На 11 май църквата почита паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и разпространяване на християнството сред славяните.
От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители.
Тогава се заражда идеята за химн. През 1892 г. в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви народе възродени". През май 1901 г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката.
С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).
Днес професионален и патронен празник има Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", която ще го отбележи с Ден на отворените врати и изложба. Посетителите ще могат да получат безплатна едномесечна читателска карта.
Днес празнуват и всички с имената Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)