По повод Деня на охранителя и на частната охранителна дейност с покровител е Свети Мина, разговаряме с Татяна Иванова. Тя е изпълнителен директор на Индустриален клъстер сигурност, член на Съвета на председателите и секретар на Комитет „Сигурност" при Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес. От 2000 г. работи в сектора на частните услуги за сигурност към браншовите организации, участвала е в работната група по изготвянето на Закона за частната охранителна дейност.
Какви са проблемите в бранша и бяха ли решени с последните промени в законодателството?
За проблемите в бранша мога да говоря много. Въпросът по-скоро е дали има чуваемост. И това е риторичен въпрос, защото отговорът е "Не". Като започнем от това, че секторът е нереформиран и недефиниран. Това само по себе си означава, че много от дейностите не са разписани, освен от НСИ, които стриктно и бързо приложиха промените от Евростат и го разписаха, и не сме заложени, там където ни е мястото. Нашият сектор предоставя бизнес услуга или по-леко казано: ние сме търговски дружества, които доставят специализирани по своята същност услуги срещу договор и заплащане, като тези услуги са така наречените в докладите на ЕК "хибридни" по своята същност. Т.е. в тях могат да се видят елементи от дейностите на държавните структури, но само на територията на обектите, които охраняваме или изпълняваме дейностите от спектъра ни. И не сме, както мислят повечето хора, част или отдел на МВР.
Така че проблемите са дълбоки и като същност, и като начин на решаване.
Факт е, че имаме един изчерпан, непълен по своята същност и противоречив Закон за частната охранителна дейност, който по скоро създава административна тежест и проблеми от колкото да регламентира дейността ни. Факт е, че има множество подзаконови нормативни актове, които противоречат, както на бизнес логиката, така и на закона. Факт е, че който, откъдето и както поиска, може да ни контролира и санкционира. Факт е, че се приема законодателство на „парче" и само и/от в полза на МВР. Примерите по темата са безкрайно много.
Дайте един такъв пример.
Това, което например е от особено значение за всички ни, са обществените поръчки за охрана. Пълен кошмар. Първо, документите се изготвят от хора и експерти, нямащи нищо общо и никаква компетенция в материята, залагат се параметри от типа "охранителите да имат опит в педагогическата сфера и с работа с деца". Извинете, това са охранители, не са детски учители (с уважение и респект към тях). След което при офертите се гледат от почти тази същата „експертна комисия"за „икономически най-изгодна цена" , разбирай – най-ниска такава, и въобще не се отразява например фактът как се формира тази цена, какво влиза в нея, дали е спазено законодателството за заплащането, как ще се формира тази цена след три години, какво е качеството на услугата.
Сиреч държавата стимулира създаването на така наречения "сив сектор". Тази същата държава, която на следващата година ти променя без основание и обосновка за малките обществени поръчки и ти казва: "Не може да се прави анекс и промяна на договора от една страна, а от другата ти казва: „Спазвай законодателството и Кодекса на труда" Е, как да стане?
И не на последно място, контролът и оценка на изпълнението на качеството на услугата. При неправилно зададени параметри се получава грешен резултат, но за кого? Това е сигурността ни все пак.
Ако трябва да обобщя - не, не са решени проблемите в сектора с последните промени в законодателството. Напротив, хаосът става и е още по-голям. Административната тежест става още по-голяма и е без реална оценка на въздействието. А става въпрос за много заети в сектора – защото тук не говорим само за охранителите, които са видимите и те не са никак малко. Има още много колеги, заети в мониторинг центровете, патрулите и т.н. Трудно е да се каже точна бройка, защото, както споделих по-горе, ние не сме дефинирани като сектор и не сме обхванати от статистика, но по груби сметки са над 150 000 човека при всички дейности.
