
Българо-гръцкият договор от 16 май 1912 г. (29 май по нов стил) е таен съюзен договор, сключен между Царство България и Кралство Гърция в навечерието на Балканската война, елемент от Балканския съюз.
Договорът, подписан в София от българския министър-председател Иван Евстратиев Гешов и от гръцкия пълномощен министър Деметриос Панас, регламентира военна взаимопомощ между двете страни в случай на конфликт с Османската империя. Договорът обаче оставя неуреден спора между двете страни за властта над Южна Македония и Солун.
Съгласно член 1 от текста повод за такъв конфликт може да стане както османско нападение срещу някоя от двете страни, така и „систематично нарушение правата, произходящи от трактатите или основните принципи на международното право“. С член 2 на договора България и Гърция се споразумяват да си съдействат за мирно съжителство, политическо равенство и конституционни гаранции за българите и гърците, живеещи в Османската империя. В отделна декларация се заявява изрично, че България няма да воюва в случай на гръцко-турска война за остров Крит, но ще спазва „благосклонен неутралитет“.
Вижте повече от сайта "Българска история" - Бойният път на Седма пехотна рилска дивизия по време на Балканската война
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
БотоксПутю
Софиянци ще гласуват в старите тъмни стаички, Столична община маха завесите
БотоксПутю
Демерджиев: Твърдения в доклада на САЩ са остарели, полицията вече не бие, превежда възрастни на пешеходна пътека
Джендо Джедев
Корнелия, хайде да не се лъжем
eagle60
Унгария няма да арестува Путин, ако той влезе в страната