Днес, на 16 май отбелязваме единадесетото издание на Европейската „Нощ на музеите”.
Тя е организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват в инициативата още в първото ѝ издание.
Тази година в Нощта ще се включат 16 държавни, 22 регионални и 49 общински музея и художествени галерии, а вратите на музеите и галериите ще са отворени до полунощ и входът в тях е свободен за посетителите.
Само в София близо 50 музея и галерии ще са с отворени врати в Нощта на музеите. За първи път и Музеят за история на София ще се включи в инициативата от новата си сграда (бившата Централна минерална баня), като предпремиерно ще представи част от бъдещата си постоянна експозиция. Посетителите ще могат да разгледат и изложбата "Лъвов мост през времето", провокирана от археологическите проучвания по време на строежа на новото кръгово кръстовище на Лъвов мост.
Всички участници в инициативата в София, събрали най-малко 18 печата от галериите на специална карта, която се разпространява свободно в София, може да участват в томбола, а първата награда от нея е посещение на изложбата "Епопея на тракийските царе - археологически открития в България" в Лувъра в Париж.
Програмата за София може да видите по-долу, а за цялата страна - в прикачения файл на сайта на Министерството на културата.
НАЦИОНАЛЕН ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ МУЗЕЙ
- 19.00 ч. Изпълнения на вокална ренесансова музика
Миглена Павлова – сопран и Ивайло Донков – тенор
- 20.00 ч. Демонстрация и изпълнение на блокфлейти
Емил Михов, Снежина Стойчева, Дамяна Дамянова, Иван Иванов
- 21.00 ч. Електронна музика
Концерт на студенти от модул “Компютърно музициране” на проф. д-р Симо Лазаров от НБУ с участието на гл. ас. д-р Росица Бечева и гл. ас. д-р Стела Атанасова
- 22.00 ч. Интересната и вълнуваща страна на химията
Представяне на зрелищни и ефектни опити, чието приложение не е само за забавление.
Мартин Недялков, Наско Стаменов – факултет по химия и фармация, СУ „Св. Кимент Охридски“
- 19.30-22.30 ч. Геодезия в музея
Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”
Представяне по забавен и интерактивен начин на някои от най-съвременните технологични постижения при геодезическите инструменти. Посетителите ще имат възможност да направят своите първи стъпки и измервания в необятния свят на геодезията.
Гл. ас. Милена Бегновска, ас. Кремена Щерева – катедра "Маркшайдерство и геодезия"
НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
Освен постоянната експозиция, камерна изложба „АРИСТОКРАТИ И ВОЙНИ. СРЕБЪРНИТЕ КОЛАНИ НА БЪЛГАРИТЕ - VІІ-ІХ в.” с експонати от РИМ Шумен, АМ Раднево и НИМ, която ще бъде открита на 15 май.
Изложбата включва паметници от новопроучените комплекси в Кабиюк, Дивдядово, Велино /Шуменско/ и Гледачево /Старозагорско/. Откритите в тях представителни вещи – колани, въоръжение и снаряжение, представят българския военен елит със знаците и инсигниите за власт и достойнство от времето на Българското канство на Долен Дунав. Експонатите гостуват за първи път в столицата, не са участвали и в международни изложби. Познати са единствено от научните публикации. Замисълът на авторите е проектът „Аристократи и войни” да бъде разработен на по-късен етап, да бъде показан на международна изложба или представен на конференция, включвайки елитарните паметници от езическия период на Първото българско царство.
Посетителите на НИМ ще могат да се включват пряко в инициативата-експеримент „Следвай този път. Как видях Европа в музейните експонати”, като ще се опитват да „откриват” европейските измерения на музейните обекти. От постоянната експозиция на музея са подбрани 20 локални обекта, притежаващи национални и европейски измерения. Те са маркирани със знака на международния проект „ЕвроВизия.Музеите представят Европа”, в който НИМ е партньор, и с логото на Европейския съюз. Целта е участниците, да „намерят” маркираните експонати и да получат допълнителна информация за европейските им измерения, пренесена от научните паспорти на експонатите. На специален лист те ще трябва да отбелязват названията на откритите от тях предмети и да попълват анкетни карти. Предвидена е лекция и презентация на тема „България в Европа и за Европа” с лектор проф. д-р Цветана Кьосева. Начален час на лекцията – 19.30 часа в Пленарна зала на музея.
От щанда на музея отново ще могат да бъдат закупувани на преференциални цени книги, каталози и други издания .
НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ „ЗЕМЯТА И ХОРАТА“
- 18.00 ч. – Зала „Гигантски кристали“ – I етаж – сцена
Хор на 112 СОУ с диригент Теодора Цанкова
В програмата: църковни и народни песни, обработени за хорово изпълнение
- 19.30 ч. – Зала „Гигантски кристали“ – I етаж – сцена
Вокална формация „Елици“ на НГДЕК с диригент Даниел Иванов
В програмата: старинни църковни напеви и фолклор от различни райони на страната
Зала „Гигантски кристали“ – I етаж – сцена
Мултимедийна презентация, посветена на годината на светлината – Св. Енчева
Мултимедийна презентация „Камъкът в българската поезия“ – Ж. Янакиева
Мултимедийна презентация „Експедиция Лаврион 2015“ – Св. Енчева
Зала „Гигантски кристали“
Фотоизложба „Надлъж и нашир“ на д–р Александър Шинков
Експозиционна зала – I етаж
Изложба „Ахати от България”
Експозиционна зала – Временна експозиция
- 18.00 –22.00 ч. – Зала „Гигантски кристали“
Геоложки кът за деца и възрастни
Занимания с минерали
НАЦИОНАЛЕН ЛИТЕРАТУРЕН МУЗЕЙ
Ще бъдат отворени за посещения къщите музеи „Петко и Пенчо Славейкови”, „Пейо Яворов”, „Н. Й. Вапцаров”, „Иван Вазов” и „Елин Пелин”.
Представяне на книгата на К. Зографова „Знаменити, забравени, забранени” в къщата на Ламартин в „Стария Пловдив” по повод 225 г. от рождението на френския поет и политически деец.
- 19.30 ч. в къща музей „Н. Й. Вапцаров” – поетична композиция по негови стихове от творчески екип на НАТФИЗ. Стихове ще четат актьорът Станислав Кертиков, докторантът Тодор Медникаров и проф. Диана Борисова.
В музея ще гостува внукът на поета- Никола Н. Вапацаров, с който посетителите ще могат да се срещнат и разговарят.
Поети ще четат любими стихове на Владимир Башев от стихосбирката му „Искам да те нарисувам”.
НАЦИОНАЛНА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ
- 18.00 – 24.00 ч. - Княжески дворец – пл. „Княз Александър І“ № 1
- 21.00 ч. - клавирно трио „Артес“
Произведения в реставрация
Пред входа на „Квадрат 500“ – пл. „Александър Невски“
- 18.30- 21.00 ч. - музикална програма с гости от Виетнам, Монголия и Индия
Музей на социалистическото изкуство – ул. „Лъчезар Станчев“ № 7
- 17.00 – 20.00 ч. – игри и български игрални филми за деца
- 21.00 ч. – прожекция на филма „15“ (продуцент „Агитпроп“)
- 22.30-24.00 ч. – музикални хитове от 70-те и 80-те години на ХХ век
САМСИ – бул. „Черни връх“ № 2
Съвременна живопис от колекцията на Националната галерия
- 20.00 – 23.00 ч. – „Щрих и стих“ (анимационни филми от селекцията на Compote Collective)
- 18.00-20.00 ч. - Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“
КЪЩА-МУЗЕЙ „ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ” – СОФИЯ
ПРОЕКТЪТ „МИКРОКОСМОС” В ЕВРОПЕЙСКАТА НОЩ НА МУЗЕИТЕ
- 20.00 ч. - Нова музика? О, ужас! Запазете спокойствие! Всяка една творба трае само 60 секунди. 60 творби на 60 композитори от цял свят - моментна снимка на новата клавирна музика. 60х60х60 - макрокосмос и микрокосмос едновременно. Така е при нас в „Дома на Якубица”.
Напред към „закваската” на звука. Ще я усетите с всичките си сетива - не само слухови, но и зрителни, вкусови. Пълно потапяне! Очакват Ви музиканти, художници, кулинари, разговори и др. изненади...
Настоящата изява е заключителна част от проекта "Микрокосмос", реализиран в партньорство с Фондация "Духовното наследство на П. Владигеров" и Югозападен университет "Н. Рилски" и с финансовата подкрепа на Фонд за иновации в културата и Национален фонд "Култура".
