Проевропейските настроения в Молдова преобладават, но до инфарктното броене на гласовете и малката разлика в полза на влизането на страната в ЕС се стигна заради масовото купуване на гласове, което изкривява истината. Това заяви в подкаста на OFFNews журналистът Николай Марченко, който е родом от Молдова.
В неделя бившата съветска република гласува на референдум за влизането си в ЕС и на избори за президент. Неочаквано вотът "за" присъединяването към общността на развитите европейски държави изпревари противоположната опция с по-малко от 1 процент, а досегашният проевропейски държавен глава в Кишинев Мая Санду не успя да спечели още на първи тур.
"Социологическите проучвания показваха, че поне 55-60 процента от хората в Молдова подкрепят влизането на страната в ЕС. Точно това може би подведе управляващата партия на президента Мая Санду, че референдумът ще се превърне в неин триумф. В интерес на истината обаче кампанията се оказа много мръсна. Все още Русия има много свои верни проксита. Говоря специално за олигарха Илан Шор. През 2014 година той бе осъден за т. нар. "кражба на века", при която от три молдовски банки бяха изнесени 1 милиард долара. Разбирате какво означава това за една държава с 15 милиарда долара БВП, огромна сума", подчерта Марченко.
Журналистът обясни, че въпросният олигарх първо избягал в Израел, а сега се укрива в Русия.
"Шор действа като руско прокси и има свои лични средства, които са предостатъчни за една дезинформационна кампания и за създаване на мрежа от агитатори и купувачи на гласове. От 11-те кандидати, които се явиха на президентските избори, поне 9 са негови. След като партията му бе забранена, Шор създаде първо една, после друга и накрая трета. Плаща отделно на журналисти и държи поне двама от предишните от бившите премиери, единият от които бесарабският българин Василе Тарлев", добави Марченко.
"Интересно е, че никой в България никой не осъзнава забавния факт, че освен Василе Тарлев на тези избори играят и още двама "български кандидати". Имаме Александър Стояноглу, бивш главен прокурор, който е гагаузин, а те са си дефакто българи. Явява се и Ирина Влах, бившата башканка (президентка) на Гагаузия. Тоест имаме трима от общо 11-те кандидат-президенти, които са с български етнически произход. Те, и тримата, играят за проруски партии", обясни журналистът.
Според него именно Александър Стояноглу има най-позитивна репутация от тримата, защото е бивш главен прокурор на Молдова. Именно той ще се изправи срещу Мая Санду на балотажа.
"Той дори се опитва да се дистанцира от партията на социалистите на бившия президент Игор Додон, който е близък до Путин", обясни Марченко.
Според него сега Стояноглу може да получи значителна част от гласовете останалите кандидати и шансовете му на втория тур на президентските избори не са за подценяване.
Журналистът посочи и че в кампанията за купуване на антиевропейски вот в Молдова са били изразходвани не повече от 15-20 милиона долара.
"Срещу една толкова смешна сума страната рискуваше да забави с години европейския си път и милиарди от предприсъединителните фондове", подчерта той.
За повече подробности вижте видеото и се абонирайте за канала на OFFNews в YouTube.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)