Асен Иванов призна за нареждането, остава на своя пост в bTV

Телевизията не признава грешка, не било хубаво да се вадят кирливи ризи от вътрешния чат

OFFNews 09 July 2026 в 20:01 2074 1
Асен Иванов
Асен Иванов, шеф на новините в бТВ.

Шефът на новините на bTV Асен Иванов няма намерение да подава оставката, очаквана от цялата медийна общност в България след скандала с анулираното участие на Мартин Атанасов в предаването "Лице в лице". Това стана ясно от негова публикация във фейсбук.

Ето какво пише той:

"По темата от днес. Решението да откажем участие на г-н Мартин Атанасов е мое. За съжаление, при последното си участие в предаване на bTV, г-н Атанасов прояви целенасочена провокация и неуважение към наш водещ. Когато един гост използва ефира за предварително планирани демонстративни действия, това неизбежно поставя въпроси за доверието между него и редакцията, както и за целта на участието. Важно е ясно да подчертая, че това решение няма нищо общо с обществената тема за възможни злоупотреби в здравеопазването. И с колегите в bTV Новините ще продължим да отразяваме темата задълбочено, с проверка на фактите и търсене на отговори", пише бившият кадър на финансираната от КТБ и управлявана от Николай Бареков ТВ7.

По-рано днес частната телевизия bTV попадна във фокуса на много сериозен медиен скандал след като блогърът и създател на картата "Черна писта" за злоупотреби в здравеопазването Мартин Атанасов обяви, че директорът на новините на bTV Асен Иванов е забранил той да гостува в телевизията.

Атанасов публикува екранни снимки, за които се твърди, че са от вътрешен чат. В разговора се обсъждат гостите в предаването "Лице в лице", където блогърът е бил поканен на 7 юли по повод новата си платформа за далавери с парите за здраве.

По-късно от телевизията са го уведомили, че по темата ще имат друг гост и неговото участие отпада.

„Докато аз съм директор новини на bTV, кракът му няма да стъпи в телевизията“, гласи едно от съобщенията, за които се твърди, че е публикувано във вътрешния чат на телевизията от Асен Иванов.

През декември Мартин Атанасов гостува в същата телевизия и подари на водещия Росен Цветков чаша с надпис "Time to make real change" (Време е за истинска промяна), станала символ на протеста срещу Борисов и Пеевски. След като се появи със същата чаша в ефира на "Тази сутрин", водещата Мария Цънцарова бе свалена от ефир.

Късно тази вечер и bTV Media Group излезе с позиция, изпратена по повод въпроси на OFFNews. Въпреки че повтаря голяма част от поста на Асен Иванов във фейсбук, я публикуваме без редакция, защото добавката носи важна информация по казуса.

Ето и текста на писанието:

Във връзка с публикации в публичното пространство, bTV Media Group заявява, че изборът на теми и събеседници е обект на професионалната преценка на всяка медия.

„Решението да откажем участие на г-н Мартин Атанасов е мое. За съжаление, при последното си гостуване в предаване на bTV, г-н Атанасов прояви целенасочена провокация и неуважение към наш водещ. Когато един гост използва ефира за предварително планирани демонстративни действия, това неизбежно поставя въпроси за доверието между него и редакцията, както и за целта на участието. Важно е ясно да подчертая, че това решение няма нищо общо с обществената тема за възможни злоупотреби в здравеопазването. bTV ще продължи да отразява темата задълбочено, с проверка на фактите и търсене на отговори.“ - заяви Асен Иванов, директор „Новини, актуални предавания и спорт“ на bTV.

Разпространението на вътрешна кореспонденция е недобросъвестно, нарушава професионалната етика и цели да дискредитира работата на широк кръг журналисти, редактори и продуценти. Опитите за натиск върху редакционните решения чрез лични нападки, публикации в социалните мрежи или публични изявления, включително от страна на политически представители, са неприемливи и няма да повлияят на редакционната независимост на медията.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
X

Кои са петте най-груби мача на световни финали