Че у всеки нашенец, врял и кипял във всевъзможни опити да спести някой лев, дреме неподозиран майстор, е факт. Става и за бояджия, и за ВиК специалист, и за електричар... Но дали стоят така нещата, когато опрем до въпроса как се прави драскана мазилка.
Специално за този вид покритие е необходима техника, която не всеки има. Така че, за да е добър крайният резултат от нашето драскано покритие, е добре работата да е свършена от човек, който знае добре как се прави и има опит в това упражнение.
За интериор и за екстериор
Всъщност, трябва да знаете, че драсканата мазилка се явява финално покритие, което се използва както за декорация, мазилка за фасада (мазилка на открито), така и за вътрешни пространства мазилка за стени в офиса и дома (мазилка за интериор). Може да се използва както при новопостроени сгради, така и за обновяване на външния вид на съществуващи от много години постройки. При всеки случай обаче трябва да знаем не просто как се прави мазилка, а как се прави драскана мазилка, защото, както казахме, има специфики при различните техники за мазилка и видове мазилки.
Специфичното при драсканата мазилка е нейната зърнена структура. Благодарение на нея се осигурява както защита, така и красив външен вид на мазилката на открито.
Драсканата мазилка има редица предимства. Тя има изключително добра адхезия към циментови основи, пропуска отлично пара и също така е здрава. Има много добра механична устойчивост. Работата с нея е сравнително лесна, но за хора, които не го правят за сефте. Водонепромокаема е и устойчива на атмосферни влияния, гъбички и плесен, което е важно за всяка мазилка за външни стени. Има уникална текстура, която прикрива неравности по стените и създава интересен визуален ефект. Лесна е за нанасяне и предлага дълготрайност и естетика. Заради тези нейни свойства е предпочитана както от домашни майстори за частни ремонти, така и от строителни фирми, които знаят как се прави.
Препоръчително е да изберете цветове в по-светли тонове за мазилката, ако я поставяте навън. По-тъмните цветове са по-подходящи за отделни акценти или по-малки участъци. Драсканата мазилка може да се нанася върху най-различни по вид покрития. Сред тях са бетон, гипс, варо-циментова основа и други.
Устойчивост и поддръжка
Съотношението между разход и цена е много добро, ако знаете добре как се прави драскана мазилка. Това я прави предпочитан избор. Често се използва и за търговски постройки, като основната причина е освен красивия външен вид, така и фактът, че прикрива неравности, а също и нейната устойчивост на неблагоприятни атмосферни влияния и че лесна за поддържане.
Нанасяне
Можете да нанасяте драсканата мазилка ръчно или машинно според вида на обекта. Ако изберете първия начин, първо я нанасяте върху предварително третирана с грунд повърхност. Трябва да изчакате до полуизсъхнало състояние. С маламашка започнете да правите различни движения според желаната шарка.
Преди да се положи драсканата мазилка трябва да се сложи грунд и то с цвят на самото покритие. Повечето производители предлагат и цветен грунд, който спомага за това да не прозира.
Винаги трябва да се спазва пропорция на водата, която се добавя, ако е купена суха такава, защото има риск да се получат различни нюанси.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Комита
Лъжливото овчарче Евтим Милошев. Ето доказателствата как ни изложи във Виетнам
GadnataIstina
Путин одобри рекордни разходи за отбрана - 1/3 от бюджета на Русия
craghack
Огромни протести в цяла Грузия. Автоколони пътуват към Тбилиси
craghack
Затвориха прохода ''Петрохан'' заради паднали дървета (снимки)