Шарката е инфекция, причинена от вирус, и е едно от нещата, с които родителите се сблъскват в ранен или по-късен етап от живота на детето. Шарктие са сред най-разпространените детски инфекциозни болести и изискват внимание и адекватни мерки за справяне. Ето какво трябва да знаете за шарката при деца, нейния инкубационен период, обривите, симптомите и начините за превенция.
У нас най-често децата боледуват от варицела - един от видовете шарка. Рубеола и морбили са силно ограничени заради ваксинациите. Вариолата се смята за унищожена. Скарлатината и розеолата също са наричани с това име.
Как се предава шарката?
Шарката е заразна вирусна инфекция, която засяга основно деца, но може да бъде опасна и за възрастни, ако не са имунизирани. Тя се предава по въздушно-капков път и обикновено се разпространява бързо в детски колективи, най-често децата я прихващат от детската градина. Появяват на симптомите започва няколко дни след контакт със заразен човек.
Първоначалните симптоми са грипоподобни и често включват:
- Висока температура;
- Главоболие;
- Умора и отпадналост;
- Загуба на апетит.
След 2-3 дни обичайно се появява характерен обрив. Обривите при децата обикновено започват от лицето и шията, като постепенно се разпространяват по цялото тяло. Детският обрив, причинен от варицела, се характеризира с малки червени петна, които се превръщат в мехурчета, пълни с течност. Хубаво е децата да не се почесват, за да не останат белези по тялото.
Как се диагностицира шарката?
Диагнозата шарка се поставя след преглед от педиатър. В някои случаи, когато симптомите не са изразени, може да се наложат лабораторни изследвания.
Лечение на шарка
Обикновено при децата преминава без сериозни усложнения, ако се следват препоръките на лекаря. Лечението е насочено към облекчаване на симптомите:
- Използване на мазила, предназначени за успокояване на сърбежа;
- Поддържане на добра хидратация;
- Важно е детето да избягва разчесването на обрива, за да се предотвратят инфекции.
Какъв е инкубационният период на шарката?
Вирусът на варицелата има инкубационен период от около 10-14 дни. Това е времето между заразяването и появата на първите симптоми. Важно е да се знае, че децата са заразни още преди обривите да станат видими.
Как се предава шарката?
Шарката се предава лесно чрез директен контакт със заразен човек или чрез капчици във въздуха, които се отделят при кашлица или кихане.
Превенция на шарката
Ваксинацията е най-ефективният начин за предотвратяване. Имунизацията предпазва не само детето, но и ограничава разпространението на заболяването. Родителите трябва да бъдат внимателни при появата на първите симптоми и да потърсят консултацециаия със сплист. Навременната превенция, включително ваксинация, е ключът към защита на децата от това заразно заболяване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Криско: Нашето второ дете е със Синдром на Даун
Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си. Той е с шевове
Кирил Петков: Действията на прокуратурата са заплаха и за ГЕРБ
Руски петролен танкер се разцепи в Черно море