МУЗЕЙ „БОРИС Христов”
ул. „ЦАР САМУИЛ” 43
- 19.00 ч. - Откриване на изложбата „НАСЛЕДСТВО“ - Живопис
Съвместно с Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите и Инициативата InsideARTs
С участието на: Сандра Блажева, Дамян Петров, Моника Тошева, Мария Христова, Моника Господинова, Пламен Костов, Божидар Чантарски
- 20.00 ч. - КЛАВИРНИ ВЪЛШЕБСТВА в изпълнение на КОНСТАНЦА ДЮЛГЕРОВА
- 21.00 ч. - Пътешествие в софийския дом на Борис Христов: от сценичния оперен костюм до модната инсталация
- 22.00 ч. - Знакови роли на Борис Христов на оперната сцена – прожекция
ГАЛЕРИЯ „СРЕДЕЦ” – БУЛ. АЛ. СТАМБОЛИЙСКИ” № 17
Изложба „Графика” на Захари Каменов
- 17.00-23.00 ч. - Изложбата е ретроспективна и обхваща периода от средата на 80 те до 2010 година .
Около 60 графики изпълнени в техника „дълбок печат”, някои от които се показват за първи път пред българска публика.
Захари Каменов има над 30 самостоятелни изложби предимно в Япония,Турция, Франция и Холандия.
Национален антропологичен музей КЪМ ИНСТИТУТ ПО ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА МОРФОЛОГИЯ И АНТРОПОЛОГИЯ при БАН
- 14.00 -18.00 ч. - Специалистите от секция «Антропология и анатомия» към ИЕМПАМ при Българска академия на науките ще правят на желаещите посетители оценка на телесния състав чрез анализ на биоелектрическия импеданс, посредством специализирана апаратура. Апаратът е проектиран за измерване на деца и възрастни във възрастовия диапазон от 3 до 99 години. Чрез анализатора на телесния състав се определят: телесното тегло, количеството на мазнини в тялото, мускулната маса и количеството на вода в организма. Отчитат се още и индексът на телесната маса (Body mass index), процентното съдържание на мазнини в тялото, както и нивото на "скритите" висцерални мазнини, които са особено опасни за здравето.
- 18.00 ч. - Разходка с беседа из музея – да научим повече за човека в миналото и в наши дни. Освен основната експозиция на музея, присъстващите ще могат да разгледат и временната изложба “Антропологично изследване на живия човек”.
- 19.00 ч. - Ученици от Национално училище за танцово изкуство София ще изнесат кратка програма за нашите гости.
- 20.00 ч. - “Антропологическите типове при съвременните българи” – лекция на доц. Рачо Стоев, доктор. След лекцията на всеки желаещ може да бъде определен неговия индивидуален антропологичен тип.
- 21.00 ч. - Прожекция на филм – “Етапи на реконструкция на главата по черепа”. Продукция на „Тера инкогнита” - БНТ.
- 22.00 ч. - Палеоантропологично изследване на човешки костни останки от археологически обекти – демонстрация на ас. Надежда Атанасова-Тимева.
- 22.30 ч. - Разходка с беседа из музея – да научим повече за човека в миналото и в наши дни.
- 23:30 ч. - Прожекция на филм – “Цар Самуил в битка за България”. Продукция на НАИМ-БАН и NEWAGE STUDIO – 2014г.
НАЦИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
Националният военноисторически музей ще отбележи Нощта на музеите под мотото „По стъпките на родовата памет”
- 18.00 – 24.00 ч. – Вход свободен за постоянната хронологична и външната експозиция на музея, както и за временните изложби „Нямах оръжие. Имах раница и статив” и „Вековното наследство на Военно-географската служба”, открити в навечерието на Нощта на музеите
- 18.00 – 24.00 ч. – Карта на родовата памет – карта, на която всеки посетител да отбележи важно място за своята родова история
- 18.00 – 24.00 ч. – Локации на военно-историческата памет – в експозицията ще бъдат обособени места, които ще представят по-подробно локации с особена военно-историческа значимост
- 18.00 – 24.00 ч. – „Любим фотоспомен от НВИМ” – мултимедийна презентация на споделени от посетителите на НВИМ фотографии
- 19.00 – 20.00 ч. – Концерт на Представителен ансамбъл на Въоръжените сили на Република България
- 21.30 – 24.00 ч. – Лятно кино „По стъпките на родовата памет”
ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ - БАН
18.00 ч. - Откриване на изложба „Пастирската дърворезба в Средногорието“
Кои са народните майстори овчари, какво знаем за тях и тяхното светоусещане? Изложбата търси отговор на тези въпроси, като се опитва да разчете техния майсторлък – пастирската дърворезба, с нейните особености откъм материал, форма, техника и орнаментика.Пастирската дърворезба от Средногорието се простира върху най-различни предмети от бита на българина. Хурки, овчарски чашки, лъжици, солници, лъжичници, просфори, куки, столчета, геги, кобилици, ракли, хомоти – това е само една малка част от многобройните предмети, дело и творчество на пастирите дърворезбари.
В откриването ще участват децата от Танцов ансамбъл „Бъдниче“ към Националния дворец на децата с художествен ръководител Марина Банкова-Рашкова и музикален ръководител Марек Дяков, които ще изпълнят „Северняшки игри“ и „Кукуница“.
- 19.00 ч. - Изпълнение на традиционни шопски песни от певците Димитър Лукарски и Момчил Чалъков
- 19.30 ч. - Демонстрация на тъкане на чипровски килими
- 20.00 ч. - Изпълнения на Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски в градинката зад Княжеския дворец
- 19.00 – 23.00 ч. - „Традиционна култура от селото и града. Образи“ – прожекция на фотографии от края на ХІХ и началото на ХХ век от богатата колекция на Народописния архив.
ЗАЛА № 19
ПРОЖЕКЦИЯ НА ЕТНОГРАФСКИ ФИЛМИ И МАТЕРИАЛИ НА ТЕМА: ПРОЛЕТНО-ЛЯТНА ОБРЕДНОСТ
- 19.30 ч. - „Предой в с. Славейно, Смолянско.“ (30 мин.)
Представено е традиционно издояване и измерване на млякото, съпроводено с курбан, което се прави на 21 май – празника на Св. св. Константин и Елена.
Филмът е заснет през 1999 г. от екип на Лайпцигския музей Дитер и Инге Зайверт с участието на В. Лазаров.
- 20.00 ч. - „Буенец”. Момински празник на Лазаровден. На Великден в Старо село, Силистренско. (10 мин.)
Филмът представя празнуване на Лазаровден и Великден в Старо село, Силистренско. Обичаят „Буенец” от Старо село, Силистренско, е вписан в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство през 2014 г.
Видео: НЧ „Възраждане-1940”, с. Старо село, обл. Силистра
- 20.30 ч. - „Гергьовден при гораните в Албания” (30 мин.)
Филмът представя областта Гора, разположена между планините Шар, Кораб и Коритник, на териториите на днешните републики Косово, Албания и Македония, и по-конкретно албанската част на областта – селата Шищавец и Борье. Обект на филма е празнуването на Гергьовден, който е особено важен празник за гораните – това е краят на зимата, началото на новия живот за природата, около Гергьовден се прибират и гурбетчиите.
Филмът е изработен през 2012 г. от реж. Е. Минкова и В. Тончева от теренно заснети материали (В. Тончева) на Гергьовден през 2010 и 2012 г. по проект „Културно-историческо и езиково наследство на „съседна” България” с ръководител доц. д-р В. Гешев (СУ „Св. Кл. Охридски”), финансиран от НФ „Научни изследвания” – МОМН (DVU01/0426)
- 21.00 ч. - Хъдрелез – алиански карнавални игри от село Бисерци, Разградско (10 мин.)
Най-светлият алиански празник Хъдрелез символизира началото на възраждащата се природа. Чества се на 6 май, когато се изпраща зимата и се посреща лятото. Празникът води началото си от двамата светци Хъдър (Хъзър), покровител на сушата, и Илияз – на моретата. Техните имена са в основата на наименованието „Хъдрелез”.
Особено атрактивна и наситена със символика е частта от празника, наречена „Кър ат” – „Белият кон”, която представлява карнавал. Маскираните като конници са жени. Цялото празнично шествие обикаля селото и докосва с пръчки всеки срещнат. Някои хора даряват пари за здраве. Специално се посещават домовете, където има болни хора. След като обиколят селото, жените се връщат на мегдана, където всички се включват в празника.
Обичаят „Хъдрелез” от с. Бисерци, Разградско, е вписан в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство през 2014 г.
Видео: НЧ „Стефан Караджа - 1928”, с. Бисерци, обл. Разград.
- 21.30 ч. - Нестинарството: послание от миналото. Панагирът на св. св. Константин и Елена в село Българи. (10 мин. – английски език).
Нестинарството се практикува в района на Странджа, в деня на св. св. Константин и Елена, на 3 юни (21 май нов стил). В село Българи, област Бургас, всяка година се провежда местен събор – панагир, по време на който се изпълняват нестинарски игри.
Филм на Министерство на културата на Република България, с който нестинарството е вписано в Световната представителна листа на нематериалното културно наследство на човечеството (2009). Филмът е изработен от: Мила Сантова, Явор Бобев, Бочо Бочев, Стоян Бобев, Стоян Чилингирян.
- 22.00 ч. - Празнуване на св. Дух в с. Горни Богров, Софийско (10 мин).
