„Изтокът“ (отличен с Литературна награда на град Варшава и номинация за наградата „НИКЕ“ , 2015 г.) е не просто хроника на едно пътешествие през Русия, Китай и Монголия , а и колекция от личните впечатления, (авто)рефлексии и размишления на автора за състоянието на модерния света и народите, чиято идентичност е претопена от могъщи исторически сили, водещи началото си от Далечния изток.
Къде е Изтокът, къде започва и къде свършва той? Може ли да се каже, че днес, когато Полша вече е част от ЕС, а Русия и Китай на практика са капиталистически държави, асимилирани от глобализацията като останалата част от света, Изтокът не съществува? Сташук си задава този въпрос в Транссибирския експрес, някъде между Улан Уде и Чита, но той е еднакво валиден и за варшавския район „Грохов“, за Подласките села или за някой китайски метропол – за всички, белязани от комунистическия проект за световна трансформация.
Анджей Сташук (1960) е сред най-успешните, награждавани и международно признати съвременни полски писатели, автор на над 20 книги с белетристика, драматургия, есета и поезия. В младостта си е изключван от много училища и не завършва средно образование – но пък сътрудничи на различни нелегални опозиционни издания. Работи на всевъзможни поприща, включително като санитар в психиатрията и уличен музикант. Убеден пацифист, Сташук той лежи близо две години в затвора за отказ да отбие военната си служба, където „придобива житейски опит, без да се налага да убива някого“.
Авторът е добре познат на българската публика, благодарение на своите издания на „Белият гарван“, „Галицийски истории“, „Девет“, „По пътя към Бабадаг“ и „Таксим“, дело на Парадокс.
Откъс от романа "Изтокът"
През осемдесет и шеста заживях в дървена къща, далеч от хората. Нощем тъмнината направо влизаше вътре. Проникваше не само през прозорците, но и през старото, изсъхнало дърво на гредите, през запушените с мъх и глина процепи. И заедно с тъмнината всички тези звуци, които преди не познавах. Лежах в мрака и напрягах слух. Изпитвах страх, но любопитството бе по-силно от страха, затова напрягах слух, чак до ранния изгрев. Мишките, съселите на тавана, буболечките в дървото, скърцането на конструкцията под напора на вятъра или топлината. Нощните птици, животните в гората, водата в реката и накрая собственото ми въображение.
Наоколо нямаше жив човек. Но пък гробища – колкото щеш. Поне пет, до които се стигаше с кратка разходка. Мислех си за духовете, духовете на хората, духовете на къщите, духовете на войниците. Всичко това кръжеше около къщата, отъркваше се о стените. Бях единственият човек в околността, затова всички идваха при мен. Така си го представях. Затова понякога не можех да заспя чак до зазоряване.
Слънцето изгряваше над тъмния склон. Катереше се все по-нависоко и светеше над този обезлюден край. Над гробовете и крайпътните кръстове. Над основите на къщите, градени от плоски камъни и глинен хоросан. Над скелетите на кубетата на православните църкви. Над останките. Сякаш един ден пейзажът просто се бе отърсил от всичко това с абсолютното, монументалното равнодушие на природата. Разбира се, не е било така. Имало е викове, тичане напред-назад, извличане на хората от къщите, проклятия, бой. Войници в униформи, а всъщност ченгета с полево снаряжение, защото това били войските на Корпуса за вътрешна сигурност, подчинени на Министерството на вътрешните работи. Тоест не била природата, а политиката, класовата омраза, националистическата омраза и благословията на кремълския човекоядец.
От самото начало ме спохождаше картината на виещата се като змия безкрайна върволица от каруци, с които карали народа към железопътната гара в Загужани. Къща след къща, семейство след семейство, село след село. На каруците била натоварена покъщнината (имали няколко часа да си съберат багажа), в тях пътували малките деца и старците. Останалите вървели, водейки добитъка. По дворовете останали кокошките, кучетата и котките. През лятото на четиридесет и седма селата трябва да са изглеждали странно: вратите скърцали, клатени от вятъра, по подовете се въргаляли изоставени вещи, отворени чекмеджета, разсипано зърно, пух във въздуха. Царяла тишина и от нито един комин не излизал дим. Любопитно ми е, дали първи от гората дошли лисиците, та необезпокоявани да плячкосват курниците, или апашите от полските села и градчета. И така тази змийска върволица от каруци не ми даваше мира, докато в един момент, през деветдесет и втора или трета не прочетох Платонов: (откъс от Изкопът) „ Като чуха думите на активиста, кулаците се свиха/наведоха и започнаха да теглят сала право към долината на реката. Жачев запълзя след кулаците, за да е сигурен, че ще плават, както трябва, по течението към морето и още повече да утвърди в себе си убеждението, че ще има социализъм, че Настя ще го получи като чеиз за сватбата и той, Жачев, скоро ще изчезне като забравено суеверие. След като ликвидира кулаците, които отплаваха в синята далечина, Жачев не намери спокойствие; незнайно защо му стана дори по-тежко. Дълго гледа сала, който … плаваше по нежната течаща? Река, и вечерния вятър, галещ тъмната, мъртва вода, която се носеше сред измръзналите полета към далечната бездна. На сърцето му стана тъжно и .... Социализмът няма нужда от слоя от тъжни чудовища?; значи и него някой ден ще го ликвидират в синята далечина...“.
Но все пак това е имало нещо общо с природата, с тектониката, защото е било треперене, преминало от Камчатка до Елба. Когато нещо е дълго десетки хиляди километра, това не е изцяло исторически процес. Тукашният трус, помел къщи и хора, е бил само далечен отглас от онази тектоника, но аз всеки ден гледах следите от катаклизма и всяка нощ напрягах слух да чуя духовете. Струваше ми се, че това е естествено и така ще бъде винаги.
Дезесето си съществуваше в своя полусън, промърморваше, чешеше се насън там, където го сърбеше, като голямо кафеникаво-сиво говедо. Наоколо се простираше зелена пустиня. Гората се спускаше в долините. Младите ясени разкъсваха останалото от основите. Кладенците се покриваха с трева и се превръщаха в дълбоки и студени капани. Старите пътища ги отнасяше водата, а страничните подпори на някогашните мостове все повече приличаха на стръмни брегове, изровени от течението на реката. В ранна пролет, преди тревата да порасне, можеше да се забележат входовете към сводестите каменни мазета и ясните очертания на селските къщи. Можеше цял ден да обикаляш и да не срещнеш никого, само гробове и останки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)