ще се изправим пред състоянието, в което Турция се намираше не толкова отдавна. Когато инфлацията им беше двуцифрена и много висока, лихвеният процент на Централната банка също беше висок, но това не доведе до нищо. Защото колкото по-висока е ставката, толкова по-висока е цената на кредитите, чиято цена бизнесът прехвърля върху населението.

Защо населението не бърза да купува чуждестранна валута в банковите клонове? Дали хората се страхуват или нямат пари да си купят валута? Мисля, че е второто. Действително населението не разполага с много пари за закупуване на чуждестранна валута. А и няма смисъл от това. Ако говорим за спестяване на парите им, много хора вече имат определена валутна възглавница, която държим или под матрака, или някъде в банката. А тези, които са готови да купуват валута сега, няма да я купят.

Естествено, колкото по-слаба е рублата, толкова по-скъпи ще бъдат вносните стоки. Това вече се забелязва. Да, всъщност се забелязва не само при вносните стоки. Ако редовно правите едни и същи покупки в онлайн магазините, дори храна, вече можете да видите как инфлацията изяжда спестяванията."

Защо рублата се казва рубла? Гледайте видеото и се абонирайте за канала на OFFNews в YouTube.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    2

    кинджал

    28.11 2024 в 17:47

    Те чакали Тръмп да дойде и да се оправят нещата. Ами вие тогава вече боси ще ходите. А оттам надолу има още малко път. До ада.

    -680

    1

    Октим

    28.11 2024 в 17:39

    Идва време за обедняване...??? Аууу! А те бяха толкова “богати“ до сега, че повечето от тях не бяха виждали тоалетна чиния и ако стояха пред такава със сигурност биха тръгнали да ядат от нея, тъй като не знаят за какво друго служи!
     
    X

    Защо рублата се казва така и кой е кръстникът на копейките