В България
1833 В Рилския манастир избухва пожар (вероятно предизвикан умишлено), който унищожава значителна част от сградите. Но с подкрепата на българи от всички краища щетите са преодолени, освен това през 1834 – 1838 г. е построена голямата църква „Рождество на Пресвета Мария Богородица”.
1896 Приет е Закон за градобитнината, който въвежда механизъм за взаимно задължително застраховане. С връхнина от 5% върху поземления данък се попълва специален фонд към БНБ.
1915 Премиера на първия български игрален филм „Българан е галант” в кино „Модерен театър” в София.
1928 В Скопие българската патриотка Мара Бунева (на 26 г.) застрелва Велимир Прелич, офицер от сръбската полиция, отговорен за изтезания над български студенти. После тя стреля в гърдите си и умира на следващия ден.
1972 Висшият педагогически институт в Пловдив е преименуван в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски".
1992 Учредена е фондация „Св. Стефан“ за съхраняване и реставрация на българските културни паметници в Истанбул и Одрин.
2005 Правителството на НВСВ – ДПС решава да предостави на концесия за 30 години части от пристанищата Варна и Русе.
2009 Приет е Закон за управление на етажната собственост, в сила от 1 май с. г.
По света
1128 Папа Хонорий II благославя военния орден „Рицари на Храма“ (тамплиери). Около 2 века орденът има значително влияние в кръстоносните походи и във вътрешната политика на няколко европейски страни. Възстановен е в бутафорен вид в края на XVIII и през XIX век.
1898 Във френския вестник „Орор“ писателят Емил Зола публикува своето открито писмо до президента на Франция “Аз обвинявам”. Той надига глас против фалшификациите на съдебната власт в нашумялата афера “Драйфус” (името на френски офицер, от еврейски произход, злоумишлено набеден в шпионаж). За гражданската си позиция, отекнала в цял свят, Зола е осъден на затвор.
1916 В северозападна Холандия на няколко места се пробива дига на Северно море, започва двудневно наводнение, в което загиват около 10 хиляди души. Това е предпоследното голямо бедствие в историята на страната. Последното е през зимата на 1953 година.
Точно преди един век започва опустошително наводнение край района Зюдерзее в Холандия.
1950 Съветският представител в ООН, настоявайки Китайската народна република (а не Тайван) да заеме мястото на Китай в организацията, обявява, че СССР вече няма да участва в заседанията на Съвета за сигурност. Искането е основателно (в крайна сметка Пекин заема мястото, което очевидно му се полага).
Но съветският ход остава класически пример за автогол в дипломацията. Москва временно се е лишила от силен коз – позицията на постоянен член на Съвета за сигурност, която дава и т. нар. „право на вето” върху решенията му. През юни с.г. избухва корейската война и в Съвета няма кой да попречи САЩ, Южна Корея и техни съюзници да воюват в нея под синьото знаме на ООН.
1991 Съветски войници щурмуват телевизионната станция във Вилнюс в хода на операция против движението за независимост на Литва. 14 цивилни са убити, ранени са над 140. Литва, заедно с Естония и Латвия, става независима в началото на септември с.г., 3,5 месеца преди разпускането на СССР.
2002 Президентът на САЩ Джордж Буш – младши припада, след като се е задавил с бисквита, гледайки телевизия. Такова поне е официалното обяснение за впечатляваща синина на лявата му скула.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)