Европейската комисия е подготвила документ, с който ще даде „зелен" статут на ядрената енергия и на природния газ, съобщи британският "Файненшъл таймс", като се позовава на проектодокумента, с който разполага.
Според изданието Европейската комисия е проправила пътя за инвестиции в нови атомни електроцентрали поне за следващите две десетилетия и в природен газ поне за десетилетие.
В проекта за документ се обяснява, че при определени условия трябва да бъде даден "зелен" статут на "спорни" енергийни източници, включително на ядрена енергия и природен газ.
Изданието твърди, че решението е дошло, след като проядрената група държави, водена от Франция, и редица прогазови правителства, са поискали таксономията „да не санкционира енергийните източници, които осигуряват по-голямата част от тяхното производство на електроенергия“.
ЕС има списък с икономически дейности, които са обявени за „екологично устойчиви“. Създаден е като част от т. нар. „Зелена сделка“, чието прилагане цели да трансформира Европейския съюз по начин, който да намали негативното въздействие върху околната среда. Преминаването към климатична неутралност също е част от сделката.
Междувременно Германия изведе от експлоатация три от последните си шест атомни централи, придвижвайки се по-близо към целта си за прекратяване на зависимостта от ядрена енергия и пренасочване към възобновяеми енергоизточници, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Правителството реши да ускори поетапното отказване от ядрената енергия след аварията в АЕЦ "Фукушима" в Япония през 2011 г., когато земетресение и цунами разрушиха крайбрежната електроцентрала в най-тежката ядрена катастрофа в света след тази от Чернобил през 1986 г.
Реакторите в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от Е.ОН и Ер Ве Е, бяха спрени късно снощи след три и половина десетилетия в експлоатация. Последните три реактора - Изар 2, Емсланд и Некарвестхайм 2, ще бъдат спрени в края на 2022 г.
Компанията "ПройсенЕлектра", която управлява реакторите в Брокдорф и Гронде каза в свое съобщение, че двата реактора са били изведени от експлоатация малко преди полунощ местно време вчера. Ер Ве Е допълва, че реакторът в Гундреминген Це също е спрял да генерира електроенергия вчера вечерта. Изпълнителният директор на "ПройсенЕлектра" Гидо Кнот благодари на служителите за тяхната ангажираност към безопасността.
"Ние направихме решаващ принос за сигурното, щадящо климата и надеждно енергоподаване в Германия в продължение на десетилетия", посочи той.
Поетапното отказване от ядрената енергия, която се смята за чиста и евтина, е необратима стъпка за най-голямата икономика в Европа на фона на амбициозните климатични цели, които си е поставила и повишаващите се цени на енергията.
През 2021 г. шестте ядрени реакторa са произвеждали около 12% от електричеството в Германия, сочат предварителни данни. Делът на възобновяемите енергийни източници е почти 41 процента, следвани от въглищата с малко под 28 на сто и природният газ с около 15%.
Германия планира до 2030 г. да произвежда 80% от електричеството си от възобновяеми енергийни източници.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2210
2
02.01 2022 в 00:04
22558
1
01.01 2022 в 20:09
Последни коментари
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Johnny B Goode
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
ISW: Далекобойните ракети променят характера на войната в Украйна