Когато Твореца създал Земята, отредил място за всяка земна твар и всяко племе. На едни дал мразовити земи с високи планини и луди реки, на други – топли места с много слънце, море пълно с риба и плодородни нивя, трети запратил в пустинята – да гладуват и да жадуват и пак да обичат живота.
Но най-хубавото парче земя Твореца оставил за себе си – там имало от всичко по много – планини с гъсти зелени гори и тучни ливади с уханни билки, дружелюбно море с много улов, многобройни лековити извори, плодовита почва, студена зима и топло лято, дори под земята се криели ценни минерали. Така изглеждал малкият земен рай, който създал за себе си, като вложил цялата си съзидателна любов и майсторство.
Хората от различните племена скоро открили това място и силно го пожелали. Желанието им се разпалило, възбудено обикаляли наоколо, скришом хвърляли алчни погледи към благословеното кътче. Но то било недостъпно – пазела го невидима, но непреодолима сила и човешки крак не можел да пристъпи там.
Като видял копнежа на различните племена да завладеят малкия рай, Твореца великодушно решил да им го отстъпи – за какво му е на него, винаги можел да си сътвори друг. Любопитно му било как ще постъпят хората с този земен дар.
Скоро племената започнали да нахлуват отвсякъде - всички искали за себе си благословената земя. Пръстта се напоила с кръвта на вóините, най-смелите и силни мъже губели живота си в жестоки битки, само и само синовете им да отраснат по тези земи. Надмогвало ту едно племе, ту друго - редували се мир и война като деня и нощта.
Изминали много зими и лета, изредили се различни владетели на райската земя - и умни и глупави, и хитри и жестоки, и храбри и мекушави, а благословената земя си оставала все така красива и богата - реките ѝ препускали от планините към морето пълни с риба, птиците кръстосвали небесата и огласяли горите с радостна песен, гъстите жита се огъвали под ласките на вятъра.
Най-сетне едно безстрашно и жилаво племе се установило като господар на тези земи. В различни времена то познало радостта от възхода и гордостта от победата, както и унижението от разгрома и болката на паднието. Но и в добри, и в лоши дни това племе милеело за земята си - бранело я с кръвта си, поливало я с потта си, обгрижвало я с ръцете си, завещавало я на синовете си като безценен и свещен дар, а тя се отплащала щедро с безбройните си плодове.
Но един ден, може би не изведнъж, а постепенно и незабележимо, коварна болест сполетяла племето. Нещо в мислите и сърцата на хората се объркало и те тръгнали в грешна посока - станали зли един към друг, не търсели справедливост, а мъст, започнали да се нараняват и избиват дори и без повод, злобата се загнездила в сърцата им и се превърнала в техен неотлъчен спътник, обсебени от ненаситна алчност забравили за милосърдието и грижата към събрата. Без да се замислят, с настървение изсичали вековните си гори, тровели реките и морето си, безмилостно изтощили плодородните нивя. И през ум не им минавало, че трябва да оставят жива земя за децата, за внуците и правнуците си. Живеели, сякаш всичко е създадено единствено и само за тях и бързали да го погълнат, заслепени в лакомията си да употребят и използват всичко. Птичите песни замлъкнали, защото птиците нямало вече къде да свият гнезда и отлетели надалеч. Оголените планински склонове пресушили ручеите, а в коритата на реките останали само напукани камъни, рибата избягала в далечни чисти води, вятърът безнадеждно разпилявал прахоляк над безплодните ниви.
Като видял какво се случило с райския кът земя, Творецът силно се разгневил и решил да накаже неразумното племе. Наказанието трябвало да бъде жестоко. Изпращал ту нестихващи пожари, ту внезапни наводнения по изтощените земи, мор косял добитъка, непознати и смъртоносни болести върлували сред хората. Сякаш природата се опитвала сама да се отърси и отърве завинаги от неблагодарните и неразумни хора. Но най-жестоките наказания настъпват бавно, почти незабележимо в началото и са неотменими. Създателят решил, че ще отнеме най-голямото богатство, най-ценното нещо за всяко племе – бъдещето, децата, които наследяват от предците си всичко вече изградено, съграждат още и го предават на потомците си.
Постепенно, но неспирно младежите започнали да напускат умиращата земя. Най-напред най-смелите и най-умните, а след тях и другите. Заминавали за чужди страни, намирали си някъде място и пускали там хилави коренчета. И въпреки че завинаги оставали чужденци в новите си домове и племена, никога помисляли да се върнат обратно.
Племето, което някога било многобройно и силно, започнало да изнемогва. Хората свършвали - вече нямало кой да лекува болните, да учи децата, да се грижи за старците. Отчаянието и скръбта удавили всяка радост, заличили всяка усмивка. Всички, които останали в тази земя, работели, само за да се хранят, докато могат да се движат и накрая напускали живота с чувство на облекчение. Затривали се цели родове, рухвали в калта домове, градени с поколения. Някои от малцината оцелели може би проумели самоубийствените си грешки, но нямало път назад.
Така райското кътче запустяло и съвсем оголяло. Дори чуждите племена, които някога толкова силно копнеели за него, не посягали да го завладеят, макар че никой не го бранел. Нямало нищо за завладяване - само безплодна пустош и грозна разруха, пустеещо място, което никой вече не наричал родина.
Изтекло много непреброено време в празнота и глуха тишина. Един ден слънцето изгряло, само за да установи за кой ли път, че няма какво да стопли с лъчите си. Тогава, незнайно как, хилава тревичка немощно се показала от пукнатина в сухата пръст. Един тъжен облак се просълзил и сълзите му капнали върху тревичката. Тя изправила мокрото си зелено телце и се протегнала към слънчевите лъчи. Вятърът я забелязал, погалил я да я изсуши и я разлюлял да закрепне. Скоро и други треви поникнали от мократа пръст, бързо заяквали, ставали жилави, а между тях вече си пробивали място и рошави храсталаци. Разцъфтели полски цветя, дръвчета проточили снаги към небето, а дъждът не спирал щедро да ги къпе и пои. Животът се завръщал по опустошената земя. Реките отново потекли пълноводни и буйни, голите хълмове обрасли с гъсти гори, птиците се завърнали с устремен полет, рибата подскачала в ручеите. Малкият земен рай се възраждал силен и млад.
Само от неразумното племе не била останала и следа. Твореца решил да запази тази земя завинаги чиста, заключил я от всички страни, така че никога човешки крак да не я пристъпи и алчно човешко око да не я зърне.
Тази райска земя и днес съществува някъде - много, много далече... а може би съвсем близо - в мъгливите спомени и смътни копнежи на незнайните потомци на неразумното племе, разпиляло децата си по света.
Б. ред. - Христина Острикова е родена в София. Завършила е Българска филология и Психология в СУ "Св. Климент Охридски". Работила е като втори режисьор в СИФ "Бояна" (Киноцентъра), в ДТ "София", като журналист и преводач на свободна практика. Има издадени сборници с разкази и новели: "Острикови разкази" (в съавторство с Иван Остриков), 1993 г., "Четириноги разкази" 1996 г., "Кучешки час" 2006, "Зима на Цикладите" 2013 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)