Нови цени за топлите витрини: 30 ст. за пластмасова кутия, 15 ст. - за чаша

OFFNews 01 януари 2025 в 12:41 5540 2

Храна в пластмасов контейнер

Снимка Pexels

Храна в пластмасов контейнер

По силата на нова наредба от днес важат по-високи задължителни минимални цени за пластмасовите опаковки за храни и напитки в супермаркетите, местата за бърза храна и заведенията, припомня потребителската платформа "Ние, потребителите".

Кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки.

Мерките са в изпълнение на влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, с която в българското законодателство беше транспонирана Директива (EC) 2019/904 относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.

Директивата е част от новите правила на Европейския съюз за намаляване на морските отпадъци, 70% от които са пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са съдовете за хранителни продукти и пластмасови чаши, опаковките и обвивките за хранителни продукти (напр. на чипс или бонбони), съдовете за напитки и чашите, тютюневите изделия с филтри (напр. цигарени фасове), мокрите кърпички, балоните и леките пластмасови торбички, пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пръчки за балони и др.

Как се изпълнява целта на директивата в България?

В търговските обекти у нас не се предлагат достъпни за потребителите алтернативи, с което няма как да се изпълни целта на Директива (ЕС) 2019/904. На клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в десетки държави в Европа и останалата част от света се предприемат мерки за стимулиране на търговците да обособяват в своите обекти „зони без опаковки“ и да разкриват такива магазини, дори се провеждат комуникационни кампании за насърчаване на хората да купуват храна, като носят собствени контейнери. Има и изградени депозитни системи, отбелязва Габриела Руменова от "Ние, потребителите".

Нелоялни търговски практики

От наблюденията на практиката в България, жалбите на гражданите (вкл. до „Ние, потребителите“) и достъпните в дигиталното пространство коментари на потребители в първата година след въвеждането на Наредбата може да се направят изводи за нарушения на законодателството относно обозначаването на цените и коректността на практиките.

В някои от станалите известни през 2023 г. случаи, когато потребителят пожелае, напр. маслините да му бъдат поставени в плик (с цел употреба на по-малко пластмаса) и служителят на щанда се съгласи на това (по изключение), на касата се начисляват 20 ст., независимо от това, че клиентът не е получил пластмасова кутия с аргумента, че така е заложено в системата за тези групи продукти. В други случаи, в някои обекти, където на хладилни щандове са били подредени предварително напълнени кутии с маслини, салати, гозби и др., е липсвала информация, че опаковките се таксуват по 20 ст. (клиентите разбират за това едва когато видят касовите си бележки). И в двата примера е налице нарушение на Закона за защита на потребителите.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    505

    2

    avitohol

    02.01 2025 в 13:48

    Пак сбъркана работа от БГ управниците. Няма да вземат тея такси от тези, които ги произвеждат или внасят ами от хората, на които се продават. Щом ще ми вземат 30ст. такса отпадък за всяка тарелка значи да си я хвърлям където си искам. Държавата си ми е удържала почистването за нея така ли?

    515

    1

    Деспин Митрев

    01.01 2025 в 17:44

    А къде ще са пунктовете, където да се връщат тези пластмасови изделия, и там да ни се връщат парите? Или пак е нек'ва врътка? Сещате ли се, защо популистите така лесно печелят гласове, или сте залоили мозъчетата от щедрата партийна субсидия и вече за нищо друго не се сещате?