Да си депутат е временна заетост: изборната реалност според Теодор Михайлов

Манол Глишев 24 септември 2024 в 14:49 5277 0

Ново начало, но с Ахмед Доган?

В подкаста на OFFNews разговаряме с рекламиста и някога кандидат за народен представител от ПП-ДБ Теодор Михайлов. Той не е сигурен дали някога отново ще се кандидатира за тази така желана, но и толкова несигурна позиция. 

Да си депутат се превърна във временна заетост 

Изборите са толкова начесто, че Народното събрание вече няма време да кове закони. Някога максимата беше, че министърът трябва да си държи оставката в джоба - освен ако не е вечен и несменяем министър на вътрешните работи, който не може да бъде освободен дори от собствения си премиер. Днес е ясно, че да си народен представител е по-несигурно даже от министерски пост. Дали става дума за временна заетост и един вид неочаквана социална дейност от страна на държавата? Както върви, скоро всеки български гражданин ще има шанс да е бил депутат поне седмица от живота си. Казано на шега, това е окончателен триумф на демокрацията... но от по-сериозна гледна точка е упадък на парламентарната система. 

Има ли риск от президентски режим? 

Един от вероятните сценарии е подгряване на старата идея за президентска република. Като за България, това би била поредната проява на пълзяща путинизация, но тя става по-вероятна в момент, в който парламентарните избори и самите съществуващи партии са дискредитирани. Съществуващите партии изглеждат по-нестабилни от всякога. 

Галерия от абсурди 

Теодор Михайлов създаде галерия от автентични плакати с невероятни лозунги и образи от последните местни избори. Парламентарните избори принципно дават по-малко визуална храна, но събраните изображения показват какви невъзможни образи са кандидати за власт - била тя местна или законодателна. Коне, брони, мечове, лъкове - целият арсенал на операта или на ролевите игри на живо е вкаран в българската изборна култура. Заедно с купения вот, негласуването на голяма част от населението и "опраскването" на машинния вот, представянето на изборите като игра оказва много лоша услуга на демокрацията. Вече все по-малко хора приемат изборния процес достатъчно сериозно.

Ново начало - идея на Доган! 

Иронично, но сегашният разпад на ДПС се оказва предсказан още на последните местни избори от 2023 г. Слоганът "Ново начало", днес използван от Делян Пеевски, вече е бил употребяван от кандидатите на ДПС година преди да се стигне до видим разрив в партията. Най-интересното е, че този слоган се появява на афиш с лицето на самия Ахмед Доган, който днес вече надали си пада толкова по думите "Ново начало". 

Всичко е възможно 

Намираме се в ситуация, в която абсолютно всичко може да се случи. Няма сценарий, който да не може да се реализира. Страната се намира в ситуация, в която абсурдите по време на избори са се превърнали в новото нормално. Защо да нямаме Борисов или Пеевски за президент? 

В следващия парламент ще влязат още партии, които не би трябвало да влизат 

Има партии, които са толкова ексцентрични, че единственият начин да стигнат до Народното събрание е прагът за покриване на нужните проценти да е много нисък. Тоест от все по-ниската активност печелят партии, които при нормална ангажираност на населението не биха имали никакъв шанс да се доберат до върховния орган на Републиката. И засега няма тенденция към промяна на това явление. 

Зомбокрация или некрокрация 

Купеният вот, мъртвите души и липсата на активна регистрация на избирателите правят изборите все по-малко легитимни. Може би малцината гласуващи трябва вече да бъдат насърчавани с еднократна финансова помощ. Или да се стигне до наказания за негласуващите. В противен случай парламентарната система не би издържала още две години на сегашния изборен ритъм. 

Гневът на мравките 

Когато група партии и кандидати се опитат да играят предизборната игра по учебник, тоест залягат на приличен външен вид, позитивни послания и кампания, в която се говори артикулирано, това буди определен - можем да го наречем народняшки - гняв. Негативната кампания и племенното разделение в обществото водят до по-вероятен изборен успех. 

Утешителната новина е, че всичко това не са само български явления. Но може ли сегашната, колебливо западна ориентация на България да издържи на този упадък на парламентарния принцип?  

    Манол Глишев

    Манол Глишев е историк, автор, преводач, блогър и журналист. Работил е в областта на културните и политическите новини. Пише за Украйна още от окупацията на Крим през 2014. Съосновател на неправителствени организации, сред които "Софийски дискусионен форум" и "Атлантически съвет на България".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на коледните лампички