Оборотите, които ние доставяме като услуга в икономиката на страната, също не са никак малки, независимо че възложителите ни се опитват да действат на принципа "по-евтино, ако може без пари". Те предпочитат да дадат 30 лв. за забавление вкъщи, но не и 30 лв. за сигурност у дома. Парадокс, нали? Но за това сме си виновни и ние, тъй като има компании, които „доставят качествена услуга СОТ" по 10, 15, 20 лв. на „промоция". Не може да се достави качествена услуга с качествена техника на такива цени, отделно, че хората не познават дейността ни. Но сигурността не се вижда, нито можеш да я пипнеш, нито можеш да я подушиш… Можеш да усетиш само липсата ѝ, но тогава обикновено вече е късно.
Само на Европейско ниво при анализ на ЕК по темата преди да се разпише "Стратегията за развитие на частната индустрия за сигурност" се „губеха" или имаше разминавания в данните за сектора от порядъка на 35 милиарда евро. За България е много трудно да кажем
Доколко са основателни опасенията, че държавата се намесва с нелоялна конкуренция в охранителния бранш?
Това не са опасения, просто. Това са факти. Да започнем с регулацията. Държавата с наредба да ти разпорежда въвеждането на стандарти, по усмотрение на МВР, в сферата на охраната на физически лица. И това, ако не е пряка намеса на държавата в стопанска дейност..! Или пък създаването на така нареченото държавно предприятие – в пряка конкуренция, то ще прави и одобрение на проектите по изграждане на СОТ. Да не би да са архитекти или проектанти или да имат експертизата, която имат колегите от сектора. БМВ ЕООД, което е 100 процента собственост на МВР, има лиценз за частна охранителна дейност, обучава частни охранители и прави обучения по боравене с оръжие. За какво ѝ е на държавата в лицето на МВР да го има това дружество и кой и как ще контролира едно такова дружество, собственост на МВР? Или може би го върнаха, за да прехвърлят в него директно лицата, работещи по трудово правоотношение в МВР, назначени на несъществуващата в класификатора на МВР "сътрудник - охрана" да извършват охранителна дейност на обекти на МВР, за която дейност обаче в ЗМВР пише, че се извършва от лица с полицейски правомощия? Или за връщането на възмездните договори за охрана и даренията и финасирането на държавно предприятие по търговския закон с пари, събирани от такси и от бюджета?
Или фирмата МОБА (Министерство на отбраната Българска Армия), където МО директно, без обществена поръчка ѝ възлага охраната. На какви цени преди се извършваше охраната по ЗОП и какви пари се дават сега? Нека сравним къде отиват парите от данъците ни. И още повече сега, когато и на двете министерства, отново им повишиха бюджетите.
Това са част от фактите, съжалявам че точно днес ги коментирам. Но това е административната и икономическа среда в сектора.
Има ли тенденция на окрупняване на охранителния бизнес и как това се отразява на по-малките фирми?
Тенденция – и да, и не. По-скоро, така като го наблюдаваме, са опити за разширяване на поле на действие от определени компании. Твърде рано е да се коментира като тенденция за окрупняване.
Малките регионални фирми, за съжаление, по-голямата част от тях са принудени от определени компании да им работят като подизпълнители и да свалят цени и съответно ниво на качество, за да се вместят в условията на големите. Сложна обстановка в сложен сектор.
Но все пак днес е празник и искам да се възползвам от възможността да си пожелаем, както и на всички колеги, и на нашите партньори и възложители. Нека св. Мина ни закриля, нас и семействата ни. Нека сме здрави и много професионални и лични достижения.
Колеги, нашата работа е благородна, в услуга на гражданите и обществото, в налагането на нови стандарти на отношение към собствеността, към имота и имуществото ни. Основните ни пазарни инструменти са доверието на нашите клиенти и възложители и прозрачността, законосъобразността и доказуемостта на нашите действия. Уверена съм, че всеки от нас осъзнава отговорността, с която сме удостоени да се грижим за имотите и имуществото на гражданите, че всеки от нас си дава сметка за цената на всяко свое действие или бездействие, в усилията ни да очароваме клиентите си.
В този празничен ден Ви пожелавам упоритост и постоянство, себеотдаване и ангажираност, в трудната ни денонощна работа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)