Wall Street Journal: Зеленски дава знак, че е готов на преговори за мир

Украйна е все по-готова да се откаже от територии, за да влезе в НАТО

OFFNews 03 декември 2024 в 11:35 10334 11

Володимир Зеленски и германският канцлер Олаф Шолц
Володимир Зеленски и германският канцлер Олаф Шолц разглеждат украински дронове.

Украинският президент Володимир Зеленски започва да смекчава позицията си по отношение на войната с Русия, като намеква, че Украйна може да се съгласи да спре да се бие за окупираните територии в замяна на членство в НАТО. Това се казва в материал на The Wall Street Journal.

В поредица от интервюта миналата седмица Зеленски заяви, че е готов да преговаря за прекратяване на войната. Преди това той настояваше, че Украйна ще воюва, докато не си върне всички територии, които в момента са под контрола на Москва и които съставляват около 20% от територията на страната.

Сега президентът допуска възможността за прекратяване на огъня, при условие че останалата част от Украйна бъде защитена от НАТО. Но двете основни пречки са малко вероятното скорошно присъединяване на Украйна към Алианса и липсата на интерес от страна на Русия към преговори.

„Замразеният конфликт е риск за Украйна.“

На пресконференция в неделя Зеленски подчерта, че всякакви преговори са възможни само от позицията на силата.

„Ако имаме замразен конфликт без силна позиция на Украйна, Путин ще се върне след две, три или пет години, за да ни унищожи“, каза президентът.

В петък Зеленски предположи в ефира на Sky News, че Украйна може да обмисли прекратяване на „горещата фаза на войната“, ако членство в НАТО бъде предоставено поне на неокупираната част от страната. Той също така подчерта, че Киев ще се опита да си върне окупираните територии с дипломатически средства.

В интервю за японското издание Kyodo News Зеленски заяви:

„Нашата армия не разполага с достатъчно сили, за да освободи окупираните територии. Трябва да намерим дипломатически решения.“

Фокус върху военната помощ

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за съсредоточаване върху военната помощ за Украйна:

„Приоритет номер едно, две и три е повече военна помощ за Украйна.“

Западните държави виждат в споразумение, което да включва гаранции за сигурността на Украйна, вариант за прекратяване на войната. В същото време бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че временно предаване на окупираните територии на Русия би било възможно, ако Киев получи сериозни гаранции за сигурност.

„Това не означава, че Украйна трябва окончателно да се откаже от земите си“, подчерта той.

Умора от войната в Украйна

Украинското общество все по-често изразява желание за прекратяване на войната. Според проучване на Галъп 52% от украинците подкрепят преговорите за прекратяване на войната, в сравнение с 27% през миналата година. Липсата на членство в НАТО обаче оставя Украйна без реални гаранции за сигурност.

„Най-силната гаранция за сигурност е членството в НАТО“, заяви върховният представител на ЕС Кая Калас по време на посещение в Киев.

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща добави, че ЕС ще подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“.

Как действа Русия?

Западните официални лица остават скептични по отношение на готовността на Кремъл да преговаря, тъй като Русия продължава да постига успехи на бойното поле. Москва изразходва огромни ресурси, като губи повече от 1000 военнослужещи на ден, но продължава активните си настъпателни действия.

Миналия месец Сергей Шойгу, секретар на руския Съвет за сигурност, заяви, че Западът трябва да признае, че Русия печели войната, и да преговаря. Руски официални лица също така заявиха, че Украйна трябва да се откаже от надеждата да се присъедини към НАТО като част от някаква световна регулация.

Някои украински официални лица признават, че алтернатива на присъединяването към НАТО може да бъде предоставянето на военна подкрепа на съюзниците, която ще им е необходима през следващите години, за да могат да се борят с Русия. Но Зеленски публично се оплаква, че западната помощ не отговаря на обещанията за оборудване на пълноценна армия.

Западните съюзници са изправени пред финансово предизвикателство при подпомагането на Украйна. Украински официални лица твърдят, че Киев ще се нуждае от 120 млрд. евро военна помощ през следващата година, за да сдържа Русия.

„Разходите може да се окажат твърде високи за западните правителства, особено ако администрацията на Тръмп намали помощта за Украйна“, заяви високопоставен украински служител.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    55

    16

    Джендо Джедев

    03.12 2024 в 13:03

    Луканку отсече,

    Това за побеждаването го твърдят твоите орки. След превземането. пардон, сриването със земята на някое село. И след няколко месеца - още едно. И понеже не са им станали кът оръжията, плачат за оръжия (па и за пушечно месо) на Фет Бой Ким. А, да, и на камиларите от Иран. "Могучая", батенце! :D

    55

    15

    Джендо Джедев

    03.12 2024 в 13:00

    GadnataIstina,

    Матушката е в твоята глава, не в моята.

    А войната ще свърши по начин, който със сигурност не се вписва и във "Все идет по плану!". Не беше трудно да се предвиди преди три години... ;)

    За ракетите - то и СССР имаше ракети, ама... ;)

    -815

    14

    Луканку отсече

    03.12 2024 в 12:58

    Е нали побеждават, що ще преговарят за мир сега. Пък нали и на руснаците им свършиха всичките оръжия и вече втора година се сражават само с лопати?!

    2114

    12

    Mateevk

    03.12 2024 в 12:54

    Нека също да видим какви са възможните изходи от войната, преди да се отдадем на радостта си от руската победа.
    1. Украйна влиза в НАТО без окупираните територии, които остават международно непризнати.
    2. Ако горното не окаже невъзможно, поради съпротивата на страни като Унгария и Словакия примерно, Украйна подписва договори за военна помощ със САЩ и/или други западни страни по подобие на договорите с Южна Корея, Тайван и Израел
    3. Украйна се връща в клуба на ядрените държави
    4. Членството на Украйна в НАТО с отлага, но страната се въоръжава и подкрепя от Запада, за да не стане пак жертва на агресия от страна на Русия.
    5. Украйна става неутрална и с намалена армия, което гарантира единствено, че Русия някой ден пак ще я нападне, ако се наложи, но няма, защото Украйна ще стане просто Беларус №2. Това на практика е капитулация на Украйна и Запада, което ни гарантира бъдеща война, защото това е крайно неустойчиво и несправедливо решение, което ни води в свят на правото на силата.

    2114

    8

    Mateevk

    03.12 2024 в 12:42

    Не разбрах само какво общо има Хънтър с украинската енергетика. Но виждам нещо много несправедливо Русия да не плаща за пълното възстановяване на Украйна, защото разрушенията са нейно дело. Също да припомня, че под остатък от Украйна следва да се разбират поне 80% от територията на най-голямата европейска държава, както и оставяне открит въпроса за връщане на окупираните територии, макар и с невоенни средства. Русия има не само тези територии да връща, но и много други и ако продължава по същия път, ще се наложи всичко да изплюе обратно.
     
    X

    Доц. Георги Лозанов: Заживяваме в обратна дискриминация и диктат на малцинствата