На 6 ноември Националният музей за българско изобразително изкуство ще бъде домакин на рядка изложба, представяща феномена на традицията в Япония и неразривната и връзка със съвременността.
Изложбата "Традицията в Япония – ключ към успеха" се организира в чест на 25- те юбилейни дни на Японската култура в България от Посолство на Япония.
На нея ще видим известната в света керамика „Нишиура яки”, която прави японската керамика прочута по света в целия и блясък. Финеса, изяществото, финия рисунък и елегантен силует на порцелановите съдове, прави тази керамика световно известна още преди векове.
Фамилия Нишиура дава началото на определен стил в японския порцелан. Те си поставят за цел да направят японската керамика много известна в цял свят и да представят идентичността на своята култура. Фамилия Нишиура произхожда от гр. Таджими, префектура Гифу, и е била доминираща в производството и експорта на порцелан през 17 век.
Колекцията е обявена от Японския император за национално богатство и много световни музеи се гордеят с експонатите си от нея. Фамилията е удостоявана през вековете със специални привилегии за заслугите си към Япония и много от нейните членове са били важни фигури в икономическия, политическия и културен живот на Средна Япония.
Колекцията, която ще бъде изложена в Националния музей за българско изобразително изкуство, е от различни съдове за чаена церемония, вази, специални чинии и чайници. Те са част от фамилната колекция на семейството и представянето и в България е първото и публично излагане пред света, специално подготвено от Кихачиро Нишиура в чест на 25- те Дни на Японската култура в България. Фамилия Нишиура са били меценати, закрилници на културата и изкуствата. Сред тях е имало видни художници и неслучайно представител на известната фамилия е продължител на тази древна традиция.
Кихачиро Нишиура е калиграф и има специални познания в различните традиционни церемонии, характерни за елитни събития в Япония, като поднасяне на аромати, чаена церемония и икебана. Неговите познания в традицията са дълбоки, но философското му кредо е в основата на представянето на калиграфията пред публиката в нейния истински духовен аспект не само като изкуството на красивото писане а по-скоро като музика на душата. Демонстрациите му са впечатляващи с поднасянето на тайнството, което изпитва калиграфа, създавайки своето произведение и духовното му преживяване.
Изложбата е синтез от традиционна керамика и съвременна голямо форматна калиграфия на хартия -WASHI. Калиграфиите са създадени за тази изложба и имат специални послания.
На откриването Кихачиро Нишиура ще представи накратко историята на семейството с прожекция, последвана от демонстрация на калиграфия.
Като член на Борда на Асоциацията за приятелство между Япония и България в Токио, той не за първи път е в България. През последните години съвместно с Японското посолство и различни институции представя в България културното богатство на своята страна.
Япония се слави с опазването на своята традиция, но тя се грижи и за световните достижения през вековете и тяхното опазване по цял свят. Не случайно те са радетели и защитници със свои програми за подкрепа и опазване на културното наследство на приятелски страни, защото тяхната философия не им позволява световното културно богатство да бъде безвъзвратно загубено поради кризи или бедствия.
Изложбата е символ на приятелските и културни традиции между двете страни и Националния музей за българско изобразително изкуство, като дългогодишен партньор в този обмен, ще очаква своите гости в периода 7-30 ноември.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)