Космически апарат на НАСА предприе най-близкия досега полет до Слънцето, предаде Би Би Си.
Учените получиха сигнал от слънчевата сонда "Паркър" малко преди полунощ по Гринуич вчера, след като връзката с нея бе изгубена за няколко дни заради горещината на Слънцето.
От НАСА съобщават, че сондата е „в безопасност“ и работи нормално, след като е преминала само на 6,1 млн. км от слънчевата повърхност.
Сондата навлезе във външната атмосфера на звездата ни на Бъдни вечер, устоявайки на жестоките температури и екстремната радиация. Така учените целятда разберат повече за това как работи Слънцето.
Движейки се със скорост до 692 000 км/ч, космическият апарат е издържал на температури до 980 градуса по Целзий, пише в уебсайта на Наса.
"Това изследване на Слънцето отблизо позволява на Parker Solar Probe да направи измервания, които помагат на учените да разберат по-добре как материалът в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследят произхода на слънчевия вятър (бел. ред. - непрекъснат поток от материал, който се отделя от Слънцето) и да открият как енергийните частици се ускоряват до скорост, близка до тази на светлината“, разясниха от агенцията.
Ръководителят на научния отдел на НАСА д-р Никола Фокс, заяви пред Би Би Си, че в продължение на векове хората са изучавали Слънцето, но че не "атмосферата на дадено място не може да бъде усетена, докато не се посети".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Плененият от ВСУ севернокорейски войник издъхна от раните си
Разгневени габровци с подписка за прекратяване на лиценза на Енерго-Про
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Напрежение между Москва и Буенос Айрес заради руски дипломати, отказали проверка за алкохол