Гост в студиото на OFFNews е генерал Атанас Атанасов, лидер на ДСБ, част от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". Той е втори в листата на обединението в 23-ти Многомандатен избирателен район (МИР) в София.
Лидерът на ДСБ заяви, че "най-големият компромис", който ще направи ПП-ДБ, за да се състави редовна власт, е обединяването около експертно правителство. Той е категоричен, че коалицията няма да води разговори с "Възраждане" и ДПС "Ново начало", защото това са политически сили, с които имат много сериозни разминавания - и външнополитически, и вътрешнополитически, и няма как да участват в едно мнозинство.
Попитан дали ПП-ДБ ще си партнират с "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган, ген. Атанасов отговори, че ще е добре депутатите около Доган да подкрепят правителство с "равноотдалечен премиер", но няма да преговарят с тях за получаване на местата в бъдещия кабинет.
"Аз смятам, че Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган имат интерес да участват в едно такова мнозинство. Разбира се, добре ще е да подкрепят едно такова правителство, но няма да преговаряме с тях да получават позиции в това правителство, защото ние смятаме, че не трябва да има ярко оцветени политически лица. Отделно от това, аз не искам тук да правя разграничение, но няма добро ДПС."
На въпрос какъв трябва да е профилът на "равноотдалечения премиер" предвид факта, че той ще трябва да си избере състав на правителство, лидерът на ДСБ посочи, че профилът на един такъв кандидат може да бъде различен.
"Например, би могло български дипломат с голям опит и с добро име сред нашите съюзници на Запад да бъде един такъв кандидат. Например, хора, които са били конституционни съдии и са приключили дейността си като такива и са с голям опит. Просто очертавам различни профили. Това обаче трябва да е въпрос на преговори. Тоест страните, които ще участват в мнозинството, трябва да проведат преговори, за да може да се обединят около такава фигура. Ние не налагаме едно или друго име, не бива да спекулираме по този начин. Просто за нас това е вариант за прекратяване на политическата криза, от една страна, и от друга страна - за създаване на мнозинство между политически сили, които си нямат достатъчно доверие между си."
По отношение на протеста пред МВР, който се проведе на 22 октомври с искане за оставката на вътрешния министър Атанас Илков, защото се "опъва чадър" над Пеевски, непрекъснато провеждащите се акции срещу купения вот и казуса със списъци с хора, за които се твърди, че са купувачи на гласове, сред които има имена на полицаи, включително на шеф на полиция в голям областен град, Атанасов посочи, че протестът има значение, за да светне червена лампа за българското общество, че в МВР законът не се прилага еднакво спрямо всички, а избирателно.
"Правят се шумни акции по отношение на определени групи хора. В същия момент други си затварят очите, но в крайна сметка основна задача на служебното правителство е провеждането на законосъобразни избори. Ще минат изборите, ще се конституира Народното събрание и докато се избере ново правителство, на министъра на вътрешните работи ще му се наложи да дойде в Народното събрание и да дава отговори на всички тези въпроси, които поставяме", каза лидерът на ДСБ.
Според него "България е държавата на изтеклите мандати".
"Ние имаме над 20 органа, конституционни органи, които са с изтекли мандати. Каква легитимност имат тези органи? Например, говорим за Висшия съдебен съвет, но при предишната промяна през 15-та година, когато беше изменена Конституцията, беше създаден инспекторат към Висшия съдебен съвет. Един орган с изключително важни функции. Някой чул ли е какво работи този орган? А между другото, този орган вече навлезе в третия си мандат, при условие че по Конституцията няма право на втори. Вижте какви аномалии съществуват", коментира лидерът на ДСБ.
Във връзка с жалбата на "Продължаваме промяната - Демократична България", с която ще сезират Конституционния съд за номинацията на Борислав Сарафов за главен прокурор, ген. Атанасов заяви, че днес (23 октомври) трябва да приключи събирането на подписите. Коалицията е подкрепена от независимите депутати около почетния председател на ДПС Ахмед Доган. ПП-ДБ заяви, че ще сезира КС, след като стана ясно, че и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов е номиниран за титуляр на поста и е единственият кандидат, издигнат от трима членове на прокурорската колегия на заседанието на Пленума на ВСС.
Според лидера на ДСБ министърът на правосъдието Мария Павлова не се възползва от правомощието си да издигне кандидатура за главен прокурор, което е "нагласена история".
"По този начин се ликвидира конкуренцията. А би трябвало да има някакъв състезателност, да има повече кандидатури, за да може да им се даде възможност да се представят и съответно да бъде избран най-добрият от тях. С една кандидатура, с този Висш съдебен съвет, това е опорочаване на процедурата", каза Атанасов.
Попитан дали, ако в следващия парламент ПП-ДБ отново предложат да бъде гласувана оставката на шефа на антикорупционната комисия Антон Славчев, ще получат необходимата подкрепа и от кого ще я търсят, ген. Атанасов заяви, че според него не трябва да има Антикорупционна комисия.
"Аз, да не прозвучи скандално, но личното ми мнение, е че тази Антикорупционна комисия най-добре да не съществува. Имаме си прокуратура, която трябва да се бори с престъпността и с корупцията и създаваме нови и нови органи, но тъй като това в някакъв смисъл е консултирано, имаме подкрепа и на европейско ниво, този орган не би бил излишен. Въпросът обаче е в това, че към настоящия момент там не е ясно какво се случва даже и трябва да бъдат много внимателно огледани, включително и правомощията, защото това е някакъв квази-оперативен орган."
На въпрос освен промените, които ПП-ДБ ще предложи в законодателството, свързани със съдебната власт, с избора на главния прокурор, избора на ВСС, какви други цели си поставя коалицията в 51-я парламент. Атанасов отговори, че са си поставили цели във всяка една област.
"Външно-политическият аспект е изключително важен. Да бъдем приети в еврозоната. В същия момент обаче има определени действия, които създават рискове. Беше приет бюджет на правителството Денков. Само че в Народното събрание бяха гласувани някои разходи, които създават рискове за бюджета. За трите процента дефицит. Ние смятаме, че трябва да спазваме всички критерии за това България да стане член на еврозоната. Това е изключително важно за българския бизнес. И когато говорим за вътрешно-политически проблеми и въпроси, трябва да се работи всестранно за създаване на благоприятни условия за българския бизнес, да може той да произвежда, да изнася в чужбина."
Атанасов добави, че друг проблем е бъдещето и сигурността на младите хора в България. По думите му трябва да се създадат програми за младите, за да може да им се осигури бъдеще и сигурност в живота.
"Особено най-добре подготвените хора с най-добро образование да търсят реализация зад граница. Това е сериозен проблем за България. Ние имаме 2 млн. емигранти и една немалка част са точно млади хора, които са потърсили поприще навън. Трябва да създаваме икономически условия в България, тези хора да се реализират тук, да създават семейства и да бъдат солиден елемент на българската държава", смята лидерът на ДСБ.
Той призова българите да гласуват.
"Ниската избирателна активност дава превес на купения корпоративен вот, а не можем да бягаме от това състояние на нещата. Не може да се очаква да има 10% купен вот. Това означава да се изкриви изцяло представителността на българските граждани."
Още от разговора чуйте във видеото.
Абонирайте се за подкаста ни в YouTube!
Избори октомври 2024 г.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.