Следващия път, когато наречете някого „неандерталец“, по-добре се погледнете първо в огледалото. Ново изследване показва, че много от гените, участващи в определянето на човешката коса и кожа, са унаследени от прародителите ни - неандерталците.
Изследванията анализират геномите на хора, чиито прародители са напуснали Африка в даден момент. Хора, чийто праотци са останали в Африка, нямат почти никакви неандерталски гени.
Преди приблизително 50 000 години съвременните хора мигрирали от Африка на север към Европа и Източна Азия. Там те са се срещнали с намръщените неандерталци, които живеели в по-студени климати повече от 100 000 години. Някои от тях са се чифтосали преди неандерталците да изчезнат като вид - освен това, което е останало в нас като гени.
Учените са успели да изолират части от съвременния генетичен човешки материал, който все още съдържа останки от неандерталски гени. Като цяло, той едва ли е повече от 1%, констатират две от изследванията, публикувани в научното списание „Природа и наука“.
Въпреки това в ДНК-то, изграждащо кожата например, генетичната информация е около 70% неандерталска. Разликата в това, къде гените на неандерталците са в изобилие и къде липсват, ще помогне на учените да разберат кое в нашия геном прави „хората хора“, пише Джошуа Акей, учен от Вашингтонския университет и водещ автор в научното списание.
Друга област, която има прилика с ненадерталската ДНК, е свързана с някои функции на имунната система, съобщава Срирам Санкарараман, участващ в екипа на проучването. Учените могат само да докажат, че тези неандерталски гени изглежда са свързани с определени заболявания като диабет тип 2, кожна туберкулоза и болестта на Крон.
Научното изследване разяснява и защо древните пещерняци не са засегнали човешкия геном в голяма степен: те може и да са се чифтосвали, но мъжките хибриди на неандерталци и човеци не са били много плодовити. Учените са достигнали до това заключение след изследване на X-хромозомите, които са необичайно бедни на неандерталско влияние.
Докато самите неандерталци очевидно са били доста добри в размножаването, при техните получовешки синове не е било същото. „Те сигурно са били разочаровани от синовете си“, каза Сванте Паабо от германския института „Макс Планк“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17.07 2014 в 14:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
31.01 2014 в 21:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Putyo
ВСУ: Над 650 000 руснаци са загинали от началото на войната
dolivo
РИОСВ проверява замърсена ли е Струма край Перник
dolivo
Златният ни ансамбъл по художествена гимнастика се разпадна
Ivan
Влиятелен руски политолог: Да пуснем една ядрена бомба срещу страна от НАТО, няма да отговорят
Johnny B Goode
''Заблудата БРИКС'': Радан Кънев разбива опорките една по една
Отхвърлен
Лъжите на Борисов за магистралите - изобличени в Пловдив