Днес се отбелязват 10 години от началото на гражданската война в Сирия. За едно десетилетие мирният мартенски протест от 2011 г. прерасна във война, която доведе до една от най-тежките хуманитарни катастрофи в света.
По данни на Global Conflict Tracker към момента заради конфликта над 6,2 млн. души са разселени вътре в страната, 5,6 млн. души пък са сирийските бежанци по света. ООН съобщава за над 400 000 убити от началото на конфликта.
В момента в страната руските военни и иранските шиитски милиции са основните воюващи. Турция контролира обширни територии на северозапад, а САЩ - на североизток, където е съсредоточено основното производство на петрол и пшеница.
Последното десетилетие накратко:
Март 2011 г. - В южна Сирия започват големите протести срещу управлението на Башар Асад. Скоро след това протестната вълна се разпространява в цялата страна. Властта отвръща на демонстрациите с арести, престрелки и насилие.
Ноември 2011 г. - Сирия е изключена от Арабската лига.
Март 2012 г. - Червеният кръст влиза в обсадения Хомс, където войниците "режат гърла", както твърдят очевидците.
Юни 2012 г. - Състои се кризисната среща в Женева, на която петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН договарят план за съставяне на временно правителство в Сирия. По настояване на Русия и Асад е включен в плана за преходната власт.
Юли 2012 г. - Правителството на Асад предприема въздушни удари срещу градовете, в които се провеждат протести срещу него. Убитите са хиляди.
Август 2013 г. - Вашингтон обявява, че по нареждане на правителството на Асад е използвано химическо оръжие. Контролираната от бунтовниците провинция Гута е обгазена през нощта на 21 август. Сирийската опозиция и "Лекари без граници" регистрират между 322 и 1729 смъртни случая, като нито един от загиналите няма повърхностни рани. Асад първоначално отрича да е използвано химическо оръжие, а по-късно обвинява бунтовниците.
Обгазени са и покрайнините на Дамаск. Загиват стотици.
Януари 2014 г. - Клон на терористичната група Ал Кайда превзе Ракка. Джихадистите навлизат от Ирак и завземат значителни сирийски територии, обявявайки окупираните територии за халифат. Създава се Ислямска държава.
Появяват се сведения, че България изнася оръжие за проправителствените сили в страната.
Септември 2014 г. - Вашингтон обявява създаването на антиислямистка коалиция. Започват въздушни удари. САЩ подпомагат кюрдите в региона, които започват бойни действия срещу ИД. Това обаче е причина за ново напрежение между Вашингтон и Анкара.
Март 2015 г. - Силите на Асад губят позиции в много градове. В бунтовническите движения се подкопават от ислямистки бойци, в това число и чужденци, присъединили се към ИД.
Май 2015 г. - Ислямска държава превзе древния сирийски град Палмира. Разрушени са десетки исторически забележителности.
Юли 2015 г. ООН обяви, че сирийските бежанци са над 4 млн. души, по-голямата част от тях са в Турция. Започва и бежанската криза в Европа.
Септември 2015 г. - Русия официално се включва във войната на страната на Асад. Бунтовническите движения отслабват.
Август 2016 г. - Турски военни също нахлуват в страната. Част от териториите страната преминават под турски контрол. През 2018 г. тези територии се разширяват.
Декември 2016 г. - Сирийската армия и побеждава в Алепо и си връща контрола над града след месеци на обсада и бомбардировки, при които има стотици загинали.
Март 2017 г. - Израел също се намесва във военния конфликт с въздушни удари срещу клона Хизбула в Сирия. На този фон шиитските милиции, подкрепяни от Иран, Ливан и Афганистан разширяват влиянието си.
Април 2017 г. - Вашингтон предприема въздушни нападения срещу правителствена авиобаза близо до Хомс. САЩ оправдаха операцията с химическата атака на проправителствените сили в Хан Шейхун - провинция, контролирана от бунтовниците. Асад отрече обвиненията и определи химическата атака като "изфабрикувана".
По-късно Организацията за забрана на химическите оръжия потвърди за използването на зарин при химическата атака в град Хан Шейхун.
Ноември 2017 г. - Подкрепяните от САЩ сили разбиват ИД в Ракка. Джихадистите са почти изцяло изтласкани от територията на страната.
Април 2018 г. - Правителствените сили, подкрепяни от Русия си връщат контрола над Гута. Няколко месеца по-късно поемат и контрола над Дераа.
Септември 2018 г. - Сключена е руско-турската сделка за Идлиб.
Септември 2019 г. - Външният министър на Русия заяви войната в Сирия е приключила. Изявлението му идва скоро след една от много срещи между Ердоган и Путин.
Октомври 2019 г. - Турция започна сухопътна операция в Северна Сирия. Акцията е насочена най-вече срещу кюрдските милиции.
Декември 2019 г. - Жертвите на конфликта достигат 1 млн. души. Бежанците към ЕС се увеличават. Ердоган обяви, че Турция не може да приема повече сирийци и отваря границите си.
Март 2020 г. - Турция и Русия се споразумяват за прекратяване на огъня в Идлиб. Анкара и Москва патрулират "зелен коридор" в близост до ключовата магистрала М4.
Регистриран е и първият случай на заразен с коронавирус в страната. Икономическата криза става все по-сериозна, има недостиг на хранителни продукти. Асад поиска санкциите срещу страната да бъдат отменени заради коронакризата.
В този период започва и бежанската криза на границата между Гърция и Турция.
Юни 2020 г. - САЩ налага икономически санкции срещу страната, известни като "Закона Цезар", по силата на който активите на всеки, който е свързан със Сирия, ще бъдат замразени.
Декември 2020 г. - Израел нанася въздушни удари срещу проирански сили в източната част на страната, близо до границата с Турция. Съобщава се за поне 18 загинали.
Февруари 2021 г. - Състои се първата военна операция на САЩ в Сирия по време на мандата на Байдън. В 2 часа сутринта са нанесени въздушни удари срещу база на проирански милиции, близо до границата с Ирак. Сирия определи акцията на Вашингтон като "страхлива".
Март 2021 г. - Икономическата криза в страната се задълбочава. Сирийският паунд се търгува за почти 4000 долара.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България