Не университетите, а бизнесът осъществяват основната част от научните изследвания и развойната дейност в България (НИРД). В предприятията са съсредоточени 65.8% от тях, а във висшите училища и университетските болници - общо едва 6.5% и те не са на второ място в страната. Заема го държавата. Нейните научни институти и организации формират 27.1% от общите разходи за НИРД, показват предварителните данни на НСИ за 2021 година. След университетите са само нетърговските организации с 0.6%.
Общите за миналата година са 1,074 милиарда лева, или с 4.9% повече от предната година. Това запазва тенденцията от 2017 г. за плавно ежегодно нарастване. Интензивността на НИРД - измерена като процент на разходите за НИРД от брутния вътрешен продукт - обаче намалява. Тя е 0.77%, с 0.08 пункта по-ниска от 2020 г.
Основният източник на финансиране за наука не е държавният бюджет, а източници от чужбина - основно проекти. Чуждестранните източници заемат 40.1%, бизнесът финансира 3.29% от научните изследвания и развойната дейност, а държавният бюджет - 26.1%.
Науката и развойната дейност са съсредоточени в техническите науки (51.5%, или 553.2 млн. лева), следвани от медицинските и здравни науки с дял 19.2% (206.7 млн. лв.), и естествените науки - 17.4% (187 млн. лева).
Намалява персоналът, който е зает с научноизследователска и развойна дейност. През 2021 г. той наброява 25 122 души (в еквивалент на пълна заетост), което е с 3.7% по-малко от 2020 г. Жените са 47.5%. Броят на изследователите в еквивалент на пълна заетост е 16 230 души, което е с 2.8% по-малко спрямо 2020 г.
Основната част от заетите с НИРД през 2021 г. е съсредоточена във фирмите и научните институти от сектор „Предприятия“ - 52.0% от общия персонал, зает с НИРД (в еквивалент на пълна заетост), или 13 056 души. В организациите и институциите от сектор „Държавно управление“ научна дейност осъществяват 8 148 души (32.4% от общия персонал, зает с НИРД през 2021 г.). В сектор „Висше образование“ едва 3 794 души провеждат научни изследвания и разработки. Относителният им дял е 15.1%.
Научноизследователската и развойна дейност включва всяка творческа и систематична работа, която се провежда с цел да се увеличи обемът на знанията, включително познанието за човека, културата и обществото, както и за разработването на нови приложения на наличните знания. Тя обхваща фундаментални и приложни изследвания и експериментални разработки.
„Разходи за научноизследователска и развойна дейност“ са всички разходи за осъществена в рамките на статистическата единица научноизследователска и развойна дейност независимо от източника на финансиране. Разходите за НИРД включват текущите разходи и разходите за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, предназначени за НИРД.
Показателят „персонал, зает с НИРД“ измерва човешките ресурси, пряко заети с НИРД, които са отговорни за създаването, прилагането и разпространяването на новите знания. Той обхваща лицата, пряко ангажирани с НИРД, и лицата, оказващи директна подкрепа за НИРД (мениджъри, администратори, техници, чиновници). Персоналът, зает с НИРД, включва изследователи и друг персонал, зает с НИРД. Персоналът в еквивалент на пълна заетост се изчислява на базата на използваното работно време за научноизследователска и развойна дейност през отчетната година.
Сектор „Предприятия“ обхваща всички фирми, организации и институции, чиято основна дейност е производство на пазарни стоки и услуги (без попадащите в сектор „Висше образование“);
Сектор „Държавно управление“ обхваща държавните организации и институции, които не продават, а предоставят услуги за задоволяване на индивидуалните и колективните потребности на обществото и са финансирани предимно с бюджетни средства (без попадащите в сектор „Висше образование“);
Сектор „Висше образование“ включва университетите, колежите, висшите училища, научноизследователските сектори към висшите училища и университетските болници.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)