Преди 3 години СЗО настоятелно препоръча ежедневното потребление на захар да се сведе до 10%, 50 г или 12 чаени лъжички, а още по-добър вариант е захарта е до 5% от дневния порцион. Свободните захари са тези, които се добавят в храната по време на обработката й. Сами по себе си те нямат хранителна стойност, но крадат от ценните вещества и витамини, които постъпват в организма с другата храна.
В окислението на глюкозата например участват витамини като В1, В2, В3, а за метаболизма на фруктозата е необходимо голямо количество фосфати, което лишава клетките на аденозинтрифосфорната киселина (АТФ) – жизненоважно вещество, което е един от основните преносители на енергия в организма.
Ако сте решили твърдо да следите количеството захар в храната си, не е достатъчно само да започнете да пиете кафето си без захар, да се откажете от сладките храни и да престанете да пиете сладки напитки. Значително количество добавена захар е скрита в преработените продукти, които не се отнасят към сладките храни.
Добавената захар се "крие" под названия като декстроза, малтоза, царевичен сироп, меласа, сироп от агаве, сгъстен сок от тръстика и други шифровани наименования. Общо наброяват около 61. Кои са несладките продукти, в които производителите добавят захар и как да се ориентираме по етикетите пише специализираното издание Women’s Health.
Готовите сосове
Дори най-несладките сосове и дресинги за салата съдържат голямо количество захар. Според анализи на Британския фонд за борба със сърдечносъдовите заболявания, в 1 с. л. обикновен кетчуп има около 4 г захар (около 1 ч. л.), в традиционния английски кафяв сос – 3,5 г, в чили соса – 8 г. Като цяло захар има във всеки готов сос и точното му количество зависи от бранда (австралийските например са съставили своя таблица на основата на асортимента в местните магазини). Изводът е един – ако прецизно следите количеството захар в менюто си – приготвяйте си сосове вкъщи.
Консервирани супи
Както и в случая с готовите сосове, всичко зависи от производителя. В общия случай количеството захар в 100 г супа може да варира от безобидните 0,5 до внушителните 7 г. Прочутата доматена супа Campbell, донесла някога огромна слава на Анди Уорхол, претворил етикета й в картина, съдържа 6,6 г захар.
Месни полуфабрикати
Непреработеното месо се състои от протеини и мазнини, а хранителният състав на месните полуфабрикати – кренвирши, салами, бекон, деликатеси е значително по-разнообразен и много често включва добавени въглехидрати, вкл. свободни захари (захароза, меласа, декстроза, царевичен сироп).
В повечето случаи това не се отразява на вкуса на изделията (освен при бекона, където е възможен леко сладникав вкус), но влияе на цвета им – яркият отенък на месните полуфабрикати се получава и благодарение на захарта.
Хляб
Привържениците на здравословното хранене категорично делят хляба на „вреден“(бял) и всички останали видове. В ръжения и пълнозърнестия хляб наистина има значително повече хранителни вещества, отколкото в рафинираното бяло брашно, но от гледна точка на захарта не се различават. В 100 г какъвто и да било хляб се съдържат около 4 г захар.
Суши
Сушито отдавна е в списъка на полезните, „правилни“ храни. На пръв поглед изглежда, че съчетанието на ориз, морски водорасли нори и риба не предизвиква подозрения и изглежда максимално полезно, при това неособено калорично. Проблемът е само, че за суши не се използва обикновен ориз. По време на приготвянето му се добавя оризово брашно, сол и захар за консистенция. На една чашка ориз за суши се пада около 1 с. л. захар.
Обезмаслени млечни продукти
Уточнението „обезмаслени“ на етикета на млечните продукти подвежда, защото асоциацията е "по-здравословни" (което всъщност не е така, защото мазнините са не по-малко нужни на организма от протеините и въглехидратите). Всъщност е малко по-сложно: тъй като сами по себе си обезмаслените продукти нямат особено приятен вкус, производителите добавят подсладители, за да подобрят вкусовите им качества. В резултат дори в 100 г обикновено кисело мляко се съдържат до 10 г добавена захар.
Зеленчукови консерви
През 2017 г. независимата европейска организация за защита правата на потребителите FoodWatch е провела изследване, в което констатира, че в 46% от консервираните продукти на световния пазар се добавя захар.
Експертите изследвали около 170 вида консерви, 79 от които съдържали до 10% захар. Органичните (био) варианти също не оправдали очакванията. В черния списък на продуктите съдържащи в 100 г до 10 г захар се оказали консервираният грах, морковите, червеното зеле, брюкселското зеле, тиквата и царевицата.
Мариновани домати и краставици
В този случай захарта се добавя по рецепта – средно 2 с. л. на 1 литър марината. В домашни условия обаче е напълно реално да се приготви по-здравословна версия на купените мариновани зеленчуци.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ерик
Спаси София с ултиматум към Терзиев, поставя 5 условия или напуска коалицията с ПП-ДБ
БотоксПутю
Кметът Терзиев дипломатично отвърна на Спаси София да си гледат работата
Ерик
Кметът Терзиев дипломатично отвърна на Спаси София да си гледат работата
БотоксПутю
Кметът Терзиев дипломатично отвърна на Спаси София да си гледат работата