Спорът с България за определяне на морската граница може да се реши бързо по метода на равноотдалечеността, който се използва от Международния съд в Хага.
Това казва държавният секретар в румънското външно министерство Богдан Ауреску в интервю за "Аджерпрес". Друга възможност, според него, е да се произнесе Международния трибунал по морско право в Хамбург, съобщи БНР.
На 20 март румънският външен министър Кристиан Дяконеску обяви, че България и Румъния спорят за район с площ около 300 кв. км в акваторията на Черно море. Спорът започнал през 1994 г. и причина за него било неточното определяне на морската граница между двете страни.
"Съществува едно неотдавнашно събитие, което в определена степен обезпокои румънската страна. Научихме, че миналата година вофициалния вестник на Европейския съюз е било публикувано известие в следствие на решение на българския Министерски съвет относно инициирането на процедури за концесиониране на един периметър в Черно море, един периметър, чиито граници се припокриват със сектор от спорната зона", обясни Ауреску в интервюто.
Междувременно стана ясно, че българското правителство води преговори с корпорацията "Ексън Мобил" за евентуални проучвания за нефт и природен газ в блок от Черно море, който попада на територията, оспорвана от София и Букурещ. Информацията е от дипломати, които пожелали да останат анонимни, съобщи Блумбърг.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
flatko
Вече не 2, а 3 са версиите за падналия самолет L-39
bls
Вече не 2, а 3 са версиите за падналия самолет L-39
deyan_h
Сърбия върна задължителната военна служба за мъжете, за жените - по желание
Uffff
Затваря още един завод за кабели с 950 служители