Трета част на туристическия бюлетин за Западните покрайнини - Драгоман, Сливница, Брезник и Трън.
Църква "Св. Георги" - с. Чепърлинци
Средновековната църква "Свети Георги" се намира в центъра на село Чепърлинци, близо до селската чешма.
Днес старинния храм е в сравнително добро състояние, през 2009 г. фасадата е реновирана, така че вътрешността е защитена от атмосферните влияния.
Църквата е малка, еднокорабна постройка с вътрешни рамери 7 м х 4 м. Стените са дебели 0,70 м, градени от ломен камък.
Въз основа на архитектурните и художествени особености на църквата "Св.Георги", изграждането ѝ може да се отнесе към периода на активното църковно строителство- XV-XVI в
Цялата вътрешност на църквата е била изписана със стенописи. Сeга са останали само тези на източната стена, които при измазването не са покрити с мазилка, но за жалост и те са пострадали от неправилна реставрация. Старите стенописи не са съществено изменени, освежени са лицата и отчасти облеклата, но това е направено грубо и не в стила и техниката на средновековната живипис. Цялата западна стена отвътре е измазана с мазилка, което дава възможност при проучвания да излезат следи от стенописи.
Средновековните църкви на Западните покрайнини
Те са разположени на места, където трудно се стига, а много от тях не са действащи. Но са уникални, както района, в който може да ги намерите - Западните покрайнини или общините на град Трън, Драгоман, Сливница и Брезник. Средновековните църкви и манастири на Западните покрайнини са като малки съкровищници, вакар и малко запазени, но автентично пресъсздаващи историята от много столетия назад. В някои от тях има добре запазени уникални стенописи и дори иконостаси.
Много от тези църкви имат важно историческо значение за района, в който се намират. Все повече от тях се реновират.
Повечето от тези древни съкровищници на културата са създадени в периода около XI-XVI век. Много от тях са свързани с древни легенди като църквата „Св. Николай” в Драгоман, която се свързва с няколко местни легенди, според една от които цар Иван Александър се оженил за втори път именно в старинната църква на село Калотина. Там се е състояла сватбената церемония на новопокръстената втора съпруга - еврейката Теодора - Сара с българския цар.
ЦЪРКВА "СВ. НИКОЛАЙ" - С. КАЛОТИНА
Средновековната църква "Свети Николай" се намира в Дивина махала на граничното село Калотина.
„Св. Николай” е била изградена в близост до средновековния Разбоишки манастир „Св. Въведение Богородично” през XIV в., най-вероятно през времето на царуване на българския цар Иван Александър (1331-1371 г.). Потвърждение на последното ни дава стоялият на южната фасада допреди десетилетия ктиторски надпис, който през 1947 г. е бил снет и сега се съхранява в Софийския археологически музей.
През 1977 г калотинският храм „Св. Никола" е обявен за паметник на културата с национално значение.
Най-забележителното в този храм са неговите стенописи, конто изпълват стените на наоса и притвора, въпреки че някои от тях са частично или напълно унищожени. Една част от тях са снети от стените и запазени в Археологическия музей в София. От стенописите в храма най-забележителни са ктиторските портрети в притвора.
С църквата „Св. Николай” са свързани няколко местни легенди, според една от които цар Иван Александър се оженил за втори път именно в старинната църква на село Калотина. Там се е състояла сватбената церемония на новопокръстената втора съпруга - еврейката Теодора - Сара с българския цар.
ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ?
МУЗЕЯТ НА КИСЕЛОТО МЛЯКО в с. Студен извор се намира на около 7 км от гр. Трън. Музеят е създаден и посветен на Д-р Стамен Григоров – световно известен български учен, родом от трънското с. Студен извор, който е автор на едно откритие, което маркира началото на един от най-актуалните клонове на науката за храните и храненето.
ЦЪРКВА "СВ. ПЕТКА" - ГР. БРЕЗНИК
Църквата "Св. Петка" се намира в югоизточния край на гр. Брезник, в подножието на хълма "Бърдо".
Старинният вид на църквата потвърждава донякъде преданието за съществувалия някога тук "Бреза манастир", който заедно с 6 черкви, построени по хълмовете обграждащи днешния град, образувал известното дори в Цариград "Седмопрестолие".Въз основа на архитектурните данни, изграждането на църквата "Св. Петка" може да се отнесе към XV-XVI век.
Църквата се състои от три части и е достроявана многократно. Най-старата източна част е изградена през средновековието. Представлява малка еднокорабна, едноапсидна църква с вход от запад.
Иконостасът на църквата се отличава с четирите реда икони и с разноводността на отделните му части. Изпъкват големият кръст - "Венчилка" най-отгоре и една арка над северната врата на иконостаса. Тя вероятно е от средновековния иконостас, защото декоративните ѝ мотиви са рядкост в българската резба.
Черкавта е уникална и с втория си иконостас - преграда в притвора, която разделя мъжкото от женското отделение. Дворът на църквата представлява истински археологически музей. Сред многото артефакти могат да се видат стари каменни кръстове, някои от които с интересна пластика. Вниманието привличат и мраморните плочи, орнаментирани с розети и кипариси, те някога са служили за парапет в съборената след Освобождението джамия.
СКАЛНА ЦЪРКВА “СВЕТА ПЕТКА” в Трън
СКАЛНА ЦЪРКВА “СВ. ПЕТКА”, гр. Трън се намира в малка пещера в скалата над гробищната църква “Св. Петка”в кв. Баринци, на 1,5 км западно от центъра на гр. Трън. Скалната църква е обявена за археологически паметник на културата. Известна е още с името “Пещернята”, тя функционира като религиозен център от времето на Втората Българска държава до наши дни и е тясно свързана с легендата за покровителката на Трън и Трънско – св. Петка Българска. Днес в скалната църква могат да се видят “стъпките” на светицата, бягаща от гонещата я потеря, както и вкаменената от чуждо посегателство пита. За стичащата се от скалата вода се вярва, че са сълзите на светицата. Тази вода се събира в глинени панички и лекува очни болести. Храмовият празник е на Петковден (14 октомври), когато в памет на св. Петка се меси същата пита като църковната реликва.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)