Годишните такси за обучение в българските университети на българи и граждани на ЕС ще се увеличат с 1 до 116 лева през предстоящата 2013/2014 година. Промени има и на таксите за явяване на изпит за кандидатстване.
Това става ясно от прието днес на вносител постановление на Министерския съвет.
Кандидатстване
В Икономически университет - Варна например явяване на всеки приемен изпит ще се заплаща по 50 лева. Досега първи изпит струваше 50 лева, а всеки следващ - по 20 лв.
Кандидатстването в Тракийския университет в Стара Загора ще струва с 5 лева повече от миналата година - за първи изпит ще се плаща по 30 лева, а за всеки следващ - по 25. С 5 лева се увеличава таксата за явяване на изпит и в Националната спортна академия и става 25 лв.
В Минно-геоложкия университет в София таксата за първи изпит става 40 лв. (досега беше 35), а за всеки следващ - 30 (досега беше 20).
В Медицинския университет в Пловдив таксите за кандидатстване се увеличават с 10 лева за явяване на първи изпит (от 50 на 60 лева) и с по 5 лева за всеки следващ (от 25 на 30 лева). Признаване на оценка от матура също струва 25 лева. В МУ-Пловдив кандидат-докторантите ще плащат по 100 лева за изпит, толкова беше таксата и миналата година.
Университетът по хранителни технологии (УХТ) от тази година ще събира от кандидатите - чужденци, идващи от държави извън ЕС, по 35 евро за явяване на изпит. Българите и кандидатите от други страни в ЕС ще плащат по 35 лева за първи изпит и по 30 лева за всеки следващ - с по 5 лева повече от миналата година.
УХТ планира също да увеличи приходите си и чрез въвеждане на такси за кандидатстване на кандидат-докторанти в самостоятелна форма на обучение от 200 лв. за български граждани и левовата равностойност на 200 евро за чуждестранни граждани. Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) също въвежда такса за кандидат-докторантите - 40 лева.
НАТФИЗ също ще има 100 лева такса за изпит за кандидат-докторанти.
Противно на тенденцията, един университет намалява таксата за явяване на приемен изпит - Аграрният в Пловдив. Там вместо 25 лева кандидат-студентите ще плащат по 20 за явяване на изпит.
Таксите
Най-символично ще е увеличението на таксите за обучение в Академията на МВР и то само за една от преподаваните там специалности - "Администрация и управление". Там вместо досегашните 461 лв. студентите ще плащат 462 лева. В останалите специалности няма промени в таксите.
Най-сериозно е увеличението в УНСС - със 116 лева на всички специалности. Там приетите в професионалните направления "Социология, антропология и науки за културата", "Обществени комуникации и информационни науки" и "Право" ще плащат по 670 лева на година, а класираните в "Администрация и управление" и "Икономика" - по 462 лева.
Голямо е и увеличението на таксите в Университета по хранителни технологии в Пловдив, където студентите във всички специалности ще плащат с по 100 лева повече от миналата година. Новите такси са между 440 до 760 лв.
В Русенския университет също ще събират значително по-високи такси от миналата година - с 50 до 90 лева. Там таксите ще са между 420 лева (за студентите по педагогика, икономика, туризъм) и 730 лева, колкото ще плащат обучаващите се за медицински сестри и акушерки. (Не се включва специалността "Информационни и комуникационни технологии", с такса 850 лева, която се преподава само на английски език.)
В Техническия университет в София увеличението е само за задочниците. Те ще плащат с 40 до 90 лева повече в различните специалности. 40 лева е увеличението за задочниците в "Администрация и управление". Там таксата става 150 лв. В "Математика" и в инженерните специалности увеличението е с 90 лв. Таксата за тези специалности в задочна форма на обучение става 350 лв. Редовните студенти ще продължат да плащат по 650 лв., колкото и досега.
В Техническия университет във Варна увеличението пък е само за студентите в редовна форма на обучение. В техническите специалности година обучение вече ще струва 550 лева, а не 500, както е сега. В "Общо инженерство" таксата ще е по-висока 650 лева. Най-скъпата специалност там е магистърската "Корабоводене" - 800 лева за година редовно обучение.
В Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и в Стопанската академия в Свищов увеличението е с 10 лева.
В "Асен Златаров" най-ниската такса от есента ще е 360 лв. (за специалностите в педагогическите науки, за "Администрация и управление", "Икономика"). Хуманитарните и инженерните специалности ще са с годишна такса от 720 лева (при 710 сега). Най-скъпа остава "Здравни грижи", в която таксата се увеличава от 910 на 920 лева.
В Стопанската академия ще се плаща по 360 лева за година в "Икономика" и "Администрация и управление". Сега таксите бяха по 350 лв. Там от тази година не се предвижда обучение на професионални бакалаври.
Във Великотърновския "Св. св. Кирил и Методий" таксите се вдигат с 6 до 54 лева. В "Педагогика", "Администрация и управление" и "Туризъм" те стават 400 лева за година при 346 досега. Във "Философия", "История", "Право", "Журналистика", "Културология" таксите се увеличават от 554 на 580 лева. В "Религия" таксата се увеличава от 554 на 560 лв. В "Информатика", "Компютърни науки" таксата остава същата - 760 лв., както и в "Изобразително изкуство" - 840.
С по 20 лева се увеличават таксите за обучение в Югозападния университет в Благоевград и в почти всички специалности на Икономически университет - Варна.
В ЮЗУ за педагогическите специалности ще се плаща по 410 лв. на година вместо сегашните 390. Студентите във филологическите специалности, по история и археология, социология, политология ще плащат не 550, а 570 лева. Година в специалността "Право" ще струва 580, а не 560 лв., колкото е сега. Таксите в икономическите специалности се увеличават от 400 на 420 лв. В "Математика", "Физика", "Химия" те стават 520, а сега са 500 лв. Студентите по информатика вече ще плащат по 660, вместо по 640 лв. В "Обществено здраве" таксата от 680 лева става 700.
В Икономически университет - Варна пък таксите се вдигат от 300 на 320 лева за студентите по икономика, туризъм и администрация и управление. В компютърните специалности увеличението е с 40 лева и от тази есен в тях ще се плаща по 640 вместо сегашните 600 лв.
Незначителни са промените в таксите в Шуменския университет. Там в педагогическите и икономическите специалности ще се плаща с по 4 лева повече. Таксите стават 350 лв.
В Тракийския университет в Стара Загора увеличението - с 40 до 60 лева - не засяга всички специалности. С 40 лева се вдигат таксите във всички специалности във факултет "Техника и технологии" и стават по 480 лева. Студентите по ветеринарна медицина също ще плащат повече - 900 лева на година вместо досегашните 840.
В НАТФИЗ увеличението за всички специалности е с 50 лева, а таксата - еднаква за всички - става 1450 лв.
В НСА увеличение има при "Педагогика на обучението по физическо възпитание и спорт от 290 на 350 лева и в "Обществено здраве. Кинезитерапия", където студентите ще плащат по 700 лева, а не по 640, колкото беше таксата досега. В спортните специалности няма увеличение, таксите остават по 840 лв. за година.
В Софийския университет, където заложеното увеличение с 8% бе отменено под натиска на студентски протести, в Пловдивския университет, както и в Националната музикална академия няма промяна в таксите спрямо миналата година. Няма промяна в таксите за обучение и на Медицински университет - София, на УАСГ, ЛТУ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)