Това, което се случва на плаж "Смокиня", е абсурдно. Незаконно строителство е, а не преместваем обект. Това заяви пред OFFNews инж. Йоан Каратерзиян от Камарата на геодезистите в България.
От седмици на една от най-красивите ивици по Черноморието ни се поставят бетонни пети, като от началото на юни багер ги вкопава в земята. Месец по-рано министерството на туризма глоби концесионера с 3856 лева заради нарушена цялост на плажната ивица. Според концесионера на плажа Иван Алексиев "бетонните пети" трябва да бъдат обезопасени и заровени в пясъка. По думите му той разполага с всички разрешителни за строеж, а тежката техника е напълно законна.
Какво точно се случва обаче не може да се види.
Обектът вече е заграден с непрозрачна ограда, обяснява инж. Каратерзиян.
Той е изпратил сигнали до премиера Стефан Янев, министрите на околната среда, на регионалното развитие, на туризма, както и до президента Румен Радев.
Източник: Facebook
"Вулгарното отношение към изключителната държавна собственост от страна на част от временните ползватели (т.нар. концесионери) на изчерпаемите природни ресурси на страната ни, очевидно е породена от впитото в общественото мнение от страна на досегашното управление, че всичко им е позволено, когато веднъж са стъпили на “своя” плаж", пише той до ведомствата.
Според специалиста от министерството на околната среда и водите са се заели сериозно с проблема, а дали Министерството на туризма и МРРБ вършат нещо не знаел.
"Вкопаването на дървени, метални, стоманобетонни и изработени от друг материал колони, колове, основи и други конструктивни елементи, независимо от това дали са изработени или излети на място или извън строителната площадка е строителство, което е забранено от закона на територията на морските плажове, независимо от времето, през което се извършва", добави геодезистът.
По думите му е странно, че регионалното министерство изпраща писмо до ДНСК, а ДНСК до РДНСК, с което казват: "Въпреки че има протокол за проверка, направете още една по сигнала и след месец отговорете на подателя". Каратерзиян обясни, че срокът от МРРБ е неприемлив, защото в момента се строи.
Според него служителите от регионалното ведомство "се опитват да омотаят всичко", както и че е непростимо служители да използват разговорна реч.
"Това не е преместваем обект, защото всичко може да се премести. Определението в ЗУТ е, че преместваемият обект няма характеристика на строеж, а тук всичко е с тези характеристики", категоричен е Каратерзиян.
Той добавя, че се правят изкопни дейности и се поставя бетон: "Независимо, че не се лее, той се поставя, вкопава се. Монтажните работи също са строеж."
Или са безхаберни служителите, или умишлено се опитват да заблудят министъра и обществото, заяви още той. По думите му няма как да не са засегнати дюните, защото до тях се прави изкоп - "може да се образува свлачище, има нормална ерозия".
Йоан Каратерзиян от Камарата на геодезистите посочи още, че очаква реакция и незабавното спиране на строежа. Според него трябва да се възстанови бързо плажа, а бетонните пети да се изнесат и да се направи проверка. Възстановяването на плажа в естествения му вид е за сметка на нарушителя, категоричен е той.
Той допълни, че министърът на туризма не е компетентен, а проверки трябва да се извършат от МРРБ. Освен това, посочи той, служителите, които са затаили информация или са премълчали, носят наказателна отговорност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3040
1
08.06 2021 в 17:31
Или е зает да гони някой кокошкар из Северо-запада ?!
Пък може и да анализира материалите за Шиши, нали така обещаха със Сийка ( а дано, ама надали) !!!
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата