Бертран Делапиер, френски приключенски кинематограф: Опитвам се да адаптирам вижданията на старите изследователи към модерния свят

Любомир Попйорданов 27 ноември 2024 в 14:52 1612 0

Бертран Делапиер

Снимка Любомир Попйорданов

Бертран Делапиер

По повод 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот “Дни на предизвикателствата” (3-5 декември, кино "Люмиер") у нас пристига един от най-продуктивните кинематографи от жанра на екстремното - французинът Бертран Делапиер. Той е алпинист, продуцент и режисьор на документални филми. Основната му сфера на интерес и творчество са екстремните ски, алпинизъм, професиите в планината, измененията в климата и климатичните предизвикателства, истории за хората на терен. Делапиер добива популярност като партньор в катеренето на екстремния сноубордист Марко Зифреди, когото придружава в Алпите и в Хималаите. По-късно Делапиер режисира документалния филм „Marco, L'Étoile Filante“ за живота и кончината на Зифреди в Хималаите.

В рамките на трите “Дни на предизвикателствата” гледаме цели четири филма на френския режисьор с различна тематика.

“Кинематографската ми практика обхваща разнообразни активности на открито: катерене, алпинизъм, свободно летене, колоездене... Стремя се да следвам атлетите възможно най-близо до действието и се опитвам да уловя тяхната мотивация, тяхната динамика. Налага ми се да снимам на много сериозни стени, често с обекти на високо техническо ниво. Фотографът или операторът трябва да се придвижва достатъчно бързо, така че камерата да е почти невидима за снимания човек.

Имах шанса да работя с някои големи звезди на алпинизма, Профит, Дестивел, Лин Хил, Арно Пти и в по-скорошно време с Доде, Щек или Крис Шарма, Крис Бонингтън. Филмовите проекти с тях често ме отвеждат на нови места, най-големите северни стени на Алпите и далечни експедиции. Редовно се качвам на изследователски лодки, където винаги има приключения: ¾ от планетата е покрита с вода, така че това увеличава диапазона от кинематографични възможности!”, споделя режисьорът.

- Твоят старт в света на големите приключения?

- Скочих в приключението, когато, завършващ инженерни науки, заминах с Марко Зифреди за премиерно спускане в Непал. Това ме изстреля буквално. Дотогава не се бях качвал на самолет! Живеех в Шамони и не изпитвах никаква нужда да търся нещо повече далеч оттам (Марко е първият човек, спуснал се със сноуборд от Еверест, през 2001г.).

- Нещо, което промени живота ти?

- За мен това е алпинизмът : това е дисциплина, която предполага изявата накуп на физически и психически качества и силно ангажира мисълта.

- Как попадна на ски-алпинизма и катеренето? И как твоят начин за тяхното практикуване се промени?

- Израснах в малък ски курорт – Льо Бреван, с много малко писти, но затова пък с изобилие от кулоари. Така, че аз натрупах опит да спускам стръмни терени от съвсем млад. И алпинизмът беше онова необходимо допълнение, ако исках да продължа да се развивам.

- Как влияят климатичните промени върху нашата връзка с планината? Как се очертава бъдещето?

- Терените се променят, но продължават да съществуват многобройни възможности :трябва да изоставим удобствата на това, което познаваме и да адаптираме нашите практики като продължителност и сезонност.

- Разкажи ни за твоите допълващи интереси (между планини, наука и океани)?

- Преди малко над 10 години участвах в експедиция, която съчетаваше наука, алпинизъм и приключения. Установих, че науката може да бъде приключенска и хипер атрактивна, като стремление; търсим отговори, така както търсим пътя къв върха на една планина.

Приликата с училище ме беше малко отблъснала като студент, но в тази експедиция аз преживях съмнението, усетих мистерията, ангажираността, това, което кара хората да живеят трепетно в търсене на смисъла на нещата, на цел.

- Твоята прогноза за света, който споделяме?

- Чърчил: "За да се ориентиравме къде отиваме, трябва да знаем откъде идваме." Обичам да се оставям под въздействието на старите пътешественици-изследователи, които са разполагали с по-малко, но са били по-прагматични от нас. Опитвам се да адаптирам техните виждания към модерния свят.

- Какво се опиташ да предадеш с всеки заснет кадър?

- Има толкова различни послания, колкото и хора; хората не се уморяват да излагат идеи. Многословие, не е лесно да се стигне до съгласие. Опитвам се да запазя вяра, но не заради нас, днешните хора, а заради децата ни.

Освен Бертран Делапиер, на сцената на “Дните” тази година ще видим още четирима специални гости от чужбина - немската биг уол легенда Томас Хубер, австрийката Герлинде Калтенбрунер, изкачила всички 14 осемхилядници без кислород и шерпи и Тибо Катлен - още един даровит създател на филми от Франция, чиято особена слабост е леденото катерене.

Програма за трите Дни на предизвикателствата може да бъде разгледана тук:
www.predizvikatelstva.com/program

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Иван Костов: Човекът, който промени България