Чаровната д-р Сузана Лимпскомб - историк, телевизионен водещ и автор на документални филми, разказа ред OFFNews за документалната си поредица "Николай и Александра: Последните кралски особи на Русия". В нея тя се спира на хилядите запазени писма - живи свидетелства на страстната любов между двамата, времето в предреволюлиционна Русия и турбулентната историческа развръзка.
Новия епизод от поредицата може да гледате по Viasat History на 18 юни, от 22:00.
- Д-р Лимпскомб, какво Ви накара да започнете да изучавате история?
- Мисля, че историята - това е животът на останалите. Ако се интересуваш от хората, от начина, по който мислят, който ги мотивира, тогава историята е най-перфектната наука.
- Много от изследванията Ви са върху живота на Хенри VIII. А сега се захващате с последната царска фамилия на Русия. С какво Ви привлече тяхната история?
- Всъщност, между Хенри Осми и Ан Болейн и Николай и Александра могат да се направят много паралели. Страстна любовна история с последствия, променили света. Особено ми харесва погледът отвърте в личната им история. Писмата, които са си разменяли, са много интимни и дават поглед върху мислите им, светогледа им. Обясняват много за революцията в Русия.
- Император Николай II и съпругата му Александра са известни с любовта си един към друг. Открихте ли нещо ново и любопитно в кореспонденцята им? Има ли малко известни факти за тях?
- Няколко неща. Писмата са изпълнени с много страст, отдаденост, любов. В смайващи размери. Изглеждат напълно увлечени един от друг дори след 22 години брак. Направи ми впечатление и степента, до която тя го манипулира. Бях чела за това в други книги, а сега го открих и в писмата им. Имам предвид, че го подтиква да бъде авторитарен, марксист, твърд - по-авторитарен, отколкото е бил в действителност. А друго, което ме впечатли, е че те са били интимни - в сексуално отношение. Наричат гениталиите си с имена и пишат за тях в кореспонденцията си. Удивително!
- Знаете ли колко писма са си разменили? Според някои източници са хиляди.
-
- Сигурно са толкова. Знаем за 1700 между април 1914-а и март 1917-а. Ако сложим и тези преди тях, със сигурност са хиляди.
- Животът на последната династия със синя кръв излиза за пръв път, разказан в телевизионна поредица. Какво ще видят зрителите?
- Във втория епизод сме подбрали история от Първата световна война. Моментът, когато идва техният - не бих казала неизбежен, но почти неизбежен залез. Николай отива на фронта - да ръководи ситуацията оттам, но той не е пълководец. Не е като своя баща. На фронта той наистина не е постигнал много, играл е домино и е пишел писма, оставяйки политически вакуум и Александра начело. Спираме се и на влиянието на Распутин и неговата необичайна смърт. Накрая се стига до Руската революция.
Снимка: Viasat World
- Защо според вас историята е важна - какво бихте казали на клас ученици, за да ги вдъхновите да я изучават?
- Защото тя е всичко онова, което някога се е случило. Илюстрация на това как действат хората. Поглеждаш назад и виждаш как са реагирали в сходни ситуации. Обяснимо е тя да не грабне вниманието на младите хора точно защото са млади и мислят, че знаят всичко. Но мисля, че ако са умни и искат да разберат как работи светът, няма по-добър начин от историята. Днес повече от всякога имаме нужда от това - със смяната на властта в целия свят - от Америка, през Брекзит. Трябва да погледнем в миналото, за да разберем какво се случва.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)