Празнуването на св. Дух, или „Русалска невеста”, се провежда на петдесетия ден след Великден, когато се прави курбан на параклиса „Св. Троица” в с. Горни Богров, Софийско. Събират се хора от всички махали на селището. Празникът започва с тържествена църковна служба. Прави се водосвет, освещават се обредните хлябове и курбана. Момите от различните махали изработват своя кукла „Русалска невеста”, която довеждат на параклиса. Обредът се осъществява последователно в различни селищни пространства – в дома на момите, на параклиса „Св. Троица”, на селската чешма. За първи път куклите се извеждат на „Св. Троица” в понеделник – първия ден от русалската седмица, когато се прави общоселски курбан. Там момите играят с куклите на хорото. По-късно през деня, а и през следващите дни от Русаля, куклите се водят на чешмата. Там момите повеждат хоро, което е съпроводено с различни обредни действия за здраве и берекет.
Видео: НЧ „Мироско Райчев”, с. Горни Богров, Софийско
- 22.30 ч. - Спасовден в село Кладница, Пернишко (10 мин.)
На Възнесение Господне, или Спасовден, в с. Кладница, Пернишко се прави курбан на място, където е имало вековно дъбово дърво. В празничната лития хората се отправят към нивите, където с песни и молитви се благославят посевите. След това всички се завръщат при вековния дъб, където за здраве се благославя донесеният от вкъщи хляб и се раздава курбан.
Видео: Милена Любенова, 02.06.2011 г. (Спасовден). Материалът е документиран по време на теренна работа, реализирана в рамките на проект „Свети места в София и Софийско: наративни традиции и поклоннически практики“ (ръководител – проф. Албена Георгиева).
НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ С МУЗЕЙ – БАН
Експозициите работят при отворени врати
МУЗЕЙ НА СПОРТА – СОФИЯ
БУЛ. „ЕВЛОГИ ГЕОРГИЕВ” № 38
Приема посетители в Европейската нощ на музеите
МУЗЕЙ ЗА ИСТОРИЯ НА СОФИЯ
Изложба “Лъвов мост през времето”, авторска изложба на Музея за история на София, откриване на 14.05. На 16.05.2015 г. – кураторски лекции в определени часове.
Представи си експозиция – представяне на части от бъдещата постоянна експозиция на Музея за история на София.
Анкета за деца от 4 до 15 г.: Какво е за теб музея – най-интересните отговори ще бъдат публикувани на страницата на Музея за история на София.
Банка за спомени (част от инициативата на Музея за история на София „100 години спомен“) - инициативата е свързана с дискусия, разказване на спомени, дарение на експонати, свързани с живота на емблематичната сграда.
Концерт „Млади дарования“ – камерен ансамбъл, с ръководител Росен Идеалов
„Приказки за София“ – гостува Александър Шпатов, автор на книгата „На живо от София: кратки градски“
Pieces, спектакъл на Театър-Атом
Концерт на открито и Светлинно шоу на група "Горещляци"
ГАЛЕРИЯ-МУЗЕЙ „ДЕЧКО УЗУНОВ” – СОФИЯ
БУЛ. „ДРАГАН ЦАНКОВ” 24
Георги Ружев - Звукова и видео инсталация
Един от най-интересните съвременни медийни художници в България . Неговите творби включват пърформанс, музика (създадена от него), анимирани прожекции, 16 милиметрови филми, холограми, и светлинен дизайн. Последните му работи изследват отношенията на човек - включително исторически и религиозни.
Негови артистични проекти са били показани в арт пространства като: Yerbatan Saranicu, Истанбул, Турция; Shugar Factory, Амстердам, Холандия; Галерия The Horse Hospital, Лондон, Великобритания; Галерия XXL, София и други. Ружев е участвал в световни арт форуми като: 7-то Биенале на медийните изкуства, Вроцлав, Полша; Годишни изложби на Сорос център за изкуства, София, България; Beyond Belief East Central European Contemporary Art, Музей за съвременно изкуство, Чикаго, САЩ; 3-то Международно истанбулско биенале, Турция; Works on paper from Bulgaria, Художествена галерия Karl Drerup, Държавен университет Плимът, Ню Хемпшир, САЩ; 2-то Международно биенале на фотографията и визуалните изкуства, Париж, Франция и други.
СОФИЙСКА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ
Галерията представя изложбите:
ПАВЕЛ КОЙЧЕВ - Възможност и щения
ЯСЕН ГЮЗЕЛЕВ -Ретроспектива
МАРИЯНА ВАСИЛЕВА - Баланс
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.05 2015 в 17:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.05 2015 в 11:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.05 2015 в 11:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.05 2015 в 10:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
4I4ATA
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
baba Yaga
Московска клиника предлага безплатно инвитро с ''материал'' от Павел Дуров
baba Yaga
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?