Индонезийската столица Джакарта, която е дом на близо 10 млн. души е един от най-бързо потъващите градове в света, съобщава Наука OFFNews. Учени предупреждават, че ако този проблем не бъде решен навреме, части от мегаполиса вероятно ще останат завинаги под водата до 2050 година.
Наводненията в града са чести и това не е изненада, тъй като градът е разположен върху блатист терен, граничи с Яванско море и през него преминават 13 реки. Но причините за потъването на града и постоянното му наводняване се крият и в друго - използването на подпочвените води за битови нужди без за това да има строга регулация.
Проучванията показват, че с намаляване на количеството на водите под земята, тя започва да сляга, което води до потъването на сгради и невъзможност на дъждовните води да се оттичат в океана.
Северна Джакарта е потънала с 2.5 м за 10 години и продължава да пропада със средно 25 см за година, което е с два пъти повече от средните стойности на потъване на големите крайбрежни мегаградове.
Правителството смята да въведе по-строг лицензионен режим за ползването на вода. Друга мярка, която властите предприемат, е изграждането на крайбрежна стена. Тя е дълга 32 км и обхваща крайбрежието на залива Джакарта, а към нея са изградени и 17 изкуствени острова. Цената на съоръжението възлиза на 40 млрд. долара. То се поддържа от холандското и южнокорейското правителство и засега спомага оттичането на водите на града, особено при обилни дъждове.
Повече четете на Наука OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5689
1
15.08 2018 в 08:56
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара