От края на март Даниел Чипев отново е водещ на централната емисия новини „По света и у нас“ по БНТ 1 заедно с Аделина Радева, като продължава да изпълнява и длъжността зам.-директор на дирекция „Новини и актуални предавания“ в обществената телевизия. Той има над 20-годишен журналистически опит. Започва своята кариера като репортер в Ефир 2 през 1997 г., след това е политически репортер в телевизия Ден и Нова телевизия. След завръщането си в БНТ е един от създателите на иновативната емисия „По света и у нас” в 18:00 ч. Впоследствие заедно с Добрина Чешмеджиева става водещ на централната емисия новини „По света и у нас“ в 20:00 ч. През 2013 г. създава и продуцира публицистичното предаване по БНТ 1 „Още от деня“.
– Връщате се в праймтайма на БНТ 1 като водещ на централната емисия новини „По света и у нас“ в интересни времена. Различно ли е усещането в стола на водещия преди войната и сега?
Даниел Чипев: Наистина близо 10 години не съм бил на екран, но това не означава, че съм се откъснал от новините. Напротив – като главен продуцент, а и после като зам.-директор на „Новини и актуални предавания“, непрекъснато съм бил в сърцето на събитията, макар в апаратната, а не на площадката на студиото.
Както казвам на колегите, за две години преживяхме глобална пандемия, една от най-сериозните политически кризи в България, война... Сега остава да кацнат и извънземните! Истина е, че за този период екипът на „Новини и актуални предавания“ създаде толкова часове извънредни и редовни ефири, за да покаже всичко, че ми е невъзможно да ги изчисля. И всъщност, тези времена никога не са приключвали. Така че, разлики няма – за реакцията, за подготовката, за критериите и за стандартите.
С Аделина Радева в студиото на "По света и у нас" Снимка: Десислава Кулелиева, БНТ
– Как взехте решението да се върнете на екран?
Даниел Чипев: Идеята беше на директора на „Новини и актуални предавания“ Мариела Драголова. Помислих известно време, защото за мен това означава да изляза от рутината, но да не оставям задачите, свързани с менажирането на новинарското съдържание за БНТ и BNTNEWS.BG. Но все пак приех. В очите на някои колеги тази стъпка е стъпка назад, защото от ръководната позиция поемам тази на водещ, но за мен е точно обратното. Вдъхновяващо е!
– В какъв режим работи сега нюзрумът на БНТ, наложи ли войната промени?
Даниел Чипев: Както казах, в последните две години работим в режим на извънредност. В първите дни на войната 80% от дневната програма на БНТ 1 беше продуцирана от екипа на „Новини и актуални предавания“, но така беше и по време на пандемията, както и по време на протестите през 2020 г., както и за изборите миналата година. Работя с много способни, мотивирани, издръжливи хора.
– Темата за плурализма е особено чувствителна за обществените медии – и особено сега. Как решавате въпроса с различните гледни точки? Трябва ли по време на война, според Вас, да се представя всяка гледна точка? Докъде свършва плурализмът и откъде започва пропагандата?
Даниел Чипев: Въпросът с плурализма е много ясно решен в Закона за радиото и телевизията. Там ясно е казано, че обществените медии отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки. В последните години непрекъснато се лансира тезата, че няма повече от една гледна точка. И тези, които го твърдят, смятат, че правилна е само тяхната гледна точка. Така хора, които по принцип ги познавам като либерални и прогресивни, се оказват твърде авторитарни спрямо другото мнение. Аз тук обичам да цитирам Салман Рушди. Той казва, цитирам по смисъл: ако вярваш в свободното слово, трябва да вярваш и в това свободно слово, което не ти харесва.
Въпросът с войната в Украйна е различен. Никой не е „за“ войната. България е НАТО и ЕС. БНТ, както всички медии, сме в много трудна ситуация, защото истината е първа жертва по време на война. Да се прецизира, провери и обективизира информацията, която идва от бойното поле, е доста сложно. Пропаганда има от различни места.
БНТ има традиции в международното новинарство и това се вижда в тази ситуация. Нашата цел обаче беше да получаваме информация от първа ръка. БНТ беше единствената българска медия, която имаше екип на боевата линия. Александър Марков, Владимир Богдански и Робърт Вецов предаваха в първите часове на войната от Мариупол. България научи от екипа на БНТ, че войната е започнала. Зрителите на БНТ ясно виждат на чия страна е обществената медия.
Лично аз съм си позволявал в ефир да квалифицирам тона на руската посланичка, когато е видно, че той е далеч от дипломатическия, както и да отбелязвам силните знаци на солидарност от страна на българите към украинците. Защото не е важно коя новина на коя минута е, а в какъв контекст е поставена. Защото една новина може да звучи еднакво силно и в началото, и в средата, и в края на една емисия. И това го знаят всички професионалисти, въпреки че, изглежда, много им харесва да влизат в ролята на пропагандатори. В крайна сметка професионализмът в журналистиката означава не да не допускаш различни гласове, а когато смяташ, че те са манипулативни, да го посочиш.
– Вие сте и създател на публицистичното предаване „Още от деня“ по БНТ 1 – кое е най-голямото предизвикателство за успеха и поддържането на зрителски интерес към едно публицистично предаване? При това такова, което се излъчва всеки делничен ден?
Даниел Чипев: „Още от деня“ беше идея на Вяра Анкова, а го създадохме аз, Поли Златарева и Милена Цветанска. Предаването се наложи като водещо политическо токшоу и това се дължи на много хора. Един от най-важните беше Димитър Цонев. Има различни формати на публицистични предавания. Но най-важно за всички, дори и за новините, е какъв журналист е водещият. И това може да звучи като естествено заключение, но всъщност не е толкова просто. Във времена, когато в политиката е по-важен PR-ът, а не честността, наистина не е лесно журналистът да запази професионалната си почтеност. Сблъсквал съм се с голямо разочарование, когато съм виждал какво се крие зад маската на „честни журналисти“.
– Успява ли БНТ да достигне до по-младата аудитория чрез дигиталните си канали?
Даниел Чипев: Това беше топ приоритет в моите задачи, поставени ми от мениджмънта на БНТ. И заедно с колегите от нюзрума и „БНТ Мултимедия“ успяхме да постигнем резултатите, за които не сме и мечтали.
BNTNEWS.BG успя да се превърне в основна платформа за новини в България, която включва сайта, мобилното приложение заедно с иновативни и интерактивни инструменти, дори и изкуствен интелект. Така БНТ реално има свой 24/7 новинарски канал с новини в реално време, видеа, live-стриймове от събития, анализи и оригинални истории.
През 2020 г. се опитахме да рестартираме нюзрума. Превключихме от организация, която продуцираше само телевизионни новини, към такава, която да създава мултимедийно съдържание. Това, което предлагаме онлайн в голямата си част, е различно от това, което правим в ефир, защото става дума за различни канали, по които нашето съдържание стига до различни аудитории. Така определено все повече млади и активни хора откриват БНТ. А за качеството на новинарското ни съдържание и за иновативния технологичен подход, оценката си дават и големи международни дигитални компании като Viber, например, които си партнират с БНТ.
– Как виждате развитието на новините и публицистиката на БНТ?
Даниел Чипев: Надявам се да продължим така – на базата на професионалните журналистически стандарти, чрез модерните канали за комуникация, да достигнем до все повече хора, които да ни се доверяват.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България