190 години Априлово школо

OFFNews 02 януари 2025 в 09:57 1837 0

Априловото школо

Снимка За Габрово

Априловото школо

На 2 януари 1835 г. е открито Първото българско светско училище по метода Бел-Ланкастер с дарения на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища, разказва сайтът "За Габрово".

Първи учител в Априловото школо е Никола Поппетров Бенин – известен с името Неофит Рилски. Баща му, поп Петър Бенин, е от рода Бениновци и е първият учител в Банско, а майка му Екатерина е от род на заможни разложки търговци на памук.

Никола получава началното си образование в килийното училище на баща си. През 1827 година Неофит започва да преподава в Самоков, където известно време е секретар на епископ Игнатий. Негов ученик и впоследствие близък приятел е Захарий Зограф.

През 1833 г. Неофит става духовник при метоха в Казанлък. Там среща търновския митрополит, който по искане на Васил Априлов го изпраща в Букурещ, за да изучи алилодидактическата метода в тамошното гръцко училище. Той му възлага и трудната задача да съчини учебници за проектираното от Априлов взаимно училище в Габрово.

През 1834 година Неофит се връща в България и на 2 януари 1835 година първото габровско взаимно училище отваря врати. Неофит преподава известно време в Габрово, като същевременно прави първия успешен превод на Новия Завет на новобългарски език.

Райчо Михов Каролев е първият директор на Априловото школо. Той е български просветен деец, политик, историк и богослов. Роден на 27 февруари (15 февруари стар стил) 1846г. Първият директор на Априловската гимназия в Габрово. Бил е още директор на елитните Първа мъжка гимназия в София и мъжката гимназия в Пловдив. Участва в няколко парламента като представител на Либералната партия, а от 1884 до 1886 г. е министър на народното просвещение и директор на статистиката.

Той е първият габровец с научна степен преди Освобождението. След завършването на академията получава званието “кандидат на богословските науки” със съчинението “За богомилството”.

Книжовник, просветител, учител, общественик и новатор, той работи с целия си порив на духа за възхода на България и народа си. Каролев заема поста директор на Народната библиотека, където е назначен през февруари 1895 г. През 1903 г. става съветник във Върховната сметна палата.

Седемнадесет годишен заминава като стипендиант на Одеско–българското настоятелство и постъпва в Киевската духовна семинария, която завършва през 1867г. Четири години по-късно завършва и духовна академия, където получава степен „Кандидат по богословските науки” за своето съчинение на тема Богомилството в България.

След завършване на Академията, на път за България, той спира в Одеса при Васил Априлов и неговите съратници, които го уговарят за учител в първото новобългарско светско училище в Габрово. Той получава договор за тригодишно учителстване в Априловското училище. Още там, в Одеса, Райчо Каролев определя бъдещия си творчески път.

На 1 септември 1871 г. Райчо Каролев вече е учител в Габрово. Тук той въвежда новата „звукова" метода на преподаване в първоначалните училища, за което открива теоретичен и практически курс с учителите. По-късно поддържа нов педагогически курс, който продължава три години. Курсът се посещава не само от градските и селските учители, но и от любознателни граждани, както и от учениците на горните курсове.

През есента на 1879 г. е назначен за инспектор на Габровската гимназия и наскоро след това повторно за неин директор. Като такъв поставя началото на музея там през 1883 г.

Емблематичната сграда на Априловската гимназия, в която днес се помещава учебното заведение и Национален музей на образованието, започва да се строи на 18 април 1851 г. Строителството се забавя две десетилетия. Тържественото освещаване на новата гимназиална сграда става със започването на учебната 1873-1874 г. Източното крило е изградено през 1910 г., а западното, откъм бул. „Априлов“ – през 1942 г.

През 2025 г. се навършват 190 г. от откриването на Априловото школо, чиито пряк наследник днес е Национална Априловска гимназия. През настоящата юбилейна година от НАГ съобщиха, че са подготвили богата културна програма, с която да отбележат празника.

„190 години по-късно, съзнавайки дълга, който носим, съзнавайки тежестта, която носим, преподавайки хуманитарното образование, възпитавайки критични, свободни и търсещи млади хора, ние, цялата Априлова общност, избрахме да обвържем вратите с онова прекрачване, което обикновено избираме да бъде фокус и център“, каза на пресконференция по повод кръглата годишнина Елвира Христова, директор на НАГ.

На празничния 14 януари ще бъде дадено началото на юбилейната година. Празненствата започват пред паметника на Васил Априлов.

"Пъстра е програмата, всеки от обитателите на училището днес има своя ангажимент. Логично е първото събитие да е играта, организирана от ученика в партньорство с учителя. От 2011 година датира традицията учениците да осъществяват формата „Шифърът на Априлов“. Подготовката отнема много ресурс на учениците и учителят, който ги наставлява. Учениците ще решават необикновени задачи, както винаги. Аз и моят клас 10 А решихме да излезем от стаите и да излезем от срещите само с училищната общност. Ментори на учениците ще бъдат разпознаваеми фигури от живота на Габрово. Това са Мария Башева–Венкова, областен управител на Габрово, Таня Христова, кмет на Габрово, ментор на отбор ще бъде и проф. Илия Железаров, ректор на Технически университет–Габрово, друг водач на отбор ще бъде и Петко Койчев, директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Методът, по който привличаме партньори се разгръща не само за празничните събития. Гласът на Гергана Стоянова, който е много разпознаваем, огласи веднъж стаите на Априловска гимназия, тя също ще бъде водач на един от отборите“, обясни Стефка Костадинова, учител по БЕЛ в НАГ.

„На 14 януари всички ще имат възможност да разгърнат специален вестник, наречен „Априловите двери“. Ще бъде издадено това юбилейно издание, защото това е традиция да се случва в юбилейна година. Още две издания са в своята подготовка за календарната 2025 година, това ще са хуманитарният сборник „Денница“ – негов 19-и брой, и книгата, която много вълнува и ѝ отива да бъде издадена в юбилейната година, това е „Историята на габровското училище и Априловската гимназия“. Това са три издания, които ще останат като памет“, съобщи още Елвира Христова.

„Априлови дни на културата“ ще са по-дълги от традиционното от 24 април до 24 май. Едно ново събитие ще бъде един иновативен урок, който ще е различен. Той ще покажа чрез действие решаване на казус от екип учители и ученици, които ще направят симулация на едно заседание на Общински съвет. След интердисциплинарния урок това заседание ще бъде представено и на действащия Общински съвет на Габрово. В него учениците ще представят проект за изграждане на паметник. Това няма да остане само урок, това ще бъде истинска идея за създаване на паметник на Райчо Каролев, правим това, защото искаме учениците да създадат проект, който да е реален. Райчо Каролев няма свой паметник“, каза по време на събитието учителката по БЕЛ, Владилена Катевска.

Очакват се още театрални постановки, благотворителни каузи множество събития, които имат обединяваща цел.
Ще се опитаме да разпръснем и заразим обществото с доброто, сподели Йосиф Илиев, ученик в 12-и клас, представител на завършващите ученици.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - От Праистория до Съвременната Епоха