Какво влиза в сила от 1 януари 2025 г.

Много неясноти при плащанията заради неприетия бюджет

Мая Младенова 01 януари 2025 в 11:51 11603 0

Календар за 2025 година

Снимка Pexels

Отпадането на шенгенската граница е най-голямата промяна от 1.01.25 г.

Кои са важните промени, които настъпват с Новата година? В началото на всяка година OFFNews ви запознава с ключови промени от 1 януари. Тази година е важно да се отбележи, че поради неприет бюджет за 2025 г. и решение за кабинета за удължителен закон за бюджета за 2024 година част от предложените промени ще важат от по-късна дата, а други може изобщо да отпаднат. Самият удължителен закон не е окончателно приет - така страната безпрецедентно влиза в новата година без бюджет и без закон за удължаване на предния, но пък с уверения, че институциите и плащанията няма да спират. Особен е случаят и с минималната работна заплата (виж по-долу). Ето нашето обобщение:

- Най-голямата промяна е отпадането на шенгенските граници за Румъния и Гърция. Граничните проверки отпадат и за сухопътните граници, след като по-рано отпаднаха за въздушните.

- Нова минимална заплата - от 1 януари тя става 1077 лева, но засега само за частния сектор.

Важно: Държавните служители на минимална работна заплата ще продължат да получават 933 лв., защото размерът е определен в Закона за държавния бюджет за 2024 г., а новият бюджет за 2025 г. все още не е приет.

- Повишаване на цената на тока и природния газ. КЕВР решава днес крайната цена.

- Влизат в сила и нови цени на водата, които варират според района. Цената ще бъде намалена в областите Добрич (с -15,4%), Хасково (с -6,2%), Кърджали (с -1,2%), Ловеч (с -0,9%). За 14 регионални дружества се предвижда увеличение до 5% на цените на ВиК услугите. За 9 регионални дружества планираното увеличение е между 5% и 10% спрямо действащите цени, а за 1 дружество увеличението е над 10 % - в област Сливен (с 19,2%). В София увеличението е с 4%, но през октомври 2024 г. цената вече бе увеличена веднъж с 20%.

- По-висока цена на природния газ за клиентите на "Овергаз Мрежи". Повишаването в сметките на битовите клиенти на компанията е в размер на 12%, а за стопанските потребители е 10%, спрямо цената на природния газ за месец декември 2024 година.

- ДДС за хлебопроизводителите и за ресторантите отново става 20%, след като бе намалено като мярка по време на пандемията от COVID-19.

- Повишение на заплатите в Министерството на финансите, висшето образование и отбраната.

Нови цени за издаване на лични документи - личната карта ще струва 30 лева, вместо досегашните 18 лева за обикновена поръчка. Бързата услуга се увеличава от 36 на 60 лева, а експресната - от 90 на 150 лева.

- От 1 януари 2025 г. влиза в сила нискоемисионната зона за битово отопление в София. Налага се забрана за употреба на печки на дърва и въглища, която ще важи в девет столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа - "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица".

- По силата на нова наредба кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки в супермаркети и заведения, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки. 

- Нова класификация за икономическите дейности, която ще замени действащата в последните 16 години. Новата версия на класификацията на икономическите дейности представлява стандарт за събиране и представяне на статистически данни по икономическа дейност в областта на икономическата статистика – например заетост, производство и други.

Плащания, които могат да се променят с новия бюджет:

Увеличение на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица - предложението бе за 4130 лв.

Максималният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица да е 1077 лв.

Детските надбавки да се полагат при доход до 760 лева на член от семейството, предвижда проектът на държавния бюджет за 2025 година. Досега прагът беше 710 лева на човек.

За семейства с доходи от 760 лева и 1 стотинка до 860 лева на човек се полагат 80% от определените детски надбавки. Досега прагът за достъп в този случай беше от 710 лева и една стотинка до 810 лева.

Еднократната помощ за бременност остава 225 лева, като право на нея ще имат жените от семейства със средномесечен доход за предходните 12 месеца до 860 лева на човек вместо сегашните 810 лева.

    Мая Младенова

    Мая Младенова e журналист, редактор и преводач. Започва кариерата си преди близо 20 години във вестникарството. Заместник главен редактор на OFFNews от 2012 г. Пише за медии, политика и др.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови